Wpis z mikrobloga

chcę się nauczyć w #programowanie, jestem kompletnie zielona, studiuję co prawda matmę (więc umysł ścisły dość) i moje umiejętności informatyczne przekraczają poziom umiejętności przeciętnego różowego, ale nigdy swoich sił w kodzeniu nie próbowałam. po sesji chciałabym się zmierzyć z tym i stąd moje pytanie - python czy ruby? ( ͡° ͜ʖ ͡°) a może kompletnie nie tędy droga? #pytanie #informatyka #naukaprogramowania
  • 35
@nuxxie:

Z dwojga złego python, ale ani on, ani ruby nie mają szerszego zastosowania w tworzeniu oprogramowania. Ruby jest dobry, no w zasadzie do niczego, a python to raczej zabawka dla adminów, naukowców i w niewielkim stopniu webdeveloperów.

Skoro studiujesz matmę, czyli coś tam już rozumiesz, to uderzałbym w c++ albo javę. Trochę więcej roboty przy nauce, ale dostaje się do ręki solidne narzędzie, a nie zabawkę.
c++ będę miała na uczelni teraz, przez najbliższy rok, więc z nauką tego języka poczekam - zobaczę, co mi wyłożą na studiach i czy mnie w tym kierunku pociągnie. póki co chciałabym się z czymś posiłować samodzielnie i chyba rzeczywiście w takim razie zacznę od pythona, tym bardziej, że za ścianą studenckiego mieszkania mam pythonowego wyjadacza ( ͡° ͜ʖ ͡°)
serdecznie dzięki za odpowiedzi <3

@Kooneer robi się!
@bonald: Widzę, że mamy do czynienia z ekspertem.


@kisi3l: Ta? A do czego używa się ruby'ego poza RoR? Cały jeden framework i do tego niszowy. Z kolei popularność pythona wynika z jego zastosowań naukowych.

Żeby była jasność, ja programowałem w obu tych językach i są bardzo fajne. Ale jak się popatrzy na oferty pracy w naszym kraju, to jest dość marnie.
@nuxxie: Jednym z nieglupich pomyslow jest wyjscie od podstaw, np. rownolegle z nauka samych standardow czy to bedzie pyton czy co innego.

Fajne materialy znajdziesz na kanalach youtube stanforda, mit i temu podobnych. W szczegolnosci na stanfordzie masz serie podstaw programowania a potem paradigms, ktora jest fajna. Warto nastawic sie, ze juz zawsze bedziesz sie uczyc rownolegle z praktyka, wiec nie planuj konca :). Materialow jest duzo, a jakby sie skonczyly,
wielkie dzięki @Falcon za tak obszerną odpowiedź. kursy MIT są mi znane, ale o kilku rzeczach, o których wspomniałeś, nie słyszałam - na pewno się przydadzą. póki co muszę przeżyć pierwszy miesiąc i utrzymać postanowienie
@o-o_i: agieh ( ͡ ͜ʖ ͡)
@Gregorito: tak, właśnie z tego względu biorę go pod uwagę, mam dobrego znajomego, który pracuje w Base i właśnie w Rubym mocno siedzi. ale
@nuxxie: Base korzysta ze sporego stosu technologicznego, ale owszem - Ruby jest u nich szeroko stosowany. Co do tendencji i liczby ofert to może mam mylne wrażenie, ale w Polsce jest mniej ofert pracy jeśli chodzi o Pythona. Tak czy siak - spróbuj sama stworzyć jakąś aplikację, pochodź na różne meetupy, a potem będzie coraz lepiej.
@nuxxie: python rzadko jest używany w typowych korpo przynajmniej w Trójmieście, ja się spotkałem raczej z tendencją Java/C# jako podstawa, dopiero później w grę wchodzi JS i czasem python. No chyba że lubisz Linuxa i bawić się kernelami to chocby Intel stoi otworem od zaraz.

Generalnie wątpliwe jest w moim odczuciu zastosowanie Pythona do dużych, złożonych projektów bo łatwo o błędy przez dynamiczne typy i kompilację... Upierdliwy język, dobry do warsztatu