Wpis z mikrobloga

@kj5: jak to na 1/10 pixela? nie ma takiej miary, piksel jest najmniejszą miarą rozdzielczości (chyba, że się mylę), więc jak chciałbyś go jeszcze dzielić przez 10?
  • Odpowiedz
@macabrankov: @physicist: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pale_Blue_Dot

Zdjęcie zostało wykonane przy użyciu wąskokątnego aparatu fotograficznego z sondy przemieszczającej się 32° powyżej ekliptyki, z zastosowaniem niebieskiego, zielonego i fioletowego filtru. Wąskokątny aparat fotograficzny (w przeciwieństwie do szerokokątnych), w który wyposażona jest sonda Voyager 1, przeznaczony jest do fotografowania obszarów zawierających określone szczegóły. Ziemia na fotografii zajmuje obszar mniejszy od jednego piksela – około 0,12 piksela.
  • Odpowiedz
Zastanów się nad tą kropką. To właśnie tutaj. To dom. To my. Tutaj mieszka każdy kogo znasz, każdy kogo kochasz, każdy o kim kiedykolwiek słyszałeś, każdy człowiek który kiedykolwiek żył. Suma naszych radości i cierpień. Tysiące religii, ideologii i doktryn. Każdy myśliwy i zbieracz. Każdy bohater i tchórz, budowniczy i destruktor cywilizacji. Każdy król i chłop. Każda zakochana para. Każda matka i ojciec. Każdy wynalazca i odkrywca. Każdy moralista i skorumpowany polityk.
  • Odpowiedz
@kj5: To w pierwszym poście trochę źle to ująłeś wg mnie. Rozmiar Ziemi z tej odległości to 0,12 px w przeliczeniu na jednostki zdjęcia, ale na zdjęciu wciąż zajmuje ona cały jeden piksel.

Jeśli podzielimy piksel na wiele części, to na podstawie tylko tego jednego zdjęcia nie da się stwierdzić, w której części Ziemia się znajdzie - może być w każdej z nich. Po prostu ileś tam fotonów odbiło się od
  • Odpowiedz
@MrFisherman: tak, też o tym pomyślałem, ale jednocześnie nie da się za pomocą subpixela wyświetlić "całego" koloru (poza podstawowymi). Ale wyjaśnienia powyższych osób (odnośnie tego, że w 10% tego pixela jest Ziemia) są dużo bardziej czytelne, niż wpis z wiki :) A zdjęcie daje do myślenia.
  • Odpowiedz
@macabrankov: jest wiele metod uzyskiwania zdjęć o rozdzielczości większej niż matryca. Zrobienie kilku zdjęć z niewielkim przesunięciem (mniejszym niż piksel) umożliwia rozpoznanie mniejszych obiektów dzięki analizie statystycznej obrazów. To się nazywa kubełkowanie czy jakoś tak.

A opowi chodziło pewnie o to, że piksel na zdjęciu został rozświetlony przez Ziemię, która obserwowana z tego miejsca jest 10-krotnie mniejsza niż wynika to ze zdjęcia.
  • Odpowiedz