Wpis z mikrobloga

5 674 - 1 = 5 673

Tytuł: Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości
Autor: Swietłana Aleksijewicz
Gatunek: reportaż
★★★★★★★★★

Mocna, ciekawa, poruszająca. Pokazuje katastrofę w Czarnobylu od strony ludzi, których - bezpośrednio lub pośrednio - dotknęła. Wstrząsające, naładowane emocjami relacje, które pokazują po trosze białoruską duszę, po trosze sowiecką mentalność, a w ogromnym stopniu po prostu ludzkie dramaty w obliczu ewakuacji, choroby, śmierci tudzież wobec wydarzenia nie mającego precedensu w historii człowieka. Wspaniała książka.

#ksiazki #reportaz #czarnobyl #zsrr #historia #bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania. Dzięki niemu unika się błędów w działaniach. Pobierany jest zawsze ostatni wynik.
kurp - 5 674 - 1 = 5 673

Tytuł: Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości
Autor:...

źródło: comment_c8mYAxzPyovdJ0rmXLRhLvmTRGGcspBu.jpg

Pobierz
  • 9
@Dyktus: @kurp: Przykro mi, ale nie mogę się z Wami zgodzić co do tej pozycji. Książka jest wyjątkowo nużąca, Oprócz jedynego opisu śmierci strażaka, który był obecny podczas gaszenia pożaru elektrowni nie ma w niej nic, co mogłoby zainteresować czytelnika. Wypowiedzi osób zamieszkujących "czarnobylskie tereny" nie wnoszą kompletnie nic do sprawy. Jednym słowem książka nie podobała mi się i osobiście jej nie polecam.
@praktyczny_it: Opis aronii tego strażaka to chyba najbardziej "hardcore'owa" relacja, ale ja zupełnie nie tego szukałem. Dla mnie już samo zrozumienie stylu życia i mentalności ludzi, którzy tam żyli w chwili katastrofy, jest bezcenne.

Moim nierealnym marzeniem jest przeczytanie takiej książki z każdego ważnego zakrętu dziejów, szczególnie tych, z których nie mamy źródeł. Historia z takiej mikroperspektywy jest dla mnie po prostu fascynująca. Sto razy bardziej fascynująca niż daty i nazwiska,
@kurp Ja osobiście oczekiwałem opisów osób obecnych bezpośrednio przy samym zdarzeniu jak i związanych z utylizacją zagrożenia. Niestety nie znalazłem tego w tej pozycji. Może dlatego czuję się rozczarowany. Pozdrawiam
@kurp: istotnie poruszająca i uruchamiająca wyobraźnię. Wyjątkowo na tle innych publikacji pokazuje życie i myślenie zwykłych ludzi, a nie skupia się na kwestiach technicznych samej katastrofy.
@Harpor: Kwestie techniczne doczytałem sobie z Wikipedii ;)
Nawiasem - znasz jakieś rzetelne opracowania na ten temat? Informacje z Wiki totalnie mi się nie spinały z relacjami z książki, jakby na Wiki ktoś zredukował skalę problemu albo jakby ktoś tam pisał za radzieckimi raportami...