Wpis z mikrobloga

Kieruję to pytanie ku wszelkiej maści muzykom, realizatorom dźwięku ale też elektrykom.

Trochę ostatnio koncertuję i w trzech miejscach miałem problemy z "czystością" sygnału audio - jest to ewidentny problem z instalacją elektryczną w miejscach koncertów. Objawia się to z takimi dziwnymi dźwiękami modulowanymi, piski trzaski itp Tylko w lokalach mam takie problemy. Mam dobrą listwę zasilająca z filtrem ale to kompletnie nie pomaga. Moja konfiguracja jest taka - piano połączone przez usb na laptopie i na wyjściu interfejs z zasilaniem z usb. Zasilacze do piana i lapka mam oryginalne i nic im nie dolega. Problem rozwiązuje się sam, jak przejdę na zasilanie bateryjne w laptopie. Ale na dłuższą metę nie mogę sobie pozwolić na takie eksperymenty. Da się temu jakoś zaradzić ? Myślałem o kupnie netbooka i przejściu na zasilanie bateryjne (do obsługi sampli wystarczy mi 3gb ramu i procek nawet jednordzeniowy - ale tylko w wariancie z dyskiem ssd).

#homerecording #realizacjadzwieku #muzyka #elektryka
  • 14
ą listwę zasilająca z filtrem ale to kompletnie nie pomaga. Moja konfiguracja jest taka - piano połączone przez usb na laptopie i na wyjściu interfejs z zasilaniem z usb. Zasilacze do piana i lapka mam oryginalne i nic im nie dolega. Problem rozwiązuje się sam, jak przejdę na zasila


@gitarzysta: miałem kiedyś identyczny problem na jednej salce prób - pomagało podłączenie laptopa przez dwa przedłużacze - z czego drugi z nich
@gitarzysta: kup DIBOXa pasywnego, i wepnij pomiędzy swój interfejs a mikser. na 99% pomoże. Problemem jest pętla masy która zamyka się przez uziemienie. Dibox ma transformator przez co masz galwaniczną izolację między Twoim interfejsem a mikserem. NIE ZALECAM korzystania z przedłużacza bez uziemienia! Po coś producent zastosował wtyczkę z uziemieniem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@bobik08: powiem Ci stary, że pasywny odpada. Żeby był dobrej jakości musi sporo kosztować (od 800zl w górę). Trafo musi być zajebiste, inaczej będzie mulilo doły i obcinalo górę.

Może behringer di20 albo di100?
@gitarzysta: wielokrotnie podpinałem tak bas i elektroakustyka gdy pobierałem sygnał z linii. Jakoś tak znacznej utraty jakości nie słyszałem, a diboxy nie były na pewno za 800zł. Lekka korekcja na EQ i heja ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@gitarzysta: Post ma tydzień ale i ja dodam, tak jak napisał Bobik problemem jest pętla masy. A jedyne rozwiązanie to Dibox. Dibox wcale nie musi być pasywny, aktywny również może być ale będziesz go musiał zasilić +48v lub baterią(niezalecam) Rada moja taka że nie oszczędzaj na diboxie bo różnica w brzmieniu jest kolosalna.
aa i Protip :) możesz również kupić listwę która nie posiada bolca od uziemienia i do tej listwy
@McMac: dzięki za odpowiedź. Cały czas nie rozumiem dlaczego brak uziemienia może być groźny ? chodzi o to, że w pewnych warunkach (np. wyładowaniach) może na obudowie urządzenia pojawić się napięcie ?

przerobiłem trochę diboxów aktywnych teraz i niestety w między czasie awarii uległ jeden z mikserów który miał +48V i w sumie zawiesiłem temat, bo mam poważniejsze problemy.