Wpis z mikrobloga

Agent Orange (z ang. czynnik pomarańczowy, środek pomarańczowy, mieszanka pomarańczowa) – oznaczenie wojskowe (USA) preparatu fitotoksycznego stosowanego na masową skalę (ok. 10 mln galonów) podczas wojny w Wietnamie (w latach 1961–1971). Jeden z tęczowych herbicydów.

Jak się później okazało, mieszanka pomarańczowa (jak również fioletowa, różowa i zielona) były zanieczyszczone TCDD – groźną dioksyną, która ma toksyczny wpływ na zdrowie ludzi wystawionych na jej działanie. Najczęstsze efekty, pojawiające się masowo wśród osób, które się zetknęły z tym preparatem w czasie wojny wietnamskiej, to charakterystyczne zmiany wyglądu twarzy (szczególnie widoczne u dzieci), także zwiększona podatność na choroby nowotworowe i różnego rodzaju upośledzenia oraz niedorozwój. Badania populacji wystawionych na działania dużej ilości dioksyn wskazują na zwiększone ryzyko zachodzenia różnego typu schorzeń, jak rak czy defekty genetyczne. Efekt długoterminowego działania niskich dawek nie został ustalony.

Mapka przedstawia miejsca oprysków powietrznych przeprowadzanych przez armię amerykańską na terytorium Vietnamu w latach 1965-1971 (Operation Ranch Hand)

Od lat 80. XX wieku wytoczono kilka procesów firmom, które produkowały Agent Orange – były to między innymi Dow Chemical i Monsanto.W roku 1984 amerykańscy weterani otrzymali 180 mln dolarów odszkodowania. W tym samym roku weterani z Australii, Kanady i Nowej Zelandii otrzymali pozasądowe rekompensaty.

W roku 1999 20 tysięcy Koreańczyków Południowych wytoczyło proces przed sądem koreańskim. W styczniu 2006 Koreański Sąd Apelacyjny nakazał Monsanto i Dow Chemical wypłacić 62 miliony dolarów rekompensaty około 6,8 tys. osobom. Odszkodowania do tej pory nie dostał żaden mieszkaniec Wietnamu. 10 marca 2005 roku sędzia Jack Weinstein z Brooklyńskiego Sądu Federalnego oddalił sprawę wietnamskich poszkodowanych przez działanie Agent Orange, wytoczoną przeciw koncernom chemicznym, które produkowały defolianty i herbicydy.

W Wietnamie ze względu na użyte podczas wojny defolianty i herbicydy do tej pory rodzą się dzieci z licznymi wadami. Jest to już trzecie pokolenie dotknięte skutkami interwencji USA w Wietnamie.

źródło: pl.wikipedia.org

#ciakawostki #usa #wietnam #wojna #gruparatowaniapoziomu
d.....r - Agent Orange (z ang. czynnik pomarańczowy, środek pomarańczowy, mieszanka p...
  • 2
@dreaper: Jeśli mój żart o nadmuchiwanych dzieciach spowodował stworzenie tego wpisu, to przepraszam, ale może to i dobrze. Przynajmniej ktoś przypomniał jak to wspaniałe USA urządziło Wietnam.
A o agencie Orange słyszałem i czytałem nie raz, bo zwyczajnie mnie to ciekawiło (tak jak i temat radiacji w Hiroshimie, Nagasaki i Czarnobylu), chociaż gdybym miał obstawiać, to strzelił bym. że tamte zdjęcie dotyczyło wirusa Zika. Tak czy inaczej jutro sobie poczytam w