Wpis z mikrobloga

Cześć

Chciałbym zrobić małe AMA na temat stanu polskiej gospodarki. Podstawą każdej gospodarki jest produkcja, a ja jestem jej reprezentantem. Pracuje jako konstruktor w polskiej firmie należącej do pewnej polskiej grupy kapitałowej. Moja fabryka jest jedyna produkującą takie wyroby w Polsce, więc nie mogę powiedzieć co to jest konkretnie. Nasi główni konkurenci to firmy niemieckie czy też austriackie. Ja kończyłem inżynierię materiałową, po studiach poszedłem do urzędu pracy żeby mnie wysłali na staż, bo wiedziałem że nic z marszu nie uda mi się załapać. Z moich znajomych z grupy tak dokładnie w zawodzie pracuje jedna osoba. Na stażu na początku posadzili mnie w pokoju i zapomnieli, koleś obok mnie namówił na przyniesienie laptopa i zainstalowaniu sobie pirata programu do projektowania. Tak zacząłem mu pomagać i tak zostałem konstruktorem. W międzyczasie kupili mi komputer i licencje na program. Po stażu zaproponowali mi umowę i ciągle to robię. W tej historii skupia się cała sytuacja polskiej gospodarki. Zapraszam do zadawania pytań czemu pewnie nigdy nie dogonimy Niemców.
S.....0 - Cześć

Chciałbym zrobić małe AMA na temat stanu polskiej gospodarki. Pods...

źródło: comment_vyNYtuayjyF3ux05MMbtR6fXPbHHopGT.jpg

Pobierz
  • 20
@zdechly_jez @tepiciel_absurdow : Bo lepszą technologie, a my nie robimy nic by pozyskać własną. Mają przewagę kapitałową. Dla przykładu moja fabryka ma ciągle problemy z doborem odpowiedniego luzu w wyrobach, Albo chodzą zbyt luźno albo zbyt ciasno, ale ponieważ prowadzimy ograniczoną produkcję to nie stać nas na wykonanie prototypów z dużą dokładnością by określić jakie zakres luzów jest właściwy. Chociaż to może bardziej kwestia zarządzania. Poza naszymi dwoma głównymi produktami, całą resztę
@JAVAtar: Powiedzmy, że trochę ponad połowa. Chociaż dokładnych danych nie mam. Nie produkujemy bezpośrednio do klienta końcowego (produkujemy część produktu końcowego - może nawet najważniejszą). Gdy był w Polsce boom na produkt końcowy, my postawiliśmy na zagranicę, a ponieważ moce produkcyjne są ograniczone to nie zaspokajaliśmy potrzeb rynku więc ten przerzucił się na produkty innych i tak już zostało. Głównym krajem eksportu jest Rosja.
@tomsonyot: Plastyczna. Po stażu dostałem 2k brutto, jak skończy mi się ta umowa to maksymalnie wyciągne 2k na rękę. Dlatego rozglądam się za czymś innym, ale ponieważ nie kończyłem mechaniki i budowy maszyn, nie mam zbyt wiele doświadczenia i to co robię to nie jest zbyt poważna robota to ciężko to widzę (,)
@Szymon90: na jakich programach CAD i CAM pracujecie? Jaki mniej-więcej region kraju? Miałeś wcześniej styczność z branżą metalową? Narzędziownia jest w zakładzie, czy kooperujecie z inną firmą?
@Szymon90: jak chcesz robić AMA na taki temat, skoro doświadczenie masz tylko w tej jednej firmie.
Pytanie brzmi również JAKIE doświadczenie zdobyłeś. Piszesz, że na stażu posadzili Cię za komputerem i tak zostało do teraz. Jakie przejścia w zakładzie odbyłeś, ile czasu Ci to zajęło ? Czy może jesteś tylko zwykłym inż siedzącym za kompem, robiącym projekty, od czasu do czasu wychodzącym na produkcję i mającym 'pewniackie' wg siebie przekonanie (ale
@rustupl: Owszem nie ma za wielkiego doświadczenia, ale to jest AMA o pracy inżyniera tylko polskiej gospodarce, a robię je dlatego że nikt inny o takich sprawach nie mówi. W pewnym momencie zostałem na wydziale montażu praktycznie sam, a jest to największy wydział w naszej firmie. Ja zajmuję się przygotowaniem technologi montażu i jej usprawnianiem. Konstruuje wszelkie przyrządy do montażu. Mam bardzo niskie mniemanie o swojej wiedzy i to jest bolączka