Wpis z mikrobloga

Co jest najbardziej pierwotną funkcją, którą wykazywało pierwsze życie?


@Grendisk: pozwolę sobie odpowiedzieć.

Nie ma jednej najważniejszej funkcji życiowej, co pokazuje chociażby problem z klasyfikacją wirusów, jako istot żywych, lub nie-żywych.

Pierwsze życie musiało spełniać m.in.:
- replikować się
- zawierać w sobie informacje o sposobie budowy samego siebie
- pobierać energię z zewnątrz
- zwiększać w ciągu życia stopień uporządkowania, mówiąc prosto, budować się i trwać

#faqnb
  • 9
@NadiaFrance: nie musiało się replikować. Ja mam prostsze jedno wyrazowe określenie - przetrwać, dowolną metodą czy to przez kopiowanie siebie, czy przez powiększanie siebie,czy przez dostosowywanie siebie do środowiska itd
@NadiaFrance: Ale istnieje coś takiego jak materia ożywiona i stąd moje pytanie. Coś musiało być pierwszą funkcją, którą posiadała taka materia. Nie wydaje mi się żeby w jednej chwili powstała materia, która posiadała wszystkie funkcje wymienione przez Ciebie równocześnie.
Nie wydaje mi się żeby w jednej chwili powstała materia, która posiadała wszytskie funkcje jakie wymieniasz.

@Grendisk: masz rację - przykładami są chociażby wspomniane wirusy, czy kryształy.

Wtedy, gdy powstał byt, który był "ponad to", możemy mówić o poczęciu pierwszego życia.
@Grendisk: mi się wydaje, że to przede wszystkim chodzi o to, że żywe organizmy produkują dla siebie energię. W sensie wykorzystują różne czynniki aby przetrwać.
@SunnO: W dobrym kierunku idziesz. Właściwie, to nie znamy odpowiedzi na pytanie,jakie były podstawowe czynniki powstania materii organicznej, ale takie pytanie ma w sobie ukrytą chęć odnalezienia sensu, więc nie ma szans na odpowiedź.
@Grendisk: wiesz co, trochę nie pamiętam ale z tego co mi gdzieś dzwoni, najstarsze organizmy żywe są datowane na 3.8mld lat ze względu na zawartość węgla (lżejszego albo cięższego, C12-C13 czy C14) i tu chyba chodziło o fotosyntezę. Nie chcę kłamać, zachęcam do googlowania.