Wpis z mikrobloga

Z racji tego ze morde mam "zdrowa, rumiana, pszenno-buraczana" a mowiac po angielsku akcent mam taki jak bym sie urodzil w Czelabinsku to dosc czesto spotykam sie z pytaniem "Skad jestes?". Jak by kogos interesowalo z czym w USA kojarzy sie Polska (przynajmniej tym ludziom z ktorymi sie spotykalem) to prosze.

1) Drapanie sie po glowie z zastanowieniem i widoczne w oczach "A co to takiego Polska?"
Ale musze uczciwie przyznac ze to bardzo mala czesc osob. Wiekszosc kojarzy ze w Europie, gdzies kolo Rosji / Niemiec i ze chyba zimno. O niedzwiedziach nie slyszalem ;)

2) Wymienianie "znanego Polaka".
Tutaj niekwestionowani krolowie sa dwaj. Byly prezydent Mirko "Leszke Smieszke" i... Mariusz "Pudzian" Pudzianowski. Trzeba im przyznac ze ida leb w leb. Czasem jakis Latino uroni lze ze nie ma juz z nami papieza Polaka... ale to naprawde jednostki.

3) Wymienianie znanego wydarzenia historycznego. Ludzie tak ze 45+ ktorzy pamietaja lata 80 wymieniaja Solidarnosc a reszta ze Niemcy napadli na Polske i zaczeli II WS i czasami Smolensk.

4) Polskie korzenie
Ktos tam mial babcie / dziadka z Polski, czesto zydowskiego pochodzenia.

5) "Polish Jokes". Z taka sytuacja spotkalem sie raz i nie za bardzo wiedzialem co zrobic bo opowiadajacym byl rozpadajacy sie ze starosci przedstawiciel poludniowej konserwy... ale tu wkroczyla jego zona i opierdzielila go z gory do dolu.

Tak na marginesie "polish jokes" nie wziely sie z nikad. Jedna z wiekszych fal emigracji Polakow do USA to poczatek XX wieku. Jak rzucice okiem na dane dotyczace analfabetyzmu w Polsce w tamtym okresie to w najgorszym pod tym wzgledem zaborze rosyjskim ponad polowa ludzi (57%) nie potrafila pisac ani czytac... nie wspominajac juz o znajomosci angielskiego. "Troche" lepiej bylo w Galicji... 40% i 5% u Niemca

Dodatkowo katolicy byli wtedy uznawani w USA za "podreligie". Katolicy to byli Irlandczycy, Wlosi, Polacy, Latynosi... czyli dla wiekszosci osiadlych "WASPow", brudni, rozpici, leniwi imigranci ktorzy zajmuja sie kradzierzami i przynosza z Europy (no moze poza latynosami ;) ) jakies dziwne idde typu anarchizm czy socjalizm i choroby zakazne.

6) Kuchnia.
Dla amerykanow polska kuchnia to wlasciwie 3 dania. Pierogies, kielbasa i golabkies. Placki ziemniaczane znane sa raczej jako "latkies" i zaliczane sa do kuchni zydowskiej, podobnie jak bajgle

7) I na koniec ostatnia NAJCZESTSZA odpowiedz. Nie wiem ile zesmy wydali na propagande, ale widocznie byla skuteczna i mapa z zielona wyspa zadzialala bo wiele ludzi zaczyna rozmowe od... "O Polska... Slyszalem ze macie teraz mocna gospodarke i sie szybko rozwijacie." I to takie "tuzy ekonomii" jak kierowca autobusu czy taksowkarz.

#podrugiejstroniebajora

PS1: Pro tip dla wszystkich stulejarzy. Obcy akcent dodaje z automatu pare punktow do atrakcyjnosci. Najwiecej brytyjski i francuski (tak z + 5) ale polski tez jest wystarczajaco egzotyczny (tak gdzies +2-3), hiszpanski gora +1 ;)

PS2: Za jakies dwa tygodnie powinienem wrocic do regularnego pisania dluzszych postow. Na pierwszy ogien idzie zwyciezca ankiety czyli "Jak wyglada zycie na amerykanskiej glebokiej prowincji".
Pobierz Taco_Polaco - Z racji tego ze morde mam "zdrowa, rumiana, pszenno-buraczana" a mowiac...
źródło: comment_0b1zFtBfVmzra95POCa3sczBznYPgJ9G.jpg
  • 71
@Igrekpl: Nie. Przynajmniej ja sie nie spotkalem. O Gortadzie tez nic nie slyszalem. Dla Amerykanow, w Polsce istnieje tylko jeden sportowiec. Mariusz "Pudzian" Pudzianowski i juz, wiecej nie ma. Raz ktos wspomnial o Lewandowskim... ale gosc byl z Europy wiec sie nie liczy ;)

Swoja droga skoro dwaj najbardziej znani Polacy to "Leszke Smieszke" i "Pudzian" to sam sie dziwie ze "polish jokes" nie sa ostatnio popularne (chyba ze przy mnie
7) I na koniec ostatnia NAJCZESTSZA odpowiedz. Nie wiem ile zesmy wydali na propagande, ale widocznie byla skuteczna i mapa z zielona wyspa zadzialala bo wiele ludzi zaczyna rozmowe od... "O Polska... Slyszalem ze macie teraz mocna gospodarke i sie szybko rozwijacie." I to takie "tuzy ekonomii" jak kierowca autobusu czy taksowkarz.


@Taco_Polaco: tak było do października ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@KurtGodel: To poczytaj archiwalna prase amerykanska z poczatku XX wieku, pelna glosow zeby zatrzymac imigracje z Europy (zwlaszcza wschodniej) bo moze to grozic przywleczeniem anarchizmu, socjalizmu czy komunizmu do USA.

W 1901 anarchista polskiego pochodzenia, niejaki Leon Czolgosz odstrzelil prezydenta McKinleya.

Zreszta co sie dziwic jak popatrzysz co sie dzialo w pierwszych 2 dekadach XX wieku w Europie gdzie najpierw miales 1905 a potem rewolucje komunistyczna w Rosji (i prawie w