Wpis z mikrobloga

Wiele osób słyszało o zaburzeniu zwanym neglectem - po polsku pomijaniem stronnym. Jest to schorzenie pojawiające się najczęściej w wyniku wylewu mózgu w prawej półkuli, co powoduje prawie zupełne ignorowanie lewej strony pola widzenia.

Na przykład - osoba z neglectem, gdy jest proszona o narysowanie zegara rysuje godziny znajdujące się jedynie po prawej stronie czyli od 12 do 6, lub co ciekawe zamieszcza wszystkie z nich po jednej stronie. Innym ciekawym faktem jest to, że gdy tacy ludzie mają halucynacje wzrokowe to pojawiają się one jedynie po lewej stronie.

Pytanie co tak naprawdę widzi osoba dotknięta tym schorzeniem, czy lewa strona świata jest dla niej ciemną plamą?

Nie.

Jest to zaburzenie nie tyle percepcji wzrokowej, a procesów uwagowych. Osoba ta ma upośledzoną zdolność skupiania uwagi na obiektach po lewej stronie widzenia.

Żeby to lepiej unaocznić poniżej filmik. Nie przewijaj dalej jeżeli go nie oglądniesz, bo nie będziesz wiedział o co chodzi (choć jest to dosyć znane doświadczenie psychologiczne).

https://www.youtube.com/watch?v=vJG698U2Mvo

Filmik dotyczy czegoś co nazywamy attentional blindness - teraz neglect to tak jakby attentional blindness tylko trwały i ciągły tego typu stan/złudzenie/efekt występujący w lewej części pola widzenia.

Czy osoby z neglectem nie są w stanie zwrócić uwagi na obiekty po lewej stronie?

Są w stanie, gdy mają do tego odpowiednio silną motywacje, jednak są to reakcje bardzo powolne, mało dokładne i bardzo, ale to bardzo podatne na dystrakcje. Tak jakby system w prawej półkuli miał bardzo znaczny deficyt energetyczny, uwaga nie ma "siły" do tego by podtrzymać, czy przerzucić uwagę w lewą stronę.

Czy jak zasłonimy, któreś oko to czy efekt znika?

Nie znika, ponieważ funkcja tego rejonu wydaje się silnie zlateralizowana.

To jest w sumie wstęp do tego o czym chciałem powiedzieć, a raczej pokazać otóż istnieje zaburzenie zwane syndromem Balinta i jest to wynik uszkodzenia obu płatów ciemieniowych w wyniku czego człowiek ma jakby podwójny neglect o którym pisałem powyżej.

Osoby z czymś takim nie są w stanie kierować własną uwagą, mogą dostrzegać tylko jeden obiekt, który dla nich jest zawieszony w przestrzenii - nie dostrzegają w ogóle otoczenia tego obiektu, więc kubek leżący na stole latałby w powietrzu. Co więcej nie mogą tych obiektów łapać, ani oceniać odległości.

#ciekawostki #neurologia #neuroscience #psychologia #psychologiapoznawcza #nauka #mozg ##!$%@?
rainkiller - Wiele osób słyszało o zaburzeniu zwanym neglectem - po polsku pomijaniem...
  • 16
@www_h: nie, miałem już bardzo dawno - zacząłem zajmować się uwagą i percepcją, a te zaburzenia dają wiele informacji.

W ogóle są niewiarygodnie świetne i przynajmniej dla mnie strasznie ciekawe badania Natterjee na temat właśnie mechanizmu neglectu, które pokazują, że rejony dotknięte lezją przy neglectcie są odpowiedzialne za integracje danych wzrokowych z danymi, które określają bezwzględne położenie ciała względem obiektu.
@schon: 256 kanałów? Szacun.

Nota bene ludzi do badania jest relatywnie dużo jak na populacje kliniczną, bo zaburzenie nie tak rzadkie jak się wydaję. Możesz zawsze zapytać o zgodę ordynatora neurologii.
@rainkiller: Owszem jest, ale zgoda komisji także potrzebna (a w moim wypadku ciężko ze względu na to że zajmujemy się przetwarzaniem biosygnałów a nie klinicznym wykorzystaniem) no i sprzętu ze sobą nie zabiorę na odział.
@rainkiller: trafiona liczba, goryl i zmiana kurtyn xD Ale filmik lepszy bo ma wstęp i można się przygotować.

Coś mi się zdaje, że to quake i burnout 4 wyrobiły mi silniejsze widzenie peryferalne :D
@Naxster: gratuluje, może masz jakąś wyrobioną strategie przeszukiwania pola wzrokowego i specyficznie fiksujesz wzrok.

Istnieją jednak zadania, które rozwalają każdego, też uwagowe, ze śledzeniem obiektów na przykład, albo zadania typu span, które też potrafią człowieka wycieńczyć. Kiedyś poszedłem na taką serię, żeby pomóc jednemu zakładowi, to po byłem zmęczony jakbym przebiegł kilka kilometrów.
@Naxster: historycznie Atkinson i Shiffrin - też badacze uwagi robili badania, gdzie było kilka tysięcy powtórzeń i co śmieszne płacili osobom badanym dwa dolary, a ci tam chyba pół dnia siedzieli.
Na przykład - osoba z neglectem, gdy jest proszona o narysowanie zegara rysuje godziny znajdujące się jedynie po prawej stronie czyli od 12 do 6, lub co ciekawe zamieszcza wszystkie z nich po jednej stronie. Innym ciekawym faktem jest to, że gdy tacy ludzie mają halucynacje wzrokowe to pojawiają się one jedynie po lewej stronie.


@rainkiller: #hannibal #pdk
Pobierz Joz - > Na przykład - osoba z neglectem, gdy jest proszona o narysowanie zegara rysuj...
źródło: comment_llNSTuoo9jbBVmyXWjcHUEvFM25PIMlq.jpg