Wpis z mikrobloga

Mój komentarz do wczorajszego spadku Górnika Zabrze z ekstraklasy i do zadymy po meczu.

Tytułem wstępu: tak - byłem na stadionie w Niecieczy razem z fanami Górnika, nie - nie robiłem #!$%@?.

Wyjazd
Do Niecieczy pojechało znacznie więcej kibiców Górnika niż mieści sektor gości na tym stadionie. Nie wszyscy mieli bilety i ci którym nie udało się kupić biletów na miejscu zostali pod stadionem. W każdym razie sektor gości był wypełniony kibicami Górnika, a na pozostałych sektorach bez dachu byliśmy razem z kibicami Termalici. Również przed i po meczu pod stadionem i na sektorach grupy kibiców swobodnie się mieszały i nie widziałem żeby kogokolwiek z miejscowych spotkała jakaś nieprzyjemność ze strony przyjezdnych. Piszę o tym bo już widziałem na mirko wpisy, że torcida chciała wbić w miejscowych.

Koniec meczu i zadyma
Po końcowym gwizdku, kiedy pewne już było, że Górnik spadł z ekstraklasy, kilka, może kilkanaście osób chciało przeskoczyć barierki i zdjąć koszulki klubowe z piłkarzy zanim uciekną do szatni. Zostali oni jednak szybko powstrzymani przez ochronę za pomocą gazu. W odpowiedzi, w ochronę poleciały krzesełka, było jakieś szarpanie barierek - widać na relacjach.
Z piłkarzy został tylko Kasprzik, reszta wróciła po kilku minutach, zebrała bluzgi i oddała barwy. To w zasadzie koniec zadymy w Niecieczy. Dogrywka byłaby pewnie w Zabrzu pod stadionem po powrocie piłkarzy gdyby kibice nie zostali zatrzymani po meczu.
Dorzucając jeszcze jedno zdanie do relacji z 'zadymy', które widziałem. Interesujący jest fakt, że część z nich rozpoczyna się od oprawy z pierwszej połowy, gdzie były race i żadna z nich nie opuściła sektora tzn. nie poleciały na murawę, ani w sektory gospodarzy, ani nigdzie.

Komentarz
Na mirko - nietrudno było przewidzieć - szydera i prześmiewki ze spadku, wszyscy kibice według mirków są tacy sami i są bydłem, dziczą, patologią itd. Najlepiej to ich pozamykać albo do obozu pracy, a jak nie to wystrzelać.
Nie zgadzam się na takie generalizowanie. Nas tam było z 1,5k, a krzesełek poleciało może ze 20, barierki chciało forsować też może ze 20 osób. Reszcie udało się powstrzymać emocje. Myślicie, że jakby wszyscy przyjezdni ruszyli na murawę to tych kilkunastu ochroniarzy zgromadzonych na początku przy sektorze dałoby radę to zatrzymać? No chyba, że jak ktoś nazywa drużynę, która w tak żałosny sposób doprowadziła do spadku 14-krotnego mistrza Polski, bandą frajerów to jeż jest chuliganem i dziczą...
Dodam jeszcze, że kibice organizują zbiórki i pokrywają kary
To chyba oczywiste dlaczego kibice Górnika są #!$%@?, ale nie chodzi tylko o spadek. Pani prezydent ze swoją świtą zrobiła sobie z Górnika klub-zabawkę. Przez cały sezon drużyna gra piach, w przedostatniej kolejce nie potrafi wygrać i nawet gdy już nie wszystko jest w naszych rękach, a inni "grają dla nas" to nie potrafi tego wykorzystać. Tak, grają w barwach jednego z najbardziej utytułowanych klubów w historii polskiej piłki nożnej i nie potrafią wygrać z drużyną z miejsca gdzie mieszka mniej ludzi niż nas tam pojechało żeby ich dopingować. Na Śląsku jest o tyle specyficzna sytuacja, że jest tu wiele klubów z tradycjami, które mogą pochwalić się sporą liczbą wiernych kibiców (no i Piast, który tradycji nie ma i kibiców też niewielu, ale ma potencjał sportowy, który może w perspektywie kilku lat tę sytuację zmienić). W prawie każdym miejscu pracy znajdziemy kibiców różnych klubów przez co po takim frajerskim spadku aż się nie chce iść do biura bo docinki ze strony kolegów z Gliwic czy Chorzowa są niemal pewne. Dlatego jak gramy Wielkie Derby Śląska z Ruchem to to nie są to derby tylko z nazwy. Czasem na boisku tak to wygląda nazwa, ale na pewno wynik tego meczu ma realne przełożenie na codzienne relacje w regionie.
Co do zatrzymania po meczu to nie miało ono na celu znalezienie tych, którzy wyrywali krzesełka (bo ich będą pewnie szukać na monitoringu), ale tych którzy odpalali race w czasie oprawy. Już pomijam zakaz odpalania rac na stadionie bo to na osobny temat, ale czy przetrzymywanie takiej liczby ludzi przez kilka godzin żeby zebrać wymazy z dłoni i być może znaleźć kilkanaście osób, które odpaliły race jest odpowiednim środkiem do osiągnięcia celu?

Chciałem jeszcze podkreślić, że mimo takich sporadycznych wybryków, kibice są dumą Górnika. Widać to po frekwencji na Roosevelta 81 i na wyjazdach niezależnie od zajmowanego miejsca w tabeli i widać to po oprawach i dopingu. Wierzę, że Górnik grając w pierwszej lidze, frekwencje na stadionie będzie miał wyższą niż większość ekstraklasy. Teraz w pierwszej lidze będą takie oprawy.

#gornikzabrze #zabrze #slask #ekstraklasa #mecz #kibole #kibice
Pobierz ms05 - Mój komentarz do wczorajszego spadku Górnika Zabrze z ekstraklasy i do zadymy ...
źródło: comment_WfKsDWbLqaVP6xR5dECAGkRb9Hmv6Pty.jpg
  • 35
@ms05: Krótka odpowiedź. Poleciało o 20 krzesełek za dużo. A argument, że jakbyście chcieli to byście zmietli tych ochroniarzy tylko udowadnia, że powinniście spaść odrazu do B klasy i tam pokazywać kulturę kibicowania( ͡° ͜ʖ ͡°) Nikt w Polsce nie rozumie też Waszych pretensji do Termaliki, że wyrzuciła Was z ekstraklasy. Mieliście 11stu piłkarzy na boisku, którzy w bezpośrednim meczu nie potrafili wygrać, przełknijcie to wreszcie, a
@FuriousViking: Zabrakło chyba czytania ze zrozumieniem.

Nikt w Polsce nie rozumie też Waszych pretensji do Termaliki, że wyrzuciła Was z ekstraklasy.


Jakich pretensji do Termalici? Pisałem o pretensjach do piłkarzy Górnika tylko i wyłącznie.

Mieliście 11stu piłkarzy na boisku, którzy w bezpośrednim meczu nie potrafili wygrać, przełknijcie to wreszcie, a nie żalicie się przed całą Polską na wszystkich portalach internetowych( ͡° ͜ʖ ͡°)


Tak właśnie napisałem, że
@ms05: Wczoraj już pisał jeden kibic Zabrza tu na mirko, że wspaniały Górnik spadł do 1 ligi, a "pazie" z Termaliki i Łęcznej się utrzymały. I w tym tonie napisanych jest 90% komentarzy w polskim internecie od wczoraj. Brak szacunku do drużyn, które potrafiły zagrać choć na tyle dobrych spotkań by się utrzymać, czego nie potrafił Wasz Górnik. Weźcie się w garść bo za niedługo będziecie pośmiewiskiem w całej Polsce, bo
@ms05: Pozatym to wy generujecie więcej żałosnych wpisów, niż podludzie na temat eurowizji. Wiemy już w całej Polsce, że spadliście z ekstraklasy, wiemy, że przeżywacie bo piszecie o tym wszedzie co minute. Wczoraj pojawiło się kilkanaście/kilkadziesiąt komentarzy trollujących i prowokujących Was do gównoburzy a Wy się dajecie sprowokować jak dzieci i produkujecie setki wpisów o tym samym.
Wczoraj już pisał jeden kibic Zabrza tu na mirko, że wspaniały Górnik spadł do 1 ligi, a "pazie" z Termaliki i Łęcznej się utrzymały.


@FuriousViking: to mogłeś do niego skierować swój komentarz, a nie do mnie.

Mnie tam się podoba to co zrobił Bruk-Bet w Niecieczy. Bardzo ładny stadion, drużyna która potrafi się utrzymać w najwyższej klasie rozgrywkowej, na stadionie reklamy klas sportowych o profilu piłka nożna dla dzieci. Kibiców, którzy
Pozatym to wy generujecie więcej żałosnych wpisów, niż podludzie na temat eurowizji.


@FuriousViking: Taki tip dla Ciebie - tak działają media społecznościowe - gdy pojawia się gorący temat, którym ludzie są zainteresowani to piszą na ten temat i komentują. Jak pojawi się inny temat to będą pisać o czymś innym jak np. mistrzostwo Legii
@ms05: Sami się wrzucacie do jednego wora. Przyjmijcie porażkę jak mężczyźni i przestańcie już o tym traktować jakby to było przełomowe wydarzenie i czarny dzień dla całej Polski. Co do samej Termaliki nie jestem jej kibicem, ale czemu zarówno Wy jak i kibice Legii czy ressty drużyn, które z Niecieczą przegrywały, macie ten kompleks i patrzycie na ten klub przez pryzmat ilości mieszkańców Niecieczy. Zarówno Ty napisałeś to w swoim wpisie,
@FuriousViking: Myślę, że kibice, którzy dopingują drużynę na każdym meczu czy to u siebie czy na wyjeździe mają prawo wymagać, żeby w takiej sytuacji ich drużyna wygrała z Temalicą. Jakbyśmy stanęli w tym meczu naprzeciw Legii to oczywiste jest, że oczekiwania i nadzieje nie byłyby tak wielkie.
To jest fakt, że jest to drużyna z małej miejscowości, która gra pierwszy sezon w ekstraklasie więc nic dziwnego, że kibice Górnika, a co
@FuriousViking: Uwaga niepopularna opinia. Jestem z Zabrza. Nie interesuje mnie piłka nożna ale wiadomo - fajnie jak chłopaki z Twojego miasta wygrywają. Dla mnie ten sezon Górnika to żenada. Cała akcja z Termalicą to też żenada. Wiem tylko, że cały śląsk lubi robić rozboje na stadionach. Może to przez zagęszczenie klubów, nie wiem. Tak czy inaczej trochę przykro, że spadliśmy mimo tego, że na piłkę mam #!$%@?. Nie pakuj wszystkich do
@ms05: nie oczekuj od ludzi którzy siedzą całe życie w piwnicy merytorycznej dyskusji na poziomie "a to pewnie tylko garstka z nich rozrabiala reszta była okej". Tutaj każdego trzeba zagazować i do piachu. Życiowe przegrywy które tylko do klawiatury sie mądrzą.
@ms05: Tylko musicie pamiętać, że Nieciecza to klub, który doszedl do ekstraklasy od najniższego szczebla rozgrywek, powoli realizując swoją politykę i konsekwentnie wspinając się po szczeblach rozgrywek. Nie kupili licencji od bankrutującego klubu jak niektóre wielkie marki w ekstraklasie, chyba wiesz o jakich klubach mówię. Grając z takim klubem trzeba traktować go jak rywala na takim samym poziomie, ekstraklasowca, nie jak drużynę która wzięła się znikąd.Każdy wielki klub miał swój początek
Nie kupili licencji od bankrutującego klubu jak niektóre wielkie marki w ekstraklasie, chyba wiesz o jakich klubach mówię.


@FuriousViking: Wiem i nie jest to Górnik Zabrze.

Każdy wielki klub miał swój początek i może Termalika kiedyś też będzie legendą ekstraklasy.


Jak najbardziej się zgadzam, ale niektóre kluby już są legendami i te kluby to nie tylko drużyna i stadion ale też historia, zdobyte mistrzostwa, puchary i przede wszystkim kibice. Pod tym
@ms05: nie rozumiem. Pobieranie odcisków czy wymazów to nie forma znęcania się tylko zbierania dowodów. Skoro palenie rac to łamanie prawa to dlaczego się dziwisz że badają to? To że sam ten przepis jest głupi to jedno, ale najważniejszy w społeczeństwie naszej cywilizacji jest szacunek do prawa. Nie ma miejsca dla takiego podejścia "eh ten przepis #!$%@? to go dla mnie nie ma, a każdy policjant go egzekwujacy to #!$%@?". Ale
@jagodnik: no dobrze, ale race odpalone były na sektorze gości, który jest odgrodzony od reszty i gdzie była tylko jakaś 1/4 kibiców, a przetrzymali wszystkich.
@ms05: Nie miałem na myśli Zabrza, ale to już obaj wiemy. A co do patrzenia z góry na Termalike pod pewnymi względami, to niestety, płaci się potem za to wysoką cenę. Niestety, na boisku nie pomoże tradycja ani nie zagrają kibice. Grają piłkarze i tu trzeba oddać tym chłopakom z Niecieczy należny szacunek bo grali jak równi z równymi z każdym klubem w ekstraklasie, oraz skarcili najwikszych prześmiewców (tu też nie
@ms05: być może mieli jakieś podejrzenia że sprawcy poprzeskakiwali na ten drugi sektor (no nie mów że tak nie było ). Jedyne co mi się nie podoba to, że podobno niepelnosprawnych też tak badali. A ile Was trzymali? Mi kiedyś udało się w Poznaniu stać 6 godzin po meczu bo fani mocnych zdarzeń poszli na solówke z muszlami klozetowymi i potem też ogrodzeniem xD