Wpis z mikrobloga

art. 22 pkt.5


@Nuggerath: brzmienie art.

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.


No to mi teraz podaj definicję zmiany kierunku jazdy
  • Odpowiedz
@Nuggerath:
kontynuacja - dla mnie zmianą kierunku jazdy może być również manewr ominięcia (czy tam wyprzedzenia) rowerzysty bez wjeżdzania na przeciwległy pas ruchu albo powiedzmy parkowanie na chodniku (który nie jest żadnym pasem ruchu raczej).

bez tej definicji rację mamy obaj i żaden z nas
  • Odpowiedz
według prawa czy zakręt 30* to już zmiana kierunku?


@n3xo: ja to rozumiem tak, że jeśli mamy pojęcie

droga dwukierunkowa

to zmianą kierunku jest zawracanie czyli jadę do pracy ale musze wrócić i pojechać do domu bo kanapki zapomniałem :)

a nie, że jadę wężykiem przez wioski bo ktoś zagrody pobudował tak a nie inaczej :)
  • Odpowiedz
@EnderWiggin: mam coś na poparcie Twojej (i mojej) wersji.

Sygnalizowanie zamiaru zmiany kierunku jazdy (skręcania, zawracania) lub pasa ruchu


strona 190

To zdanie to cytat z takiej książeczki:
Kodeks drogowy, komentarz z orzecznictwem NSA, SN i TK autor Stanisław Saboń

https://books.google.de/books?id=jKJDBAAAQBAJ&pg=PA85&lpg=PA85&dq=zmiana+kierunku+jazdy+definicja&source=bl&ots=OuBA5RMPBQ&sig=Kbny8NyB6vL_w1YCiEEzq-oy8GM&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwinluPOofDMAhVPKywKHXWHDTc4ChDoAQhkMAk#v=onepage&q=zmiana%20kierunku&f=false
  • Odpowiedz
@cholera_jasna: Dodatkowo, patrząc na to z punktu widzenia kierowcy który chciałby się włączyć do ruchu z tej drogi podporządkowanej - Gdyby osoba na drodze z pierwszeństwem wrzuciła migacz, to może zmylić osobę próbująca się włączyć do ruchu (można pomyśleć że osoba na drodze z pierwszeństwem chce zjechać z drogi)
  • Odpowiedz
@cholera_jasna: Kajam się :D Rzeczywiście nie trzeba - idę oddać prawo jazdy. Chociaż sądząc po ilości błędnych odpowiedzi - to dla własnego bezpieczeństwa "mignąć" warto :D Sprawa jest w sumie mocno złożona i podchodzi pod nomenklaturę konwencji wiedeńskiej i ministra Drexlera (i jego pomysłów na "ronda")
  • Odpowiedz
CZyli w takim przypadku co jak jadę prosto? Też bez migacza?


@n3xo: migacz w prawo, bo zmieniasz pas ruchu na ten nowy, po prawej. To tak samo, jak zjeżdzasz z ronda, też dajesz w prawo kierunkowskaz
  • Odpowiedz
@EnderWiggin: no tak z tym czekaniem do minięcia to bym uważał, bo jak masz takie skrzyżowanie najzwyklejsze 90 stopni, to droga w prawo i ta podporządkowana na wprost w tym samym miejscu się praktycznie zaczynają :)
  • Odpowiedz