Wpis z mikrobloga

@chomikagresor: Na statywie było zamontowane urządzenie do śledzenia ruchu sfery niebieskiej o nazwie Astrotrac. Ustawia się je dokładnie prostopadle do kierunku bieguna. Dwa ramiona powoli się rozchodzą z prędkością równą prędkości obrotowej Ziemi (ale w przeciwnym kierunku), dzięki czemu aparat jest cały czas wycelowany dokładnie w jeden punkt na niebie. Aktualnie nie mam przy sobie żadnej fotki mojego zestawu, ale wygląda to mniej więcej tak, jak poniżej.

Istnieją tańsze i bardziej
namrab - @chomikagresor: Na statywie było zamontowane urządzenie do śledzenia ruchu s...

źródło: comment_Pj9uy9fojWUvDJOAX6sniHcfA0vOwZEj.jpg

Pobierz
@namrab: Wow, tego się nie spodziewałem ;) Fotografią się nie zajmuję, ale z czasów pracy w innej firmie pamiętam głowice manfrotto do panoram sferycznych i tamto wydawało mi się osiągnięciem nie do przebicia. Myliłem się, to urządzenie jest znacznie sprytniejsze ;)
@pawelcar: na jednym wykładzie z fizyki (1,5h) na mojej uczelni przed biurkiem z sufitu na lince wisiała kula, a pod nią stał stolik z narysowaną białą linią. Sufit był dość wysoki (około 10m), profesor na początku wykładu rozbujał kulę, a ta jak wahadło podążała zgodnie z kierunkiem linii na stoliku i zaczął się normalnie wykład.
Pod koniec wykładu profesor doszedł do sedna sprawy, opowiadał o inercjalności i powiedział, że Ziemia jest
@Knagov: Powyższy filmik zrobiłem z użyciem Samyanga 8 mm. Rybie oko jest dość specyficznym i trudnym do opanowania szkłem, do bardziej ogólnych zastosowań nada się 10-tka. Możesz też robić na dłuższych ogniskowych (35-50 mm), wtedy ruch gwiazd będzie szybszy, ale pole widzenia obejmie jedynie mały fragment sfery niebieskiej.