Wpis z mikrobloga

Właśnie siadam do pisania magisterki, więc pomyślałam, że napiszę posta na mirko #studenckalogika
Chcę Was nauczyć rozróżniać pokrzywę od bardzo podobnej do niej rośliny, mianowicie jasnoty. Może to być przydatne przy zbiorach, a może po prostu być fajnym sposobem na szpan przed różowym na spacerze w lesie (nie wiem, czy ktoś chodzi do lasu na randki, ja chodziłam). Jeśli chcecie więcej przystępnie opracowanych informacji o ziołach, polecam się pod tagiem #zielonosci. Chciałabym pisać tak, żeby prosty mirek zrozumiał, ale bez magii i cudotwórstwa. Tylko szkiełko i oko. Trzeba będzie czasem więcej przeczytać, więc fanatycy i nieuki odpadną, myślę.

Różnice między jasnotą a pokrzywą:
- pochodzą zróżnych rodzin botanicznych: jasnoty należą do jasnotowych Lamiaceae (daw. wargowych Labiateae), a pokrzywa do pokrzywowatych Urticaceae. Do rodziny jasnotowych należą takie popularne gatunki jak mięta, bazylia, tymianek.
- tym samym mają zupełnie różne kwiaty: pokrzywa ma maleńkie kwiatki w kwiatostanach przypominających takie zwisające sznureczki. Jasnoty, a szczególnie ta najczęściej mylona, czyli białaLamium album, posiadają duże kwiaty wargowe, skupione wokół łodygi. Kiedy jasnoty kwitną, nie sposób ich pomylić z pokrzywą.
-pokrzywa posiada włoski parzące, a jasnota nie! Bukiet z jasnot można więc śmiało podarować różowemu, nie będzie awantury ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Za prof. Ożarowskim i drem Jaroniewskim ("Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie") opiszę pokrótce właściwości lecznicze:

Pokrzywa zwyczajna Urtica dioica:
- surowiec: liść Folium Urticae (zbieramy w maju), korzeń Radix Urticae (jesień lub wczesna wiosna)
- hamuje resorpcję zwrotną, przez co eliminuje chlorki, mocznik, szkodliwe produkty przemiany materii (daw. środek czyszczący krew)
- bogata w witaminy - wpływa na przemianę materii, zawiera pierwiastki śladowe, zwiększa poziom hemoglobiny
- działa rozkurczowo na mięśnie naczyń krwionośnych i moczopędnie - obniża ciśnienie
- znaczna ilość wit. K, flawonoidy i garbniki - działa przeciwkrwotocznie
- synergizm z surowcami o działaniu przeciwcukrzycowym
- czynniki pobudzające wydzielanie interferonu i antygenów wirusowych - chroni przed wirusami oraz nowotworami spowodowanymi wirusami onkogennymi
- przyspiesza porost włosów, wzmacnia je i zagęszcza (niestety, na całym ciele - wąsy u różowych rosną szybciej)

Jasnota biała Lamium album:
- surowiec: kwiat Flos Lamii albi
- regenerująco, przeciwzapalnie na błony śluzowe, nabłonek
- uszczelniają ściany włośniczek, hamują mikrokrwawienia
- przeciwwysiękowo
- najlepiej z surowcami krzemionkowymi, hamującymi krwawienie i regenerującymi błony śluzowe
- w nieżytach przewodu pokarmowego, dróg moczowych, oskrzeli i krwawieniach m.in. z płuc, narządów rodnych (nawet przy stanach ropnych, trudnych do wyleczenia).

W bonusie załączam szamponu pokrzywowego familijnego - na etykiecie widnieje... ( ͡° ʖ̯ ͡°) reszta fot w komentarzach.

#ziola #medycynanaturalna #zdrowie #fitoterapia #ziololecznictwo
źródło: comment_OsmlB7xvUkrcgpVaxKRYg3RZXBxwBV1u.jpg
  • 2