Wpis z mikrobloga

#akwarystyka #akwarium #chwalesie #pokazakwarium

Po kilku miesiącach kompletowania zestawu... Na pierwszy rzut ponoć jedna z trudniejszych w uprawie roślin trawnikowych (utricularia graminifolia). Bo czemu nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°) A za miesiąc, może trochę dłużej, kiedy trawka się ukorzeni i rozrośnie, zawitają krewety Crystal Red grade S :3 Mniam :)

Aktualnie dzień 9 od zalania. Po jednej podmianie 4l. Akwarium, a właściwie krewetkarium Aquael Shrimp Set 30l. Światło 2x11W LED (też Aquael). Substrat Amazonia. Narazie zero dodatkowego nawożenia, zero CO2. Żeby było śmieszniej - zero testów na ustawienia wody. Enjoy.

P.S. Tak, w zielsko wbite są wykałaczki. Inaczej nie da się tego usadzić. Niestety zaczyna na nich wyrastać jakiś grzyb. Podejrzewam, że na dniach trzeba będzie usunąć patyczki i modlić się, żeby sadzonki nie wypłynęły ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Pobierz
źródło: comment_cG1Sa6uERQw0xJedrYxey7RnzSvzNMlx.jpg
  • 34
@chilling: spokojnie, nie wszystko na raz :) Jak sie przyjmie flora i fauna i uzbieram trochę $ to będą inwestycje. Miałem kupić kaskadę FZN2 do tego baniaka, ale narazie z funduszy i tak się wypstrykałem. A jak nie kupie FZN'a a będzie dobrze szło to może od razu kubełkowy i będzie spokój na dłużej. Filtr i tak w miarę schowany z tyłu za kamieniem.

@hininja: jeśli urosną >10cm to chętnie
@TheSunDoesNotRiseEveryMorning: Pisząc o grzybie, masz na myśli taki szary nalot? Jeżeli tak, to spokojnie, on zniknie sam za kilka(naście) dni ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jeżeli to podłoże aktywne, to kranówką je prawdopodobnie załatwiłeś więc zostaje hodowla Red Cherry i im podobnych. Crystale i inne odpadają (podłoże już nie da dobrych parametrów, no i nie masz RO).
Tak, czy inaczej - powodzenia! Ja zaczynałem też od tej kostki,
@TheSunDoesNotRiseEveryMorning: Problem jest taki przy laniu kranu, że będziesz fundował krewetkom podczas podmian bujnięcie parametrów(parametry zmienione przez podłoże-podmiana na kran i skok parametrów-podłoże znów zmienia parametry) więc staraj się robić małe podmianki, albo zdecyduj się podmieniać na destylkę/demineralkę- przy 30l kostce to nie wydatek :P. Obecnie nie chlorują już aż tak mocno i nie musisz odstawiać wody, chyba, że masz rzeczywiście słabą sytuację z wodociągami.
CO2 nie dawaj, szkoda gazować krewetek.
@symetryczny: Nie nie, na patyczkach (2gi od prawej) widać taki brązowy syf. Generalnie jak sie na nie przyjrzeć to są czymś obrośnięte (wygląda jak "glow" w grafice). I ten "glow" zaczął przybierać brązową konsystencje.
Dlaczego mówisz, że załatwiłem je kranówką? Nie robie podmian 50% co 2 dni jak niektórzy radzą na forach, więc nie powinno być AŻ tak wypłukiwane. Za miesiąc jak planuje wrzucić krewety oczywiście zmieni się sposób podmian wody
@symetryczny: Also, bardzo szanuję za rozmnażanie amanek :D. Sam myślę nad kupnem kilku sztuk i spróbowaniem odchowania młodych, bo o ile kiedyś u mnie samice jaja miały regularnie, to odchowu nie próbowałem.

@TheSunDoesNotRiseEveryMorning: Jeżeli to jest to co myślę, to myślisz o tlenie :P. Lejesz zimną wodę, ona się ogrzewa i rozpuszczalność tlenu maleje, przez co tlen się "wytrąca".
@TheSunDoesNotRiseEveryMorning: No właśnie takie coś, niedługo będziesz miał cały dywan tego, na podłożu.
No i przechodząc płynnie do podłoża - ono stabilizuje pH na odpowiednim poziomie (zwykle niskim). Zalewając kranówkę, która ma wysokie kH, cała "moc" podłoża aktywnego jest wykorzystana na obniżenie pH no i kończy się jego żywot. Mi nie udało się obniżyć skutecznie pH poniżej 7, kiedy z kranówki przeszedłem na RO, na tym samym podłożu.
@fajfoklok: Wiem. Ale niewiele mi to mówi :) Wedle tabelki jest w niższej granicy wody średnio twardej. Okolice 225 mg CaCO3/dm3, przynajmniej w ujęciu. PH ~7.1. Ale nie bardzo jeszcze wiem jak to połączyć. Bardzo możliwe, że przed wrzuceniem krewetek kupie testy kropelkowe i wtedy będzie wiadomo.

@symetryczny: w sensie to cholerstwo rozniesie mi się po całym akwarium? to chyba niezbyt dobra wiadomość. No ale jutro wymienię te patyki na