Wpis z mikrobloga

#excel mirko pomusz pls!
Mam trzy modele butow, kazdy w osmiu rozmiarach i trzy rodzaje opakowan na te buty. Jak zrobic taki magiczny trick, zeby wybierac z rozwijanej listy (tu sobie poradze jeszcze) model buta, kolor i opakowanie (wszystko oddzielnie) i zeby mi zliczalo ile mi zostalo np butow czerwonych w rozmiarze 45? (Badz ile wyslalem czerwonych 45)? #pomocy #kiciochpyta moze ktos z #korposwiat jest excelowym wymiataczem i mi podpowie. Po plusiku na zachętę
  • 8
@urban33pl:
Dlaczego?
Jak rozumiem -- masz na starcie 24 możliwe kombinacje butów (3 modele * 8 rozmiarów), każdego masz zapas np 10 par.
W kolejnych wierszach wybierasz z listy kolejne wysyłki, dajmy na to (model / rozmiar).
Czerwone / 42
Niebieskie / 43
Zielone / 44
Zielone / 40

W masz gdzieś zapisane (w komórce bądź zmiennej) początkowe stany każdej kombinacji, czyli 24 komórek/zmiennych o wartości początkowej 10.
W osobnej tabelce
@Polinik: jesli chodzi o zasade to tak, natomiast jest tych butow mam 10 modeli w 10 kolorachkazdy to juz taka rozpiska bedzie slabym wyjściem. Wydaje mi sie, ze mozna tu jakos zastosowac vlookup, ale zielony w to jestem i nie mam pojecia jak
@urban33pl:
Ok, uczciwie przyznaję, że nie wiem co chcesz osiągnąć.
Jak będziesz miał 10 modeli w 10 kolorach, to masz do śledzenia 100 pozycji, co nie?

To możesz śledzić na 4 sposoby:
Kolumna z setką kombinacji i obok stany.
Rozwijana lista 100 kombinacji, po wybraniu interesującej kombinacji -- w komórce obok wyświetla stan.
Dwie rozwijane listy -- jedna to kolor, druga to rozmiar. W 3 komórce stan.
Tablica, kolumny to kolory,
Pobierz Polinik - @urban33pl: 
Ok, uczciwie przyznaję, że nie wiem co chcesz osiągnąć.
Jak ...
źródło: comment_wKofV9gsofS4jG4esxXNb64tzxjRsN3K.jpg
@urban33pl:
I jeszcze masz przykład ze sprawdzaniem stanu kombinacji z 2 rozwijanych list.
"Czerwony" i "42" są wybierane z rozwijanej listy, w trzeciej komórce =licz.jeżeli zlicza ilość wystąpień kombinacji czerwony / 42 i odejmuje od 10.
W sumie to rozwiązanie najbardziej elastyczne i skalowalne, bo możesz dorzucić jeszcze kolejne parametry do kombinacji (np typ pudełka, damskie/męskie, sprzedaż w salonie/internecie) po prostu dodając kolejne listy rozwijane.
Pobierz Polinik - @urban33pl: 
I jeszcze masz przykład ze sprawdzaniem stanu kombinacji z 2 ...
źródło: comment_iMgyCpDiOr3U71Krh44A3k3zbg7WyUPK.jpg