Wpis z mikrobloga

Kazimierz Dąbrowski - polski psycholog urodzony w 1902 roku jest autorem teorii pozytywnej dezintegracji i jej będzie dotyczył ten wpis. Tekst pochodzi z książki "Eksperyment Utopia" Dylana Evansa i najlepiej opisuje o co chodziło Dąbrowskiemu.

– Słyszał pan kiedyś o Kazimierzu Dąbrowskim? – zapytał.
Potrząsnąłem głową.
– Był polskim psychiatrą. Pisał o czymś, co nazywał pozytywną dezintegracją.
(…) Dąbrowski rozróżniał dwa poziomy rozwoju psychologicznego – zaczął. – Na pierwszym poziomie, który nazwał integracją pierwotną, ludzie w dużej mierze akceptują wartości i zwyczaje społeczeństwa, w którym wzrastali. Właściwie nigdy nie przychodzi im do głowy, że mogą być inne sposoby na życie i alternatywne systemy wartości.

– Czyli działają jak roboty – wtrąciłem. – Ślepo realizują program zainstalowany w nich przez społeczeństwo.
– Dokładnie tak – uśmiechnął się lekarz. – Według Kazimierza Dąbrowskiego większość ludzi działa w tym trybie całe swoje życie. Są jednak także tacy, którzy buntują się przeciwko programowaniu. Dąbrowski uważał ich za indywidualistów, którzy doświadczając tego, co większość psychologów uznałaby za niezdrowe: tendencji depresyjnych, niezadowolenia z siebie, poczucia niższości i winy, stanów lękowych, zahamowań, przesadnego entuzjazmu. Dąbrowski jednak nie postrzegał tych rzeczy negatywnie. Przeciwnie, widział w nich cenne wyzwalacze rozwoju psychologicznego.
– Jak to? – Nie rozumiałem.
– Ponieważ właśnie takie stany potrafią sprawić, że człowiek zaczyna kwestionować zwyczaje i wartości, które wcześniej wydawały mu się oczywiste.
(…) Dowiedziałem się, że według Dąbrowskiego rozwój psychologiczny zawsze jest bolesny, ponieważ wiąże się z rozmontowaniem programu, według którego ktoś myślał i działał od dzieciństwa. Ten proces dezintegracji często wiąże się z jakimś rodzajem nerwowego załamania, okresem prawdziwej choroby psychicznej. Absolutnie nie jest tak, że dezintegracja jest zawsze pozytywna. (…) Tajemnicą pozostaje, co właściwie sprawia, że jedna osoba wyniesie z doświadczenia dezintegracji naukę i po burzliwym okresie choroby psychicznej odrodzi się na nowo, a inna na zawsze pogrąży się w otchłani.

Więcej na wiki https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Dąbrowski_(psycholog)

#gruparatowaniapoziomu #psychologia #rozwojosobisty ale też #depresja
  • 2