Wpis z mikrobloga

tl;dr


Zdałem sobie sprawę, że karty Pascal od #nvidia mają od dawien dawna wciąż tego samego buga, nawet przy nowej technologii, nierozwiązanego. Chodzi o kwestię ustawienia taktowania na max w trybie idle, a tym samym zwiększonego zużycia energii i zwiększonej temperatury.

Ja kupiłem GTX 1060 właśnie ze względu na oszczędność energii. Jak wiadomo, karty graficzne obniżają taktowanie przy korzystaniu z pulpitu, a zwiększają taktowanie do standardowych przy graniu. Niestety jeśli chociaż raz podłączyłeś drugi monitor, to niemalże pewne, że stałeś się ofiarą tego buga. Tak więc przy korzystaniu z pulpitu moja karta graficzna zużywa około 50-55W więcej niż przed zaistnieniem tego buga. O dziwo, reinstalacja sterowników nie pomaga, a na forach Nvidii pojawiają się posty niezadowolenia, natomiast oficjalni partnerzy Nvidii nie mają pojęcia jak rozwiązać ten problem. Podobno pomaga zmiana odświeżania monitora, mi nie pomogła.

Dopiero po dłuższym szukaniu rozwiązania w necie znalazłem tymczasowe rozwiązanie z użyciem NVDIA Inspector w którym należy zaznaczyć opcję Multi Display Power Saver dla karty graficznej - nawet jeśli nie korzysta się z dodatkowego monitora i jest on zupełnie odłączony. Wystarczy tylko w tym jednym miejscu to zaznaczyć, aby taktowanie przeszło na tryb P8, czyli oszczędnego przy korzystaniu z pulpitu.

Mam nadzieję, że komuś to pomoże.

#kartygraficzne

P.S. Jeśli ktoś zna lepsze rozwiązanie to zapraszam do dyskusji.
Pobierz Zakopianczyk - tl;dr
SPOILER

Zdałem sobie sprawę, że karty Pascal od #nvidia mają...
źródło: comment_crkfac8oYhueq9me17cx0J1GfTIIeDq5.jpg
  • 9
@sharkletx: W moim dawnym Radeonie HD 7750 podłączenie TV po HDMI podnosiło temperaturę o 10 - 15 stopni Celsjusza w trybie idle więc nie tylko Nvidia ma takie niespodzianki przy kilku ekranach.
@insystem: sprawdź samemu, uruchom NVIDIA Inspector, gdy nie grasz w żadną grę (tryb pulpitu) i powinieneś mieć wartość Current Clock jak najmniejszą w porównaniu do GPU Clock. U mnie Current Clock wynosi 670 Mhz (gdzie GPU Clock mam 1569 Mhz), nie wiem czy to i tak nie za dużo, ale być może to z uwagi na kartę MSI, która jest chyba fabrycznie podkręcona. Najważniejsze, że działa i zużycie prądu jest takie
Ponowne zainstalowanie sterowników Nvidia z opcją czystej instalacji (kasowanie poprzednich ustawień) pomogło. Wcześniej prawdopodobnie odinstalowałem sterowniki i nie dałem opcji czystej instalacji, co spowodowało, że zostały zachowane ustawienia, które wymusiła jakaś aplikacja, może z tego powodu powstał problem.

Dzięki temu udało mi się uzyskać standardowe 202 Mhz w trybie idle, zamiast 670 Mhz.