Wpis z mikrobloga

Szansą Polski są ogromne zasoby węgla brunatnego i kamiennego

Wiceminister energii Andrzej Piotrowski: że konieczna jest potrzeba rozwinięcia takich technologii, które pokażą, że wykorzystywanie węgla do produkcji energii nie musi oznaczać uciążliwości dla środowiska.

Więcej: http://www.wykop.pl/link/3311771/szansa-polski-sa-ogromne-zasoby-wegla-brunatnego-i-kamiennego/

#ekonomia #energetyka #gospodarka #geopolityka #mirkoreklama #4konserwy
  • 16
@HaHard: > @HaHard: Chciałbym, żeby wykorzystywanie węgla do produkcji energii nie było szkodliwe dla środowiska. Ale jest.

@smyl: bo nie jest. Nie myl gazów cieplarnianych(greenhouse gasses) z zanieczyszczeniem powietrza (air pollution)

Jedyny problem to Co2 ( gaz cieplarniany) tylko dlatego bo UE ta wymysliła.
Powietrze to nam syfią stare samochody i niskie kominy, ludzie w domach opalający wunglem czy mikro przedsiębiorcy używający generatorów na rope. Elektrownia wytwarza z zanieczyszczeń
@smyl: ty podajesz zanieczyszczenie wungla a nie to co elektrownia z tym robi a robi w znakomitej mierzez z tego półprodukty o czym już napisałem. Eletkrownia to faka fabryka, która nei tylko prąd robi. A to, że wungiel zanieczyszczony i ludzie z piecami węglowymi w miastach robią obore totalną to inna sprawa.
@plumkajacy_kalafior: no nie, w tej tabelce są zanieczyszczenia wydzielające się przy spalaniu węgla. Rozumiem, że cząstki stałe są w dużej mierze wyłapywane, a co z tlenkami siarki i azotu? Pytam, bo mało o tym wiem, a może masz jakieś dobre dane :)
@smyl: Oba to półprodukty. Siarka bodajże do produkcji gipsu....
Nie mam danych pod reką bo nie zapisuje ( bo i po co). Czytałem o tym dawno temu jak równierz rozmawiałem z inżynierem kręcącym się w tej branży jak i z innym inżynierem pracującym przy obsłudze tej branży. Także internet mamy taki sam.
@bygsyti: Tu już wchodzimy w ekonomie.
Ale czemu nie inwestować w opłacalne inwestycje? W przypadku energetyki państwo broni sie przed obcymi przejeciami np. Puławy Azoty. Jesli Kompania Weglowa zostanie sprywatyzowana (w sumie tego im zycze) to kopalnie w których występuje węgiel koksujacy zostaną wykupione przez Niemców, bo eksportujemy jakieś 70-80 % w całej Unii, a ten węgiel jest potrzebny Niemcom do produkcji stali. Prywatna Bogdanka jest opłacalna. Ja też jestem przeciwny
@wypok_user:

Tu już wchodzimy w ekonomie.


Od początku byliśmy w niej...

Ale czemu nie inwestować w opłacalne inwestycje?


Za swoje pieniądze jak najbardziej tak.

kopalnie w których występuje węgiel koksujacy zostaną wykupione przez Niemców


Ultima ratio.

Ja też jestem przeciwny dotowaniu Śląskich kopalń, tylko mówię żeby nie przenosić tego podejścia na resztę kopalń


Wchodzenie w jakiekolwiek przemysły (nawet rentowne) prowadzi do szeregu konfliktów interesów i jako takie nie służy ani państwu,