Wpis z mikrobloga

Nie rozumiem jak można być patriotą. Odczuwanie dumy z tego, że urodziło się tu a nie 500 km dalej to jakiś absurd, tak samo jak miłowanie sztucznych granic na mapie. Nie mamy wpływu na to gdzie się rodzimy, równie dobrze zamiast 'Poland Strong' patriota mógłby krzyczeć 'Mongolia Strong' lub 'Kongo Strong' gdyby to tam się urodził. Patriotyzm generuje niesnaski między ludźmi, dzieli ich, pod płaszczykiem patriotyzmu politycy wysyłają na wojnę miliony młodych ludzi, którzy chcą zabijać innych tylko dlatego, że tamci mają inną flagę i hymn, a jednocześnie chcą bronić swojej flagi i hymnu, czyli 'wartości'. Dla mnie to żadne wartości. Nigdy nie śpiewałem hymnu, bo uważam bezrefleksyjne nucenie na baczność jakiejś pieśni za postawę niegodną racjonalnego człowieka. Flaga? Nie mam do niej żadnego szacunku, ot flaga jakich na świecie tysiące, nic dla mnie nie znaczy, tak samo jak godło i te wszystkie inne państwowe insygnia. Kiedy w szkole wyrażałem swoją opinię to byłem szykanowany a raz chcieli wyrzucić mnie ze szkoły, gdy odmówiłem wyjścia na uroczystość państwową pod sztandarem flagi. Od dziecka wpaja się nam, że jesteśmy coś 'winni' ojczyźnie, którą należy miłować i oddać za nią życie, jak w tej opowiastce 'Polak mały'. Bzdury.

Niby co przeciętny człowiek jest winny Polsce? To bogaty kraj, który zapewnia świetne warunki życia? Każdy jest kowalem swojego losu i państwo tylko przeszkadza. Ktoś powie, że 'państwo broni Cię przed wrogiem, jakby była wojna..'. Mamy XXI wiek, nie grozi żadna wojna, a nawet jeśli to żołnierze za bardzo mnie nie obronią i skończyłoby się jak w 1939 gdy miliony patriotów ochoczo pognało na samobójczą śmierć, ginąc za młodu przez patriotyczną indoktrynację, zamiast odmówić działania i żyć w spokoju. Nie dzielę ludzi na 'Polaków' i 'obcokrajowców', bo wszyscy jesteśmy istotami ludzkimi, Ziemianami, mieszkańcami tej planety, a państwa to sztuczne twory, które tylko nas dzielą. Jestem obywatelem świata, a nie Polakiem. Nie obchodzę żadnych świąt państwowych i nie biegam z flagą po ulicach krzycząc, że jestem z niej dumny. Polska nic mi nie dała i jest mi obojętna - gdyby jutro miała przestać istnieć, ale za to np. mój los finansowy miałby się znacznie poprawić to nie miałbym nic przeciwko. Zauważyłem, że patriotami są zwykle ludzie z nizin społecznych, tacy, którzy są nieudacznikami i jedyne co im w życiu wychodzi to machanie flagą i poczucie narodowej dumy. Dla mnie to żałosna postawa. Uczuciami można darzyć ludzi, a nie sztuczne twory.
#przemyslenia #4konserwy #neuropa #polityka #polska #niebieskiepaski #rozowepaski #bekazpodludzi #bekazprawakow #ankieta
LudzkieScierwo - Nie rozumiem jak można być patriotą. Odczuwanie dumy z tego, że urod...

źródło: comment_fXpwLG3hRccJuyVOlVtOWDE1hoDat55V.jpg

Pobierz

Wyraź swój patriotyzm względem Polski

  • Jestem patriotą i bardzo miłuję Polskę 35.6% (185)
  • Jestem umiarkowanym patriotą 39.5% (205)
  • Nie jestem patriotą i Polska mnie nie obchodzi 24.9% (129)

Oddanych głosów: 519

  • 25
  • Odpowiedz
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

Dedykuję ci tą dyskusję:
http://www.wykop.pl/link/3324975/juncker-granice-panstw-sa-najgorsza-rzecza-jaka-kiedykolwiek-wymyslono/#comment-38888931

i tą dyskusję:
http://www.wykop.pl/link/3312859/co-sie-dzialo-w-faludzy-ultra-rzadkie-dlugie-nagranie-w-dobrej-jakosci/#comment-38688007

Dorośnij.

Polska nic mi nie dała i jest mi obojętna - gdyby jutro miała przestać istnieć, ale za to np. mój los finansowy miałby się znacznie poprawić to nie miałbym nic przeciwko.


Jakby Polska przestała istnieć, to inne państwo zaczęło by nas okradać i maksymalnie wykorzystywać. Chyba że byłbyś sprzedajną k***ą i współpracował z okupantem.
  • Odpowiedz
@LudzkieScierwo: No tutaj chodzi o to, że żyjesz w tym obszarze nie jako zwykłym terenie, tylko w konkretnym klimacie, z ludźmi o takich samych tradycjach i podobnej przeszłości. Więc jest ogromna różnica czy urodziłeś się jako Polak, czy np. jako jakiś Jamajczyk albo Chińczyk, bo tak naprawdę to gdzie się urodziłeś definiuje jaki będziesz w przyszłości.
  • Odpowiedz
Nie rozumiem jak można być patriotą. Odczuwanie dumy z tego, że urodziło się tu a nie 500 km dalej to jakiś absurd, tak samo jak miłowanie sztucznych granic na mapie. Nie mamy wpływu na to gdzie się rodzimy


@LudzkieScierwo: nie mamy także wpływu na to, kto nas rodzi i w jakiej rodzinie się rodzimy, a mimo to jako ludzie kochamy swoich bliskich, kochamy swój rodzinny dom…Czemu? Bo to ludzkie.

Ojczyznę i
  • Odpowiedz
Patriotyzm generuje niesnaski między ludźmi, dzieli ich, pod płaszczykiem patriotyzmu politycy wysyłają na wojnę miliony młodych ludzi, którzy chcą zabijać innych tylko dlatego, że tamci mają inną flagę i hymn, a jednocześnie chcą bronić swojej flagi i hymnu, czyli 'wartości'.


To jest naiwna interpretacja rzeczywistości. Wojny zawsze są o konkretne interesy i wpływy, nawet jeśli się manipuluje ludźmi i używa haseł patriotycznych. Jak nie będzie państw to ludzie się z tego powodu
  • Odpowiedz
@LudzkieScierwo: Tak jestem dumny.
Wiem skąd pochodzę, gdzie mieszkam, z jakiej ziemi korzystam i od kogo ją pożyczam. Jestem dziedzicem, spadkobiercą wszystkich tych którzy byli przede mną. Do mnie należą teraz tradycja, wartość, myśl i pamięć o tych którzy odeszli. Teraz ja sprawuje straż, będąc bogatszy w doświadczenie i znając popełnione błędy. Ten cel jest we mnie od zawsze, już przed narodzeniem, zostałem stworzony po to, by dążyć do lepszego jutra.
  • Odpowiedz
Kiedy w szkole wyrażałem swoją opinię to byłem szykanowany a raz chcieli wyrzucić mnie ze szkoły, gdy odmówiłem wyjścia na uroczystość państwową pod sztandarem flagi. Od dziecka wpaja się nam, że jesteśmy coś 'winni' ojczyźnie, którą należy miłować i oddać za nią życie, jak w tej opowiastce 'Polak mały'. Bzdury.


@LudzkieScierwo: To już zakrawa o absurd, trochę jak "gimboateista", który za żadne skarby nie wejdzie do kościoła.
  • Odpowiedz
Jestem z tego dumny i moim obowiązkiem jest zostać kolejnym powodem dumy dla tych, którzy przyjdą po mnie.


@Maneharno: Dumny obywatel świata powie to samo. O osiągnięciach ludzkości, o jej błędach i kulturze. No właśnie...
  • Odpowiedz
"Najmniej wartościowym natomiast rodzajem dumy jest duma narodowa. Kto bowiem nią się odznacza, ten zdradza brak cech indywidualnych, z których mógłby być dumny, bo w przeciwnym wypadku nie odwoływałby się do czegoś, co podziela z tyloma milionami ludzi. Kto ma wybitne zalety osobiste, ten raczej dostrzeże braki własnego narodu, ponieważ ma je nieustannie przed oczyma. Każdy jednak żałosny dureń, który nie posiada nic na świecie, z czego mógłby być dumny, chwyta się
  • Odpowiedz
@LudzkieScierwo: Patriotyzm to dbanie o interesy społeczności do której się należy. Np. twoja rodzina jest dla ciebie ważniejsza od rodziny sąsiada. Miejscowość, w której się wychowałeś jest dla ciebie ważniejsza od sąsiedniej miejscowości. Kraj twojego pochodzenia jest ważniejszy od reszty świata. Patriotyzm to coś naturalnego.
  • Odpowiedz
@babisuk: Myśl nie ma narodowości, ale sposób jej wyrażenia tak. Człowiek nie bierze się znikąd i nie jest kształtowany przez powietrze. Powiedz mi coś w tym języku świata. Pokaż mi jakiś gest światowy, który ktoś może przypadkowo zinterpretować jako obrazę. Ludzie są podobni i jednocześnie bardzo różni.

Co do cytatu. Nie czytałem tego wywodu. Może pora nadrobić. Nie wiem, jak on definiuję dumę. Dla mnie ta duma jest czymś naturalnym rodzajem
  • Odpowiedz