Wpis z mikrobloga

Mireczki, Mirabelki, fajne rzeczy się dzieją!

Jestem na etapie zbierania materiałów do poszerzania wiedzy z psychologii (bardziej dla laików niż dla fascynatów ogarniętych w temacie) i trafiłem na coś ciekawego.

Wkrótce na edX startuje seria kursów poświęconych psychologii. Mam nadzieję, że samej platformy edX nie trzeba nikomu przedstawiać. Nie spodziewałbym się w tych kursach jakiegoś wybitnie trudnego poziomu ani wiedzy niedostępnej gdzie indziej, bo cały program Advanced Placement jest przygotowany z myślą o uczniach szkół średnich. Niemniej jednak dla kogoś niezaznajomionego z psychologią, kursy mogą okazać się całkiem fajną propozycją. Niestety - dla niektórych język angielski może być przeszkodą. Dla takich osób wkrótce postaram się dodać wpis z informacją o tym, jak pouczyć się psychologii na własną rękę po polsku.

A teraz do rzeczy.

13 września - Część 1: Czym jest psychologia - Typowe wprowadzenie z elementami historii i statystyki

11 października - Część 2: Jak działa mózg - Podstawy neuroanatomii, genetyki, psychologia ewolucyjna, neuronauka i psychologia zmysłów (z naciskiem na wzrok), percepcja, uwaga, świadomość

15 listopada - Część 3: Jak działa umysł - Pamięć, uczenie, myślenie, rozumowanie, język (czyli trochę psychologia poznawcza w pigułce)

3 stycznia 2017 - Część 4: Jak działa zachowanie - Motywacja, emocje, psychologia rozwojowa, elementy psychometrii, psychologii osobowości i społecznej

7 lutego 2017 - Część 5: Zdrowie i zachowanie - Stres, klasyfikacja zaburzeń zachowania, DSM (w Polsce obowiązuje ICD, ale to amerykański kurs), terapie zaburzeń

7 marca 2017 - Część 6: Przygotowanie do egzaminu - Ta część kursu jest chyba bardziej przydatna dla uczniów szkół średnich za oceanem, którzy faktycznie do tego egzaminu będą podchodzić

Jeśli kumacie angielski i jesteście zainteresowani psychologią, przez najbliższe pół roku nie powinniście się nudzić. Jeśli studiujecie psychologię i macie ogarnięte angielskie nazewnictwo... to chyba musicie sami ocenić, czy jest w tych kursach coś przydatnego dla was. Pół roku, dużo tematów, raczej mało czasu na wdawanie się w szczegóły, a ogólniki po pierwszym semestrze już znacie.

#psychologia #edx #elearning #ciekawostki
  • 2