Wpis z mikrobloga

Mirki, studiuje automatyke i robotyke, ale nie jest to do końca dla mnie i ostatnio wkręciłem się w programowanie, na studiach korzystaliśmy z cpp, zrobiłem mało skomplikowaną gre na zaliczenie programowania obiektowego, a teraz nadszedł czas na porządne zainteresowanie się pracą inżynierską, może doradzilibyście jakiś temat, bawie się aktualnie w C#, myślałem nad zrobieniem czegoś z zagadnienia inteligentnego domu, ale nie wiem czy to nie jest zbyt oklepane, może jakaś bardziej rozbudowana aplikacja, z jakąś bazą danych itp? Fajnie gdyby porządnie zrobiona praca mogła pomóc mi w zdobyciu jakiejś pierwszej pracy, a przynajmniej pomogła zdobyć trochę wiedzy programistycznej
#programowanie
  • 15
@xan-kreigor: wolałbym, żeby kod tego projektu pozostał między mną, a moim prowadzącym, bo uważam go za lekki gówno kod

@wczoraj: nie mam pojęcia czy będę mógł publikować swoją prace, czy nie, nie interesowałem się tym jeszcze

aktualnie chciałbym się skupić na wybraniu czegoś ciekawego, co jednocześnie pozwoliłoby mi się dużo nauczyć
@wczoraj: @M4ks: Oczywiście, że może, kod jest jego własnością i on jest jego autorem. Powinien tylko napisać, że został stworzony na potrzeby pracy inżynierskiej i może go nawet sprzedawać.
@wczoraj: praca i praktyki to jedno, a to że mam napisać pracę inżynierską to drugie i myślę że jedno z drugim w żaden sposób się nie wyklucza?

@M4ks: czy nie jest tak, że praca jest własnością autora tj. moją? uczelnia ma pierwszeństwo opublikowania jej w przeciągu 6 miesięcy, a potem to ja sobie mogę z nią zrobić co zechce ?
@wczoraj: wydaje mi się, że aktualnie brak mi wystarczającej wiedzy na podjęcie jakichkolwiek sensownych praktyk / zdobycie pracy i chciałem zdobywanie tej wiedzy połączyć z pisaniem tej pracy
@Karuzello @M4ks @Vetinari : Zależy od uczelni, wydziału, instytutu. U mnie na uczelni była specjalnie powołana jednostka, w której należało złożyć podanie o przyznanie praw autorskich do pracy. Domyślnie praca jest własnością uczelni, tak samo jak kod, który piszesz w pracy jest własnością twojego pracodawcy. Decydujesz się na to podpisując umowę/akceptując status szkoły etc. Jak sobie wyobrażacie sytuacje, w której profesor zleca zrobienie magisterki, która jest częścią jakiegoś jego patentu albo pracy
@Karuzello: Skoro studiujesz AiR to pewnie miałeś jakieś zajęcia chociaż pośrednio związane z tematyką IoT. Napisz apkę mobilną w Xamarinie (bo C#, ale nie wiem czy da rade to zrobić tym frameworkiem) która jest w stanie połączyć się po bluetooth i/lub wifi z raspberryPi, a na raspberryPi dopisz klienta który wykonuje cokolwiek tam chcesz (np. odpala film na YouTube).
@bogol Wtedy podpisujesz umowę z uczelnią, tak jak podpisujesz umowę z pracodawcą. Domyślnie nie ma przekazania praw majątkowych. A autorskie są niezbywalne
@Vetinari: Prawa autorskie są niezbywalne, masz rację, ale od początku pisałeś o prawach majątkowych, cyt.: "Oczywiście, że może, kod jest jego własnością i on jest jego autorem. Powinien tylko napisać, że został stworzony na potrzeby pracy inżynierskiej i może go nawet sprzedawać.". Tak, czy inaczej, najbliżej prawdy wydaje się być @Karuzello, pisząc, że uczelnia ma prawo opublikować to jako pierwsza w przeciągu 6ciu miesięcy i domyślnie w tym tylko