Wpis z mikrobloga

#neuropa #ciekawostkiprawnoprawnicze

Tymczasowo aresztował sąd pana, który pobił w tramwaju w Warszawie profesora za mówienie po niemiecku linek

Sejm poprzedniej kadencji uchwalając proludzkie, obowiązujące od 1 lipca 2015 r. zmiany w kodeksie postępowania karnego (tzw. kontradyktoryjność) ustanowił m.in. zakaz stosowania tymczasowego aresztowania wobec osób, którym zarzucono przestępstwo zagrożone karą nieprzekraczającą 2 lat pozbawienia wolności linek - str. 23

Sejm tej kadencji uchwalając antyludzkie, obowiązujące od 15 kwietnia 2016 r. zmiany w tym samym kodeksie wrócił do zapisów sprzed 1 lipca 2015 r. i obniżył tą granicę do kary nieprzekraczającej 1 roku linek - str. 7

Gdyby nie antyludzkie zmiany, wobec tego pana nie można by zastosować tymczasowego aresztowania.

Ale to tylko taki wstęp anegdotyczny. Popatrzmy w ogóle jak ładnie spadała liczba tymczasowo aresztowanych w 2015 r. - patrz obrazek.

W pierwszym komentarzu liczba tymczasowo aresztowanych na ten rok, dane stąd linek
Pobierz
źródło: comment_a59UyBEIUWVOE5taMbL8qZvJZ6MgasoM.jpg
  • 16
STANY TYMCZASOWO ARESZTOWANYCH NA KONIEC MIESIĄCA 2016 r.

styczeń 2016 - 4158
luty 2016 - 4305
marzec 2016 - 4395
kwiecień 2016 - 4674 (wejście w życie nowych przepisów o TA)
maj 2016 - 4782
czerwiec 2016 - 4746
lipiec 2016 - 5018
sierpień 2016 - 5192
@stekelenburg5: nie no ja się domyślam, mityczny 'interes społeczny', ale i tak żeby do prywatki tymczasowe aresztowanie stosować to trochę przesada :\ Nie podoba mi się argument sądu, że 'zachodzi obawa ukrywania się', zwłaszcza w sytuacji, gdzie w obecnej procedurze tak naprawdę obecność podejrzanego/oskarżonego nie jest właściwie wymagana do prowadzenia postępowania.
@stekelenburg5: to są jakieś jaja. Ja rozumiem brak stałego miejsca pobytu, no ale bez żartów już. Ani zagrożenie wysoką karą, ani obawa matactwa. Wystarczyłby dozór nawet kilka razy w tygodniu. No, ale sprawa medialna, więc trzeba ostro.