Wpis z mikrobloga

@kwanty: Cześć, daj znać jak zmienisz filtry w rekuperatorze jakie będzie zapylenie w domu. Filtry G4 to raczej tylko muchy i komary zatrzymują, to trzeba minimum klase filtra F7
  • 13
  • Odpowiedz
No właśnie myślałem o F7: http://allegro.pl/filtr-do-rekuperatora-f7-mata-wloknina-filtracyjna-i5222413563.html to znaczy nic lepszego na Allegro nie widzę.

Czytałem trochę, lepsze filtry są już papierowe i muszą mieć co najmniej jeden etap wcześniejszej filtracji, czyli musiał bym zostawić obecny EU4, dorobić następny filtr i liczyć się raczej z dużymi spadkami ciśnienia :( już dla F7 będę musiał chyba zrobić swój wkład filtrujący, żeby powierzchnia czołowa była większa, żeby nie mieć zbyt dużych spadków ciśnienia, nawet zastanawiam
  • Odpowiedz
@kwanty: Włóknina F9 jest niewiele droższa, niedawno tez szukałem i znalazłem w jednym ze sklepów na necie. Albo pierwszy stopień G4 z węglem aktywnym a drugi F7 albo F9. Jaki masz ten rekuperator? Bo teraz to już raczej w standardzie na czerpni dają F7
  • Odpowiedz
Mam Bartosza Vena4, do tej pory w ofercie mieli tylko E4, widzę że teraz chwalą się mają F7/E4 - ten pierwszy na czerpni, drugi na wyciągu (głównie do ochrony wkładu i wentylatorów). Ale ja stronie w sklepie mają tylko E4. Z ciekawości napiszę do nich i zapytam o F7.

Wczoraj kupiłem na allegro (chyba w tym samym sklepie do którego linka podałeś ;-) maty F5, F7 i F9. Jak zrobię elektronikę do
  • Odpowiedz
@kwanty: jestem ciekaw ile będziesz musiał wentylatory podkręcić po zmianie filtrów z G4 na F7 żeby wydatek powietrza nie spadł. Bo opór takiego nowego filtra G4 to koło 30 Pa a F7 koło 120 (F9 to bedzie koło 160 Pa). z tego co się oorientuję to filtry klasy F z włókniny są w postaci workowej albo kieszonkowej żeby zwiększyć powierzchnię filtracyjną i zmniejszyć opory.
  • Odpowiedz
przepływu nie zmierzę, nie mam czym, ale spadki ciśnienia pomierzę - buduję sobie układ z dwoma czujnikami za i przed filtrem, będę mierzył ciśnienie i pyły pm2.5/10

tak realnie, rekuperator jesienią/zimą chodzi mi w granicach 20-60% wydajności, więcej nie potrzebuję, więc rozkręcenie go do 100% to tylko problem poboru prądu, 100% w dzień nie słychać, 60% nie słychać w nocy

czy da się policzyć przepływy powietrza z różnicy ciśnienia? powiedzmy wsadzę jeden
  • Odpowiedz
@kwanty: z tym przepływem obliczanym z ciśnienia to z tego co sie orientuje jest to możliwe ale nie w przypadku filtrów na których jest zmienny opór w czasie ich funkcjonowania, To raczej musi być konkretna przeszkoda (kryza) która daje konkretny spadek ciśnienia dla konkretnego przepływu (trzeba znać współczynnik oporu badany laboratoryjnie i na tej podstawie można to obliczyć). Jakoś tak to zapamiętałem ze studiów :)
  • Odpowiedz
jeszcze nie skończyłem setupu :-/ muszę zapakować czujniki PM razem z uC do hermetycznego opakowania, zrobić dziurę do komory filtra (przed i po filtrze) i zamontować, niestety pudełka przyszły mi za duże :-/ chyba będę musiał kupić mniejsze

na szczęście całą resztę już mam - mikokontroler (bazujący na esp2866) z oprogramowaniem zrobiony, oryginalne filtry F7, maty filtrujące F7 i F9 + moja własna rozbieralna ramka na filtr

mata F9 ma ogromny opór
  • Odpowiedz
@kwanty: te czujniki pyłu to są z wewnątrz czy na zewnątrz domu? A co do filtrów to F7 z tego co wiem tak dobierają w centralach wentylacyjnych (długodć i ilość kieszonek) żeby prędkość filtracji przez całą powierzchnię filtra była około 0,16 m/s i wtedy taki filtr daje koło 100-130 Pa spadku, F9 dałby koło 160-180 Pa. Centrala wentylacyjna (systemair save vtr 300) którą testuje od ponad 2 lat ma filtry workowe
  • Odpowiedz
@jacekgrab: Czujnik którego dane widzisz jest na biurku pod monitorem :-/ Na zewnątrz jest tak samo - wynosiłem, mierzyłem i porównywałem do skalibrowanego z map.airly.eu. Wyniki korelują się doskonale (niestety).

Bartosz ma niestety filtry kasetowe o dość małej powierzchni (harmonijka upchnięta w ramce 255x255mm. Filtry F7 zrobili o takiej samej powierzchni co G4 - zmienili tylko matę.

Na szczęście same obudowy filtrów są przypięte na zewnątrz rekuperatora więc jeżeli mój pomysł
  • Odpowiedz
no ja za zestaw filtrów (F7 na czrpni i G4 na wywiewie) płacę 85 zł, wymieniam co 3 miesiące. Pomontowałem trochę czujników temperatury w kanałach centrali (wszystkich czujników mam 12 bo jeszcze instalacje grzewczą monitoruje) co minute zczytują dane(ja nie pisałem oprogramowania to nie moja bajka :) ), ale o pyłomierzu nie pomyślałem :) ile kosztuje zrobienie takiego pyłomierza? Cenrtalka ma max 300 m3/h ale normalnie chodzi na 150m3/h (to daje 0,5
  • Odpowiedz
@jacekgrab, @kwanty: Panowie - znalazłem ten wątek przypadkiem. Używam w domu Brinka Renoventa HR 400 Large. Przez jakieś ~6 lat używałem filtrów / tkaniny filtracyjnej EU4 (G4) i dopiero ostatnio w związku z głośnym tematem smogu (a mieszkam w centrum takiego niestety) pomyślałem i zamówiłem tkaninę z allegro F7. Brink ma oryginalnie takie metalowe ramki na których jest zszyta tkanina - ja sobie obcinam tkaninę trochę szerzej, zawijam i oblatuje
  • Odpowiedz