Wpis z mikrobloga

@knobik: do tego etapu to pikuś (choć trzeba przyznać że ładnie wyszło), ale jak (ładną) soldermaskę chcesz uzyskać?
(termotransferowa słabo się sprawdza - podczas lutowania nie wytrzymuje temperatur i "płynie" zwłaszcza gdy reaguje z topnikiem)
  • Odpowiedz
@hrumque: @knobik: Nie lepiej po prostu zlecić wykonanie u Chińczyków?
Sam swego czasu jedynie trawiłem płytki i w ogóle nie chciałem słyszeć o zamawianiu, ale przy dzisiejszych cenach i praktycznie samych zaletach profesjonalnie wykonanych PCB, trawienie traci sens.
  • Odpowiedz
Sam swego czasu jedynie trawiłem płytki i w ogóle nie chciałem słyszeć o zamawianiu, ale przy dzisiejszych cenach i praktycznie samych zaletach profesjonalnie wykonanych PCB, trawienie traci sens.


@conel: oczywiście. Zwłaszcza jak chodzi o płytki 2stronne, z przelotkami, a tym bardziej z ładną soldermaską i złoconymi polami.
Ale czasem trzeba coś zlepić na szybko, jednostronnego, ale żeby jednak było trochę bardziej estetyczne niż kupa na płytce uniwersalnej ;)
  • Odpowiedz
@knobik: mógłbyś przybliżyć co i jak robiłeś, że taka ładna płytka Ci wyszła? Ja mam problem z tak równymi krawędziami, a tym samym z bardzo cienkimi ścieżkami
  • Odpowiedz
@hrumque: No tak, "szybkie" prototypy są jakimś tam powodem aby trawić samodzielnie, ale to i tak w #!$%@? roboty, a estetycznie może i to wygląda, ale przed wierceniem. ;-)
  • Odpowiedz
@conel: czekać 3 tygodnie to nie zaleta. Wole zrobić sam a umiejętność mi się przyda.
@hrumque: fotomaska dynamask 5000

@WebSpider: termotransfer z zwykłym laminatorem 150*C. Przerobiłem dużo płytek zanim zauważyłem, że na oryginalnym tonerze nic się nie podtrawia i wypełnienie jest bardzo dobre (wcześniej używałem zamiennika, i ground plane było bardzo porowate a ściezki podtrawione). Co więcej, nie bawię się w podgrzewanie wytrawiacza (b327) tylko wytrawiam w temperaturze pokojowej
  • Odpowiedz
@WebSpider: powiem Ci że laminator to duuży upgrade przy termotransferze :) nawet nie musi być jakiś wypaśny. U mnie sprawdza się taki za 50 zł z marketu (trzeba tylko płytkę parę(naście) razy płytkę przepuścić, ale to mija bardzo szybko.
  • Odpowiedz
@knobik: Wydaje mi się, że właśnie w tym laminatorze tkwi sekret. Ogólnie wyszło pięknie jak na domową robotę.
Co do projektu, jak robisz zagięcia 90 stopni to zawsze pod kątem 45 stopni. Wewnętrzna krawędź ścieżki powinna mieć minimum jej szerokość. Wtedy unikasz mocnych zagięć ścieżek i podtrawiania. Poza tym na maszynach numerycznych jakbyś zlecił wykonanie to jest dokładniej i pewniej.
  • Odpowiedz
@Dobry94: Zamawiałem u różnych. W tej chwili tylko Elecrow, bo najtaniej i całkiem nieźle.
Za to nie polecam DirtyPCB. Nie dość, że robią jako tako (zdarzyło się, że dostałem płytki w gratisie ze zwarciami, chociaż trzymałem się limitów), to jeszcze cena leci prawie x2 za przekroczenie rozmiaru 5x5cm. U Elecrow dopłata za większy rozmiar jest znacznie bardziej cywilizowana.
  • Odpowiedz