Wpis z mikrobloga

Chińczycy podrabiają polskie środki płatnicze, sprzedają na aliexpress a NBP pomimo wielu doniesień nic z tym nie robi. W Polsce goni się obywateli za ksero 10złotówki a na świecie wybija się tysiące sztuk monet wprowadza do obiegu ale NBP to jak widać nie interesuje. Sprawa znana i głośna od lat. Chyba jakieś prawo międzynarodowe to reguluje?

ps. Kiedyś zgłosiłem to do supportu aliexpress i stwierdzono, że nie łamie to regulaminu sklepu.

Przykład:

https://www.aliexpress.com/item/Poland-1997-20-zlotych-Jelonek-Rogacz-Animals-of-the-World-stag-beetle-1-OZ-Silver-Plated/32324963048.html

#aliexpress #prawo #pieniadze #januszebiznesu #afera
  • 18
  • Odpowiedz
@madry_i_mieciutki: Są do rozpoznania bez problemu. Jednak bardzo często januszebiznesu wystawiają je na allegro bez adnotacji kopia. Naiwni myślą, że okazję życia złapali i płacą po 300-400 za ten szrot (oryginalna kosztuje około 600-700). Nie zmienia to faktu, że są to legalne środki płatnicze i bezczelnie podrabiane na szkodę emitenta. Wcześniej były inne monety "20zł Jaszczurka"
  • Odpowiedz
@adam-skowyt: no ale to podchodzi pod paragraf. W sensie chińczykom chyba ciężko coś zrobić bo oni podrabiają wszystko na potęgę, ale np. wziąć taką fałszywkę od Polaka, zgłosić i go udupić. To nie musi być trudne?
  • Odpowiedz
@madry_i_mieciutki: Na allegro wystawiają to i są osoby zgłaszające to od razu. Serio musiała być długa dyskusja z allegro zanim zaczęli te aukcje kasować. Bo też problemu nie widzieli.

Swojego czasu toczyła się długa dyskusja na temat prawa i tego czy Chiny mogą to kopiować. Otóż okazuje się, że NIE. Prawo międzynarodowe zabrania podrabiania środków płatniczych i Chin to też dotyczy. Ja napisałem swojego czasu do aliexpress, że ich regulamin nie
  • Odpowiedz
@adam-skowyt: no ja szczerze wątpię że udałoby się coś poradzić z tymi Chińczykami. Dużo lepszą opcją jest zwalczanie tego w PL. Nikt z osób zainteresowanych nie próbował dotrzeć do takiego janusza i go #!$%@?ć?
  • Odpowiedz
@Anaris: Prawo międzynarodowe (dla odróżnienia od prawa prywatnego międzynarodowego zwane też prawem międzynarodowym publicznym) – jedna z gałęzi prawa, obejmująca zespół norm prawnych regulujących stosunki między państwami, organizacjami międzynarodowymi, a także innymi podmiotami prawa międzynarodowego.
  • Odpowiedz
@madry_i_mieciutki: To jest walka z wiatrakami, zobacz ile się tego sprzedaje na tych aukcjach. Pytanie po co ktokolwiek miałby taki szajs kupować? Chyba tylko, żeby kogoś oszukać. Pojawia się ten złom na allegro od czasu do czasu. Ci głupcy co to sprzedają nie są nawet świadomi konsekwencji prawnych.
  • Odpowiedz
@madry_i_mieciutki: Swoją drogą ktoś swojego czasu podawał paragrafy w Chinach zabraniające kopiowania legalnych środków płatniczych w innych krajach. Tak więc wychodzi na to, że aliexpress ma w 4 literach nawet swoje prawo i to jest spółka notowania na NYSE
  • Odpowiedz
@madry_i_mieciutki: a jednak jest ciekawe to, że z jednej strony nie łamie to regulaminu aliexpress a z drugiej strony sprzedaje się te monety w takich kategoriach:

All Categories > Home & Garden > Home Decor > Ornaments > Non-currency Coins
  • Odpowiedz