Wpis z mikrobloga

Witajcie Mirki,

w nawiązaniu do tego wpisu, zakładam własny program kosmiczny o nazwie SpaceR! Taki wykopowy #spacex ( ͡º ͜ʖ͡º)
Jako że dużo Mirków zadeklarowało mi chęć supportu technicznego i nie tylko, wieżę że uda nam się osiągnąć cel programu, którym jest wystrzelenie dzielnej maskotki gotowej na wszystko, na pokładzie rakiety, na pułap 500m.

W zależności od naszej aktywności i zaangażowania, ta zabawa może stać się dość złożona, więc oto mały wstępny road map:

będziemy potrzebować Mirków ekspertów w wielu dziedzinach:

DZIAŁ TECHNICZNY
- rakiety (wybór których, jakich?)
- silniki (początkowo silniki gotowe. Nie startujemy z Polski, więc mamy do dyspozycji np. Aerotech. Zastanowimy się nad karmelkiem.
- platforma startowa itp.

DZIAŁ BADAWCZY
- telemetria (pomiary i analiza wysokości i prędkości)

DZIAŁ ZAOPATRZENIOWY
- gdzie kupić: lista dostępnych sklepów internetowych. Jak już mówiłem, starty (przynajmniej pierwsze) odbędą się z poza Polski, więc będzie mniej limitów prawnych na zakupy, szczególnie silników, czyli większy wybór.
- Optymalizacja kosztów: jako jedyny sponsor stawiam jako priorytety brak marnowania zasobów, możliwość odzyskania/odsprzedania części, i wybór najefektywniejszych rozwiązań

DZIAŁ MARKETINGOWY
- Nic nie będziemy sprzedawać, ale fajnie by było zrobić małą reklamę na wykopie, konkursy, czy społeczne konsultacje co do nazw rakiet, czy do wyboru najdzielniejszej maskotki na ostatnią misje.
- relacje, na żywo, lub nie, ze startów
- tutaj wołam też Mirków z #grafika bo rakieta musi zajebiście wyglądać

DZIAŁ PRAWNY
- aspekty prawne związane z lotami rakiet. Wgłębimy się w to w późnej fazie, na razie proponuję zdać się na zdrowy rozsądek aby zapewnić ogólne bezpieczeństwo.

PLANOWANIE:
Proponuję 3 starty

Start 1
kiedy: styczeń-luty 2017
pułap: 50-100m
cele: ogarnięcie tematu, zapoznanie się z działaniem rakiet, pierwszy test systemów pomiarowych, szukanie najlepszych ujęć do nagrań.
opis: rakieta powinna być "gotowcem", tak jak silniki, aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia pierwszego lotu.

Start 2
kiedy: marzec-kwiecień 2017
pułap: 100-300m
cele: pogłębienie działania rakiet, drugi test systemów pomiarowych.
opis: rakieta może być "składakiem", albo częściowo lub całkowicie zaprojektowana przez nas. Większe rozmiary powinny dać możliwość zamontowania kamery na pokładzie.

Start 3
kiedy: lato 2017
pułap: 500m
cele: przejście do historii
opis: budowa całkiem ciekawej rakiety załogowej. Mirek @schwanz (który już ma doświadczenie w budowie rakiet nawet naddźwiękowych) wstępnie zaoferował pomoc w wykonaniu tego cuda, ale oczywiście zabawa jest otwarta dla każdego.

Czekam na wasze uwagi, pomysły i sugestie :)

#lotyspacer #technologia #kosmos
mybeer - Witajcie Mirki,

w nawiązaniu do tego wpisu, zakładam własny program kosmi...

źródło: comment_0lP2sN2C3uuySyyvXOENYqnKRcMO91E9.jpg

Pobierz
  • 69
  • Odpowiedz
@Vevo: w sumie zgadza się, to są chyba gotowe moduły i on ma już swój akcelerometr?
W każdym razie na pewno coś w tym stylu trzeba użyć
  • Odpowiedz
@Vevo: @mybeer: Ale Elon się śmieje ze spadochronów. I nie tylko z tych dla rakiet, Dragony docelowo na ogniu SuperDraco będą siadać. Nawet już Korolow chciał lądować kapsułami na śmigiełkach (autorotacja, jak nasiona klonu trochę)
Może by ambitnie w tym kierunku pójść?

A jak koniecznie spadochrony, to może chociaż szybujące ze sterowanymi linkami i mozliwością powrotu rakiety na miejsce startu po GPS? Są takie projekty amatorskie (może @TheDuck coś wie
  • Odpowiedz
@pierzak: No jeśli kupować nowe komponenty (nawet z Chin) to nie starczy, ale myślę że sporo Mirków chętnie wspomoże projekt tym co im się od lat wala po szafach.
Większy problem to masa tego wszystkiego. Jeśli najwyższym celem jest pułap, to trzeba będzie zrezygnować z bajerów typu GPS, kamerka itp.
  • Odpowiedz