Wpis z mikrobloga

Witam, czy ktoś podpowie jak zrobić symulację wytrzymałościową takiego wału w Inventorze? Wał obraca mieszadłem, dane jakie posiadam to: moment, moc silnika, obroty silnika i wału oraz gęstość substancji mieszanej. Wał składa się z dwóch czopów oraz rury pomiędzy nimi.
Czy jest to do zrobienia w Inventorze w ogóle?
#inventor #solidworks #politechnika #autocad #autodesk #inzynieria
mi_ko - Witam, czy ktoś podpowie jak zrobić symulację wytrzymałościową takiego wału w...

źródło: comment_TIjAzCFi2wStVi2IXUiQAHI2NA2woRXK.jpg

Pobierz
  • 9
@mi_ko: Najprościej zasymulować przypadek zablokowania mieszadła: utwierdzasz jeden koniec. Na drugi koniec zadajesz moment maksymalny (rozruchowy) silnika, możesz przemnożyć go jeszcze przez współczynnik bezpieczeństwa. A potem możesz dodać wariacje na temat sił bocznych, osiowych itp.
@mi_ko: A jeśli chcesz uzględniać opór podczas pracy, to musisz mieć jeszcze dokładne wymiary mieszadła i iść w symulacje mechaniki płynów, czego w Inventorze nie ma. Ale gorszego przypadku niż zablokowane mieszadło i tak nie wymyślisz.
@mi_ko: Takie rzeczy to lepiej robić w SolidWorksie z Modułem Simulation. Łyknie mechanikę płynów, a i rysuje się przyjemniej, bo tak jak Autodeskowe wynalazki są świetne do rysowania w 2D, tak IMO praca na modelach 3D jest karkołomna... Ale co kto lubi.
@mi_ko: A jakie masz wymiary, materiał i moment? Bo może tak ma być, zwłaszcza, jeśli ten grzybek na końcu ma cienkie ścianki w porównaniu z rurą. Sprawdź jeszcze przemieszczenia - na całej rurze powinny się rozkładać równomiernie (rosnąć od punktu mocowania do punktu przyłożenia momentu)
@mi_ko: Polecam przeliczyć to ręcznie, będziesz wtedy pewny wyniku i będzie on trafniejszy niż z analizy. Czopy muszą być jakoś połączone z rurą, a więc i to należałoby przeliczyć. Symulacja jeśli już to byłaby bardziej adekwatna dla modelu powłokowego.
@mi_ko: Czyli wał masz mocno przewymiarowany, chyba, że uwzględnisz jakieś gigantyczne obciążenia boczne. Przelicz sobie jeszcze samą rurę analitycznie - masz tutaj prosty przypadek i ze względu na kształt, i czysto skręcające obciążenie.