Wpis z mikrobloga

#przemysleniazdupy #zarobki #emigracja vs #polska

Ile zarobisz w Dublin w Irlandii?
jeżeli umiesz
- niewiele minimalna 9.10x30x4=1092€ - bieda mieszkasz na kupie i liczysz na socjala lub masz dwie prace.


- cośtam nie techniczne 10-12x39x4=1560-1872€ - dalej bieda, ale zaczynasz płacić podatki, bo coś tam masz..

W tym przedziale dziura, bo nie znam takich pozycji.
Jako technik miałem kiedyś 2200€ netto, wątpie by to mocno urosło, bo takiej pracy mało.

- średni inżynier/specjalista 55k€ /12 ~ 4588€ miesięcznie brutto
po podatkach ~3200€ jako single czyli nic specjalnego, ale da się utrrzymać i coś odłożyć.
Kwota może się róznić zależnie od stanu cywilnego i ilości benefitów za które płacisz 50% BIK tax.


prosty kalkulator wynagrodzeń: http://ie.thesalarycalculator.co.uk/salary.php

Jednak średnia cena mieszkania 2bed ~65m2 to 1800€ w Dublinie obecnie i jak nie chcesz mieszkać wśród lokalnych sebixów to trzymasz się pewnych dzielnic... rewelacji nie ma. Jeszcze śmieszniej jak chcesz kupić mieszkanie bez grzyba, socjalnych sąsiadów i z wolnością wyboru środka transportu.. :/
http://bl.ocks.org/pinsterdev/raw/234b4a5310a14a32e080/

Możesz zawsze mieszkać za miastem i spędzać życie w korkach.

-----------------------PL
w pl brutto/netto
2000/1455 minimalna od 1. - bieda
cośtam umiesz to powiedzmy 3000/2156, też bieda
inżynier średni 7000/5000 - szału nie ma, jak i wyżej.

średnia cena to pewnie 2500-3000pln w dużym mieście z pracą jak Wrocław.

Inne ciekawe ceny [Dublin/Polska] podzielone pln przez 4 co by było w € zaokrąglam do góry, wariant pesymistyczny dla Polski.
- opieka nad dziećmi (creche/przedszkole): 1100/150
- opieka nad dziećmi (afterschool/świetlica): 800/ ???? -- niewiem, są jeszcze w szkołach?
- prywatna wizyta u lekarza specjalisty: 220/50
- bilet miesieczny: 170/25


- rok studiów dziennych: 3000/1200*


jakość usług jak komunikacji miejskiej też jest często bardzo słaba, więc te koszty dla Dublin by trzeba czasem pomnożyć.

Podobne są ceny:
- elektroniki, telefonów, agd
- paliwa

a więcej cen innych na numbeo:
https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Ireland&city1=Dublin&country2=Poland&city2=Wroclaw

Ten mit miodu i mleka zachodu to często mit. Zarabia się dużo, bo dużo się wydaje - ekonomia. Z tym że socjalizm Irlandzki sztucznie podbija minimalną czy też daje wiele dla tych co nic nie robią..

Socjal to ~800€ do ręki/dorosłego plus darmowy dom, przejazdy, dodatki na święta i miliard innych rzeczy które powodują iż rodzina 2+2 musiałaby zarabiać dużo by temu dorównać.


na szybko arty o tym:
http://www.irishtimes.com/news/social-affairs/welfare-versus-work-does-it-pay-to-take-up-a-low-paid-job-1.1944722
http://www.davidmcwilliams.ie/2014/02/27/if-a-persons-better-off-on-the-dole-than-at-work-we-have-a-problem

Poniżej rozdział zarobków brutto dla Irlandii 2014. Jak widać górka na dole to part-time, czyli bezrobotni na dorobku..
http://www.cso.ie/px/pxeirestat/Statire/SelectVarVal/Define.asp?Maintable=RVA01&Planguage=0

#bekazirlandii czy #bekazpolski ?
#ekonomiazadyche
r.....t - #przemysleniazdupy #zarobki #emigracja vs #polska

Ile zarobisz w Dublin ...

źródło: comment_EtbSRdrAUqQX3zLi9vgBLAu5w8NvQMvo.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
Jak ktoś jedzie pracować za niskie stawki to robi po 80 godzin a pieniądze inwestuje w Polsce czy tam zależy skąd pochodzi. Nie słyszałem o ludziach co by pracowali za granicą za minimum i prowadzili tam normalne życie z zamiarem zostania.
  • Odpowiedz
@rzet: Jestem inżynierem wydziału chemii pwr, studia skończone we wrześniu, certyfikat z języka ang., średniozaawansowana znajomość niemieckiego, szukałem praktyk/ stażu / czegoś od początku studiów - najwcześniej gdziekolwiek brali pod uwagę studenta po 3 roku. Skończyłem 3 rok - 1 wakacje praktyka w szpitalu, 2 wakacje umowa zlecenie w firmie farmaceutycznej w projekcie międzynarodowym, rok ciężkiej pracy w laboratorium przy okazji pisania magisterki (nie, nie zbierania próbek gleby albo opracowania statystyk,
  • Odpowiedz
Beka z nędznych krajów. NORWEGIE porównaj


@lubielizacosy: nie byłem nie będę nie wiem. Moja daleka rodzina była mieszkali długo od lat 90, mieli dom i dobra praca itd..
Posprzedawali wszystko i wyjechali, bo dziwna polityka rodzinna.

Nie słyszałem o ludziach co by pracowali za granicą za minimum i prowadzili tam normalne życie z zamiarem zostania.

@dawid-rams: a ja poznałem kilku z inwestycjami w dom, interes i po 10latach dalej siedzą,
  • Odpowiedz
@rzet: ech, ja też miałem takie myślenie zanim tu przyjechałem. Argument z gatunku "a u Was biją murzynów". Uwierz mi, że rzeczywistość jest inna niż to, co pokazują w mediach.
  • Odpowiedz
w IT są wielkie rozpiętości i podobno ktoś kiedyś zarobił 80+ k€


@rzet: To brzmi tak jakbyś pisał o jakimś jednorożcu, którego ponoć ktoś kiedyś widział ;-) Akurat Senior Software Engineer z cennym doświadczeniem (Big Data, albo jakieś systemy rozproszone, microservices itp.) spokojnie dostanie 80-90k EUR plus benefity (np. private pension do której dopłaca pracodawca, więc realnie rocznie wpadnie mu nawet do 10-15% więcej, z tym zastrzeżeniem, że kasa do odebrania
  • Odpowiedz
ech, ja też miałem takie myślenie zanim tu przyjechałem. Argument z gatunku "a u Was biją murzynów". Uwierz mi, że rzeczywistość jest inna niż to, co pokazują w mediach.


@Vincenzo: Pracuję dla Niemieckiej firmy, siedziba w Berlinie, bywam tam co jakiś czas. Moim zdaniem to co pokazują w mediach nie jest zbyt odległe od stanu faktycznego, co - biorąc pod uwagę, że media zawsze skupiają się na aspektach negatywnych, a nie
  • Odpowiedz
Uwierz mi, że rzeczywistość jest inna niż to, co pokazują w mediach.


@Vincenzo: skoro niemcy sami mi mówili, że Berlin to meta przed nachodźcami...

Zresztą nie będę się do tego dokładał.

Akurat Senior Software Engineer z cennym doświadczeniem (Big Data, albo jakieś systemy rozproszone, microservices itp.)

@Regis86: no czyli jednorożec. Ile jest takich ludzi w mieście z takim xp? chociaż 300 jak w całym IT jest 80tyś razem z nietechnicznymi?
  • Odpowiedz
@rzet: Dlatego zgadzam się z całością przekazu, ale zaznaczam, że 80k+ nie zdarza się tak rzadko w IT jak Ci się wydaje :-) W moim teamie jest 8 osób, z czego z całą pewnością 4 są w progu 80k+, a jedna najprawdopodobniej 100k+. W biurze na 70 osób takich osób będzie ok. 20 moim zdaniem (część z nich to DataScience). Nawet nie próbuję liczyć ile jest ich w Google, ale tam
  • Odpowiedz
@Regis86: w kwestii 300, to myślałem o twojej specjalizacji, nie zarobkach.
O tym, że ludzie tyle zarabiają to wiem jednak ta sama zasada nie jest ich 30-40% rynku tak jak w PL nie wszyscy zarabiają mistyczne 15k.
Ciekawe jakie są liczby. zaraz poszukam siakiś raport, ale tam nie ma ilości ludzi..

Niby rynek pracownika, niby takie ssanie, ale jak dupę trują to niewiele tam mają w garnku tak naprawdę by uzasadnić
  • Odpowiedz
mimo że "na papierze" mieścimy się jako rodzina w top 3-4% zarobków w IE chyba (dawno sprawdzałem, nie pamiętam), co mogło by sugerować, że dom kupuję za gotówkę, a auto zmieniam raz na dwa lata :P


@Regis86: jak ja zobaczyłem ile zarobiliśmy razem rok temu to postanowiłem poszukać domu w dublin.

  • Odpowiedz