Wpis z mikrobloga

Drogie Mirki.
Temat i problem już dość stary ale widzę, że nadal ludzie mają problemy z tym i ja również nadal nie wiem jak jest prawidłowo.
Gdzie wyrzucać kartoniki od mleka? Do plastików (żółty)? Do papieru (niebieski)? a może do mieszanych?
W Internecie krążą różne teorie, że do plastików, ale podobno to są stare rozporządzenia i już nie aktualne. Istnieją różne rozpiski na pojemnikach do segregacji i niekiedy jest zakaz wrzucania ich do plastików a niekiedy nakaz, że do papieru. Ktoś ma jakieś świeże i rzetelne źródła na ten temat?
mswykop - Drogie Mirki.
Temat i problem już dość stary ale widzę, że nadal ludzie ma...

źródło: comment_idONyrTcYtSnazbnbI31wt90SuKEWS8g.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
Znalazłem chyba najświeższe rozporządzenie:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20170000019
Tak więc pozostajemy, że do żółtych czyli do "plastików":

"4. Frakcje odpadów, o których mowa w § 3 pkt 3 i 4, w skład których wchodzą odpady metali, w tym odpady opakowaniowe
z metali, odpady tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe tworzyw sztucznych, oraz odpady opakowaniowe
wielomateriałowe, zbiera się w pojemnikach koloru żółtego oznaczonych napisem „Metale i tworzywa sztuczne”. "
  • Odpowiedz
Problem polegał po prostu na tym , że spotykałem się już z instrukcjami przy koszach gdzie było NIE WRZUCAĆ kartoników po mleku do żółtego ;)
  • Odpowiedz
@mswykop: U mnie śmieciarze dają przypominajkę z kalendarzem wywózek i instrukcją sortowania, i jest tam napisane, że opakowania wielomateriałowe z papierem (czyli m.in. kartony po mleku) mają iść do worka razem z papierem. Czyli w jednym worku mamy mix papierowo-najróżniejszy, a w drugim plastikowo-metalowy. trzeci worek na szkoło, kontener na ogólne.
  • Odpowiedz
@realizta: Niestety nie jest to czysty karton, zawiera metale, aluminium i plastik. Wrzucamy do żółtego. Do papieru (niebieski) tylko czysty papier, bez domieszek z innych tworzyw. A do pieca broń boże, potem mamy smog przez takich ludzi...
  • Odpowiedz
Ale wymóg prawny już jest. Jak w domu nie sortujesz to się jeszcze nic nie stanie, ale firmy i podmioty muszą bo są kary i nieważne co dalej się z tym dzieje na wysypisku.
  • Odpowiedz