Wpis z mikrobloga

Mam problem z konfiguracją Mikrotika (DHCP). Łączę się z ISP przez SXT Lite5, pppoe, mam dostęp do internetu gdy na komputerach wpiętych w switch ustawię ręcznie adres IP oraz DNS. Gdy włączę automatyczne pobieranie konfiguracji w mikrotiku dostaję przy kliencie status dhcp "offered", na tym się kończy. Z innymi routerami nie miałem problemu - gdy wepnę w sieć starego pentagrama z uruchomionym DHCP działa bez zarzutów. Co skopałem? #mikrotik #isp #siecikomputerowe
snx - Mam problem z konfiguracją Mikrotika (DHCP). Łączę się z ISP przez SXT Lite5, p...

źródło: comment_lcPTd7Dtis5ewdMZ4fYTJsbFMJByBsQj.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
@darkshadow: Router (mikrotik) ma adres 192.168.1.1, DHCP przydziela adresy z zakresu 192.168.1.100-192.168.1.199. W zakładce "Leases" widzę jak pojawiają się klienci DHCP, otrzymują ofertę np. 192.168.1.195 jednak na tym się kończy - status "offered", po 30 sekundach znikają z listy.
  • Odpowiedz
@snx: Masz router który łączy się z ISP. Do tego routera chcesz wpiąć MT. Następnie MT udostępnia internet... Taka jest topologia ?
P.S Sprawdź bridge1. Co masz w bridge ?
  • Odpowiedz
@snx: Tutaj coś jest źle :
/ip dhcp-relay
add dhcp-server=192.168.1.1 disabled=no interface=ether1 name=relay1

Po co Ci DHCP Relay z serwera który jest na tej samej maszynie? Wywal to w cholerę.

Poza tym masz interfejs bridge zmostkowany z ether1 - skoro masz już bridge to serwer DHCP musi być na bridge a nie na ether1. Adres IP tez ma byc przypisany do bridge a nie ether1 w tym wypadku.
  • Odpowiedz
@snx: ale moim zdaniem to wpinając ap nie powinieneś podawać w ap czegoś takiego jak dhcp forwarder, bo to samo powino latać bez tego tym bardziej ze masz statycznie wbite. to mikrotik powinnien przypisywać adresy nawet za ap.

i to

/ip dns
set allow-remote-requests=yes
/ip dns static
add address=192.168.1.1 name=router

zamien na to
/ip dns
set allow-remote-requests=yes servers=194.204.159.1,8.8.8.8

dns static to wywal w cholere ;)
  • Odpowiedz
@darkshadow: Teraz mam tak: http://pastebin.com/1vNeQSHc
Bez zmian. Jeżeli chodzi o konfigurację AP - to wszystko działa elegancko w przypadku gdy wepnę sobie w miejsce Mikrotika np. Pentagrama lub Liveboxa z TP który działa w tej samej podsieci co Mikrotik, przydziela te same adresy to wszystko działa poprawnie.
  • Odpowiedz