Wpis z mikrobloga

#rower #szosa #lezyne #garmin

Nowe GPSy Lezyne

tl;dr


Jakieś dwa lata temu Lezyne chciał podbić rynek liczników rowerowych swoimi modelami komputerków (seria Year 9: Mini, Power, Super). Miały trochę fajnych opcji ale brak nawigacji stawiał je na równi z bardziej rozbudowanymi sigmami. Całe szczęście poszli po rozum do głowy i nowe wersje mają być "nawi friendly" (Year 10).

Jak działa nawigacja? Cały bajer lezyne polega na wywaleniu bardziej skomplikowanych rzeczy do telefonu. W skrócie: w telefonie wyznaczamy sobie trasę od/do (wybieramy jedną z 3 propozycji), wgrywamy do Lezynki, a ta prowadzi nas już dalej po śladzie (+ informacje o zakrętach). Po wgraniu, telefon można wyłączyć bo cała trasa wgrana jest już do urządzenia. Jak zboczymy z kursu to z ustawioną opcją "rerouting" lezynka połączy się z telefonem raz jeszcze i skoryguje trasę do najbliższego waypointu (na razie mogą być tylko 2: start i meta). Logika wyznaczania trasy wywalona jest do telefonu i jego map, a nie samego urzadzenia. Same trasy generowane przez Lezyne to nie typowe fity, gpxy czy tcxy, a magiczny format "*.lzr".
Nawigować można po śladzie tcx/gpx (np. ze stravy), wtedy jednak nie mamy informacji o zakrętach i opcji reroutingu. Aktualnie (luty 2017) to jedyna opcja żeby nawigować po pętli bo nawigacja lezyne może prowadzić tylko od/do, bez dodatkowych waypointów (te mają być dodane "very, very soon"). Rozbudowana wersja tworzenia tras dostępna jest na lezynkowym odpowiedniku connecta - GPS Root. Można się tam zalogować, tworzyć trasy i trzymać backup wszystkich treningów. Design wygląda tam jak pierwsza wersja mBanku lub stary garmin connect ale mi to pasuje. Mocne lata 90-te :>
Jak działa nawi w praktyce? Informacje turn by turn dzialaja imo czytelniej niż w garminie (przynajmniej w edge 200 i śladach z gpsies) w dodatku są opisywane słownie ulicami, zakrętami, krzyżówkami. Na minus wypada nawigacja po śladzie. Ścieżka wyświetlana jest zawsze tak, że w górnej części ekranu mamy północ (pic rel). Liczę że to poprawią w następnych wersjach bo teraz trzeba mocno ogarniać czy ta kreska w góre to będzie zakręt w lewo czy prawo :>

http://gpsradler.de/wp-content/uploads/2016/08/Lezyne-Super-GPS-Navigation.jpg

Połączenie z telefonem to też kilka innych plusów. Przede wszystkim, po jednokrotnym sparowaniu wystarczy mieć BT w telefonie włączony i już Lezyne łapie nasz telefon od razu po uruchomieniu. Wyświetla ile % baterii w nim zostało oraz powiadomienia (SMS, email, połaczenia, być może to rozbudują bo to tylko kwestia appki w tel). Działa też Lezyne Track czyli śledzenie live. W appce ustawiamy sobie listę e-maili naszych znajomych i wozu serwisowego. Klikamy "on" przy lezyne track i od teraz rozpoczęcie każdej nowej aktywności jest równoznaczne z wysłaniem maila do wszystkich z listy z linkiem do śledzenia (trasa, pozycja, "telemetria"). Brakuje mi opcji wygenerowania łącza do śledzenia z poziomu appki i wysłania go np. przez messengera. Dodatkowo na ekranie głównym GPSa pojwia się odpowiednia ikonka, która przypomina nam, że ktoś nas obserwuje. Segmentów stravy nie miałem okazji sprawdzić. Wymagają premium w naszym portalu i jak na razie nie ma opcji obejścia tego, a nie mam parcia na zostanie KOM hunterem. Sorry ( ͡ ͜ʖ ͡)

Co zostaje po odstawieniu telefonu? Solidna obudowa, wyświetlacz czarno-biały, klasyczny, czytelny. Co się rzuca w oczy to rozmiar. Enhanced super jest wielkości edge'a 200/500, a to największy ziomek od lezyne (taki sam jak lezyne macro). Wyświetlanie 4 informacji na raz jest w miarę czytelne chociaż osobiście wolę wywalić sobie na główny ekran HR i na dole mniejszą czcionką prędkość czy dystans. Pozostałe modele są jeszcze mniejsze, wypadają chyba podobnie jak edge 20/25 i tutaj 4 linie danych mogą się nadać chyba jedynie do oczytywania na postoju. Do konfiguracji mamy do 5 ekranów z 2,3 lub 4-ma liniami danych. Fix łapie często szybciej od garmina 200, chyba, że wymusimy zimny start (o tym na końcu).

Enhanced Super ogarnia i BT i ant+, inne mają np. tylko BT. Szczegółowe różnice między lezynkami są fajnie opisane tutaj:
https://www.dcrainmaker.com/2016/09/hands-lezyne-computer.html
Ciekawostka jest taka, że HR nadający w obu technologiach, w przypadku BT LE przesyła dodatkowo info o stanie swojej baterii (pic rel). Czujnik SPD/CAD z deca (pozdro @masash) udało się sparować ale odbierane dane są z kosmosu podobnie jak przy kombinacji Samsung+IpBike, chyba tylko z Wahoo Fitness działa to cudo :(
http://www.mtbnews.pl/uploads/articles/small/lezyne-super-gps_60e64.jpg
Wyświetlać możemy sobie wszystko co związane z HR, mocą (jak nas stać :>), etc. Jest też barometr więc mamy średni % nachylenia, do tego termometr no i mamy też godzinę :D Są powiadomiena typu przekroczony dystans x km, spalone kalorie, za duży/mały HR etc. Standard.

Czego może brakować? Wsparcie profili dla kilku rowerów nie istnieje. Jak przełożymy licznik do drugiego roweru gdzie nie mamy SPD/cad to licznik będzie sobie łapał prędkość z GPSa. Ale nie będziemy mogli sobie sprawdzić ile km przejechaliśmy po roku rowerem A i a ile B. Termometr ma dosyć dużą bezwładność. Po wyjściu z domu (20 stopni) na mróz (-1) zajmuje mu kilka minut ogarnięcie się jak piździ na dworze (). Brakuje też jakiegoś alarmu typu "Ej Miras, jedziesz 30km/h, a nie włączyłeś nagrywania tracka! Ogarnij się!" tym bardziej, że wyświetlają się wtedy normalnie wszystkie parametry, a o braku nagrywania informuje tylko stoper stojący w miejscu i brak małej ikonki migającej w narożniku. W momencie zapauzowania treningu garmina można wyłączyć i schować do kieszeni. Lezyne trzeba zastopować, zapisać trening i dopiero wtedy można go wyłączyć. Nie jestem jednak pewny czy przypadkiem Lezyne w momencie pauzy nie wyłącza odbiornika GPS, a wtedy drastycznie spadłoby zużycie energii więc na coffee brejku można go zostawić na luzie włączonego. W zestawie dają tylko jeden uchwyt do roweru, w dodatku dosyć wysoki:
http://www.lezyne.com/images/product/Product-gps-acc-standmt-zoom5b.jpg
dodatkowo jest dostępny out front mount jak w garminach, na razie tylko od lezyne ale pewnie pojawią się też wersje od barfly, k-edge i pingpongów.
http://www.lezyne.com/images/product/Product-gps-acc-frwdmt-zoom5b.jpg

Małe, fajne drobiazgi to np. akcelerometr. Wykorzystywany jest do autopauzy i wykrywa moment kiedy rzeczywiście się nie poruszamy. Garmin załatwiał to minimalną prędkością i na mocnych sztajfach w lesie, kulając się 3-4km/h po prostu włączała się autopauza (,). @tym11 pytał czy autopauza zatrzymuje stoper "elapsed time" razem z "moving time" jak robi to Mio 100: nie nie zatrzymuje, więc działa nam pięknie FlyBy na stravie tak samo jak w garminach i widać gdzie i jak długo się zatrzymywaliśmy. Trochę większy mały drobiazg to akumulator. W teorii ma 900mAh czyli wg producenta 24h+ działania. A przy wyłączaniu urządzenia przez autopauze/akcelerometr wyjdzie ciut więcej. Małe fajne rzeczy to też sekcja "info" w menu. Napięcie akumulatora, liczba dostępnych satelit, dokładność (HDOP, VDOP) czy ustawienie startu (warm/cold) dla nawi.
http://usglobalsat.com/forum/index.php?topic=4275.0
Przy ciepłym starcie, Lezyne sygnał łapie momentalnie, edge musi poczekać kilkanaście sekund więcej. Po wejściu do bloku (typowa wielka płyta) edge 200 gubi sygnł, lezyne traci tylko 1 kropkę zasięgu z 4. Przełączać ekrany można w przód i w tył. Nie wiem jak jest we wszsytkich edge'ach ale te które znam przełączały tylko do przodu. Pierdoła ale jednak :D

Podsumowanie? Jako następca edge'a 200 i zamiennik niedostępnego 500 jest ok, a nawet więcej (aku, parowanie z telefonem, ant+BT, szybkośc łapania fixa przy ciepłm starcie, glonass). Czy można go porównywać z 520? Trudno powiedzieć. Lezyne nie poinformuje nas radośnie o nowym obliczonym FTP/VO2max jak robi to 520, a bez telefonu pozwoli co najwyżej wrócić po własnym śladzie do domu. Za to z telefonem możemy sobie w dowolnej chwili włączyć nawi turn by turn jak w edge'ach z mapami. Nie każdemu będzie też pasowała polityka Lezyne czyli wypuszczenie produktu który tak naprawdę jest w fazie rozwoju. Nie wiadomo też jak będzie wyglądało wsparcie gdy wyjdzie seria Y11 (dla Y9 ostatni update wyszedł w grudniu 2016). Aha, w cenie gołego 520 możemy mieć bundle Enhanced Super z HR i SPD/CAD lub kupić gołego Super i poszukać tańszych peryferiów na BT.

Do tej pory testowałem Lezynke na szosie, nie małem okazji na bardziej wymagające warunki (wąwozy, lasy). Jak będzie okazja to zrobię update. Za wszelkie literówki przerpaszam. Jak macie pytania to walcie śmiało.

wołam zaintereresowanych: @GryfnySzac, @galonim, @sebool, @TwigTechnology, @trace_error, @CygaroZwasem, @tym11, @impa, @jagoot
s.....a - #rower #szosa #lezyne #garmin

Nowe GPSy Lezyne

tl;dr
SPOILER

Jaki...

źródło: comment_zKTiTSSYrLyRHYHnphXOEOEeB4Z2gTji.jpg

Pobierz
  • 16
@sta dzięki za recenzję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tylko 4 informacje na ekranie?

Ciekawe jak po paru miesiącach uzywania bedzie się sprawować. Czekam na kolejne informacje :)
@sta: Po ponad 3 latach wróciłem do Garmina i generalnie 520 to dobry sprzęt. Myślałem, żeby zainwestować w jakiś tańszy odpowiednik, np. Bryton Rider - ale koniec końców nie uważam, żeby Garmin musiał zacząć się obawiać konkurencji.

Z ciekawości masz gdzieś porównanie Yi do GoPro? Które wersje porównywałeś? Myślę teraz, żeby kupić 5, ewentualnie 4, bo z kolei Yi uważam za nieco lepszą wersje SjCamów czyli kiepski chińczyk, który pod presją
@TwigTechnology: rozmiar koła nie ma znaczenia. Sygnał był przerywany, raz pokazywał 0, a raz 136km/h etc. Zarówno w lezyne jak i ipbike. W wahoo fitness było ok (wszędzie obwód ustawiony na 210cm).

@Jarython: nie mam zbyt dużych kompetencji żeby Yi i Gopro porównywać. To były tylko subiektywne odczucia po zabawie z Yi i (chyba) gopro3.
Garmin załatwiał to minimalną prędkością i na mocnych sztajfach w lesie, kulając się 3-4km/h po prostu włączała się autopauza

Nie wiem czy jest do tego używany, ale Edge 520 też posiada akcelometr

Przełączać ekrany można w przód i w tył. Nie wiem jak jest we wszsytkich edge'ach

Można przód/tył

Nie każdemu będzie też pasowała polityka Lezyne czyli wypuszczenie produktu który tak naprawdę jest w fazie rozwoju

@sta: Garmin też tak robi,
@trace_error: 520 akurat nie miałem do testu więc dzięki za info! zamknięty format jest dla tras tworzonych przez appke na telefonie/GPS root. W sumie to musiałbym sprawdzić jak wygląda nawigacja z opcją turn by turn zrobioną w jakimś gpsies.com etc. bo do tej pory wgrywałem tylko "goły" tcx bez zakrętów ze stravy. uchwyty od garmina nie podchodzą bo to kółeczko ze skrzydełkami jest mniejsze i ma totalnie inny kształt niż garmin
Lezyne trzeba zastopować, zapisać trening i dopiero wtedy można go wyłączyć


@sta: Jeśli nie wciśnie się pauzy i wyłączymy licznik to nie zapisze jazdy? No i co się stanie jak bateria padnie? Bo garmin zapisuję jazde :)
@impa: guzik wyłączania wywala najpierw okienko dialogowe "save/reject/resume".
a co sie dzieje jak bateria padnie? jak mi sie go uda rozladowac to postaram sie sprawdzic :> ale imo to raczej co jakis czas zapisuje to do pliku bo musi to robic chocby przy live track, nie wierze ze wszystko trzyma caly czas w RAMie. pytanie czy taki zapisany ale nie "wykonczony" plik byłby otwieralny przez strave etc. się sprawdzi :>