Wpis z mikrobloga

@NieUsune: a 32% jest od kwoty wyższej niż ~85600 rocznie, tak? Załóżmy 100k rocznie (faktura na 8333 miesięcznie). W praktyce jak to wygląda? Płacę od tego 100 - 85.6k wyższy podatek, czy jakoś się to inaczej ustala? Totalnie się nie znam na podatkach. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Bo na moje oko to dopiero od kwoty "po kosztach", a nie wiem czy ZUS się wlicza jako koszt. Pewnie
@factorys: Spoko. Nie byłem do końca pewien tych zusów. Czyli można brać w sumie zasady ogólne i za jakiś czas pomyśleć o wzięcia laptopa / fury w leasing. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@u_k1:
@factorys:
@NieUsune:

zahaczając trochę o pytanie OPa, czy w webdevie właśnie nie opłaca się bardziej być vatowcem? Jak dobrze rozumiem gdy nie jest się vatowcem to wystawia się po prostu fakturę na daną kwotę, firma tyle nam płaci a my odprowadzamy tylko zusy i dochodowy? Czy firmy chcą w ogóle rozmawiać jak ktoś nie jest vatowcem?
@Rst00: Wlasnie się opłaca być vatowcem ! Przecież wystawiasz fakture netto + vat - i dostajesz ten Vat - i przecież go oddajesz - więc jesteś na zero z tym vatem.

Ale jak np. kupisz sobie myszkę za 100zł netto czyli 123zł z vat.
To sobie te 23zł odliczasz bo vat już zapłaciłeś !
Czyli np.

Wystawiasz fakturę za swoje usługi - 10.000zł netto - czyli 12.300zł z vat.
Czyli masz
@u_k1: Wtedy jak wiesz że będziesz wpadał w drugi próg - to do 20 stycznia każdego roku - może przejść na podatek liniowy 19% (zamiast skali podatkowej 18% i potem 32%) - to cały czas płacisz 19%.
@Rst00: W IT raczej wszyscy chcą vatowców :) Stawki masz podawane netto + vat więc nie rozumie o co chodzi :D

Po prostu nie przpieprz tego vatu na głupoty :D bo i tak go będziesz musiał zapłacić do 25 dnia danego miesiąca :-)
@johny-kalesonny: Nie brałem laptopa w leasing :-) Jeszcze nic dużego nie brałem na firme - po za telefonem (abonamentem).
Leasing będzie twoim kosztem na pewno więc

500zł netto + vat
500zł w koszty, a Vat do odliczenia