Wpis z mikrobloga

Instalował ktoś linuxa na Macbookach Pro z 2011 z i7? Jak to wygląda, nada się do pracy w IDE? Nie miałem żadnego komputera od Apple stąd pytanie.
Drugie jeszcze od razu: nieustanny reboot w trakcie bootowania systemu w określonym punkcie(około 3/5 paska ładowania) to wina oprogramowania czy nie można też wykluczyć fizycznych uszkodzeń sprzętu?
#macbook #macos #linux
  • 19
@Leinnan: Linux na Maku? No będzie działać po prostu.|
Co do reboota to uruchom w verbose mode (trzymaj command + V po uruchomieniu) i będzie wiecej wiadomo co go wiesza (To jest oryginalny Mac, nie hak?)
@Leinnan: Ciężko coś powiedzieć bez możliwości sprawdzenia. To może być wszystko. Jeśli cena jest mega atrakcyjna to mimo wszystko brałbym w ciemno. Ujmę to w ten sposób - jest większa szansa, że wystarczy przeinstalować system lub zresetować NVRAM niż to techniczna usterka.
@Isanell: No zobaczyłem, że idzie gnu'owate coreutils zainstalować i ZSH jako shell ustawić więc może nie będzie źle, ale na pewno na początek będę chciał dualboot :P
@Isanell: Korzystam z Linuxa od paru lat, od 3-4 jako główny system. Stopniowo się przyzwyczajałem do robienia coraz to większej ilości rzeczy w terminalu, lubię też sobie różne drobne sprawy automatyzować. Ostatni przykład:
- notatki na uczelnię piszę w nano(wiem, VIM master race to nie jest) bo jest szybki i de facto prawie nie schodzi mi wtedy bateria
- notatki zapisuje w formacie Markdown
- istnieje konsolowy program do konwersji z
@Isanell: Szybkość. Mam na ten moment naprawdę budżetowy laptop którego głównymi zaletami są bezgłośność, normalna klawiatura przy małych wymiarach(11,6 cala) i dobra bateria. Mając 5 procent baterii mogłem spokojnie przez 40 minut notować w nano i mieć potem jeszcze dwa czy trzy procent.
@Isanell: Właśnie, na macu mogę uzyskać informacje o stanie systemu poprzez otwieranie odpowiednich plików?
Na linuxie zrobiłem sobie skrypt który mi zliczał zużycie baterii przy uśrednionym użyciu procka i RAMu.
Samo sprawdzanie zużycia baterii w linuxie to było sprawdzenie zawartości pliku "/sys/class/powersupply/BATC/chargenow" i podzieleniu liczby w niej zapisanej przez wartość z pliku "/sys/class/powersupply/BATC/chargeful". I tyle- strasznie proste, prawda? :D