Wpis z mikrobloga

Pewne fakty z historii powszechnej są, hm, powszechnie znane, ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, że:

1. „Nieudana” rasa neandertalczyków, z której czasami naśmiewają się mleczka i raczkowscy w swoich rysunkach, żyła w Europie o wiele dłużej niż nasz ukochany Homo sapiens. Wstrzymajmy się lepiej z pogardliwą oceną ewolucyjną wymarłych kuzynów. Jeszcze okaże się, że utopimy się w globalnym ociepleniu albo spalimy w termonuklearnym samobójstwie szybciej niż oni przegrali wojnę na kije z nami.

2. Zachodnia cywilizacja przezwyciężyła niebezpieczeństwo klęski głodu. Ba, wręcz wyparła ją ze zbiorowej świadomości. No bo kiedy ostatni raz widziałeś wysokobudżetowy film katastroficzny o ludziach-szkieletach obgryzających korę? Właśnie. O tonące statki i meteoryty walące w Ziemię jakoś prościej.

3. Rolnictwo, pomimo gigantycznego wpływu na ludzkie dzieje, z paroma romantycznymi wyjątkami nigdy nie było postrzegane jako atrakcyjne zajęcie. Monarchowie chętnie kazali portretować się na polowaniach. Przy pługu albo na ziemniaczanych wykopkach ( ͡° ͜ʖ ͡°) – już jakoś nie.

4. Wielkie imperia „z tej ziemi” upadają, bo ich władcy na dłuższą metę nie potrafią zaoferować ludziom nic ponad bezpieczeństwo i materialny dobrobyt. Tymczasem do obietnicy transcendencji potrzeba religii. Tutaj nasuwa się zresztą aforyzm Gustave’a Le Bona: „Narody rzadko żyją dłużej niż ich bogowie.”

5. Zanim biali chrześcijanie rozpoczęli masową wywózkę Murzynów na amerykańskie plantacje, muzułmańscy korsarze w XVI wieku zniewolili ćwierć miliona białych chrześcijan. A czarnoskórych Afrykańczyków Arabowie zaczęli łapać jeszcze wcześniej. Dlaczego więc Afroarabów jest dzisiaj o wiele mniej niż Afroamerykanów? Bo muzułmanie „swoich” Murzynów kastrowali, a Amerykanie swoich – hodowali.

6. Inna pokrewna ciekawostka: choć nikt nie przeczy, że w XIX stuleciu gospodarkę amerykańskiego Południa napędzało niewolnictwo, to mało kto pamięta, że w tym samym czasie motorem rozwoju stanów północnych byli robotnicy pracujący za psie pieniądze w nieludzko ciężkich warunkach w tamtejszych fabrykach. Kto miał gorzej? Trudno powiedzieć, ale typowy niewolnik z plantacji bawełny żył średnio o ponad dziesięć lat dłużej niż „wolny człowiek” harujący przy obsłudze maszyn! Wojna secesyjna w gruncie rzeczy nie była wcale wojną o ludzką godność, lecz wojną lokalnych, tradycyjnych społeczeństw Południa z nastawioną na mnożenie PNB państwowością Północy.

7. Propagandowe aparaty komunistów i nazistów nie potrafiły jakoś wyobrazić sobie, jak będzie wyglądał ten ich niechybny raj na ziemi, gdy zakończy się już krwawa płukanka kułaków i Żydów. Pomimo odmiennych ideowych przesłanek oba totalitaryzmy starały się oczarować lud łudząco podobnymi do siebie plakatami: rumiane matki, wąsaci ojcowie, wiejski krajobraz skąpany w słońcu. Edeny Stalina i Goebbelsa były kiczowate i zaskakująco skromne.

8. Edward Jenner, wynalazca szczepionki przeciwko ospie, jest najprawdopodobniej największym dobroczyńcą ludzkości. Uratował najwięcej istnień ludzkich ever. W każdym razie zrobił dla nas więcej niż wszyscy oświeceniowi głosiciele praw człowieka razem wzięci.

9. Przebieg Pierwszej Wojny Światowej da się streścić dwiema decyzjami Arthura Zimmermanna, urzędnika niemieckiego MSZ-u. To Zimmermann wysłał w 1917 r. osławiony telegram, w którym zachęcał Meksyk do zaatakowania USA od południa. Służby specjalne Stanów Zjednoczonych wiadomość przechwyciły, rozszyfrowały, wkurzyły się nie na żarty, Meksykowi pogroziły, a Niemcom wypowiedziały wojnę. To Zimmermann był też jednym z pomysłodawców wysłania bomby biologicznej o kryptonimie „Lenin” do Rosji w zapieczętowanym wagonie kolejowym. Lenin dojechał, zrobił rewolucję i carskie imperium upadło.

10. „Demokracje poradziły sobie z gospodarczymi recesjami i przetrwały niebezpieczne wojny, ale dotychczas nie miały do czynienia z przedłużającym się okresem obniżonych oczekiwań i pogorszonej koniunktury. Dopóki nie dowiemy się, jak wyjdą z tego starcia, dopóty nie wolno nam przyjąć, że byt liberalnej, wolnorynkowej demokracji jest zabezpieczony.” (Andrew Marr)

#gruparatowaniapoziomu #historia
  • 69
@eagleworm:
Ad 4. A starożytny Egipt? Faraon dzierżył zarówno władzę świecką i duchową. Powiem więcej, religie upadają tak samo jak państwa, a powodem tego nie jest żaden brak obietnic transcendentalności (nie transcendentności, tak na marginesie, odsyłam do Kanta), a zwykły brak mocy i podbój przez silniejsze państwa, idee. Ciekawa jestem też jak to odniesiesz do koncepcji Hobbesa, że ludzie po to wybierają władcę aby zagwarantował im bezpieczeństwo właśnie.
Ad 7. Ale
@eagleworm: @polarcamel: Dokładnie, właśnie też miałem poprawić. Brytyjczycy mieli wręcz problem jak "sprzedać" to amerykanom, nie przyznając się jednocześnie do bycia podpiętym do kabla transatlantyckiego.

Lenin też jest mocno przereklamowany. To nie on jest odpowiedzialny za rewolucję - on tylko ją wygrał, spośród wszystkich sił które wtedy walczyły o władzę.
@eagleworm ale jak nie dajesz źródeł to nie używaj #gruparatowaniapoziomu bo moim zdaniem Twoje teksty to w większości stek bzdur i kłamstw, albo przynajmniej błędnej interpretacji.
4. A buddyzm jeszcze dłużej i co z tego? Przyczyny upadku każdego z imperiów leżały w problemach ekonomicznych lub społecznych. .Poza tym masz przykład USA i Rosji, które od setek lat istnieją i są głównymi mocarstwami.
7. Porównujesz wizję przyszłości za 100 lub i więcej lat
@pmache: Co?!? Szybko, zbiórka dzisiaj u mnie, jedziemy do Reichu z kijami! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@gieszczu: Ale pytasz, kto to był Lenin :), czy o udział Zimmermanna w "eksporcie"?
https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82odzimierz_Lenin#Rewolucja_lutowa_i_dni_lipcowe_.281917.29
https://en.wikipedia.org/wiki/Arthur_Zimmermann#Peace_in_the_East

@polarcamel @Vandal: Tak, macie oczywiście rację. Niedokładnie napisałem.

@Vandal: Wiadoma sprawa, rewolucje to skomplikowane zjawisko. Ale "dociśnięcie" rządu cara Leninem z pewnością niczego nie opóźniło.

@PyszneBuleczki:
Ad 4: Masz oczywiście rację,
Poza tym masz przykład USA i Rosji, które od setek lat istnieją i są głównymi mocarstwami.


@seicel: USA mocarstwem jest, powiedzmy, od 100 lat - to, wśród omawianych w tym wątku czasów, ledwie chwila. Natomiast "od setek lat" mieliśmy przynajmniej trzy różne Rosje.
@Siotson: Okropne, zgoda, ale mało kto wie, że ten sam niemiecki urzędnik był związany z oboma tymi kluczowymi wydarzeniami.
@ortofosforan: Ale właśnie o to chodzi, że polowanie (które też przecież sprowadza się do zbierania żywności) cieszy się nieporównywalnie większym uznaniem niż rolnictwo. :)
@alfa-fetoproteina: Żeby nie było wątpliwości: Ja to pisałem od początku do końca sam. :) Natomiast do popełnienia tych ciekawostek zainspirowała mnie lektura A History of the World Andrew Marra. Ale podkreślam, to nie jest tłumaczenie z angielskiego na polski (z wyjątkiem 10. punktu), tylko moje własne wynurzenia.
@eagleworm: A jakikolwiek dowód na te ciekawostki masz? Grupa ratowania poziomu to by była jakby wszystko było opatrzone linkiem do rzetelnego materiału. Teraz jako laik nie mam pojęcia czy to Twoje wymyślone bajki jak wiele innych wpisów tutaj, czy fakty, a więc żadne ratowanie poziomu...