Wpis z mikrobloga

Jak rozpoznać fake news?

Jak je rozpoznawać, jak weryfikować informacje i ich źródła. Jak sprawdzić, czy dana informacja jest wiarygodna? Jak uchronić się przed manipulacjami na przykładach tekstów o nauce. Zawsze warto sobie przypomnieć, szczególnie teraz, kiedy z uwagi na cięcia budżetowe w dziennikarstwie nawet uznane media potrafią przepuścić nieprawdę.

#nauka #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #prasowka #mikroreklama

Wykres - interesujące i zgodne z faktami przedstawianie nauki w mediach anglojęzycznych. Im wyżej na wykresie tym ciekawsza nauka w piśmie. Im bliżej lewego brzegu - tym bardziej zgodne z wiedzą naukową raportowanie. Prawy dolny róg zawiera tytuły opisane jako praktycznie brednie.
Pobierz Sierkovitz - Jak rozpoznać fake news?
 
Jak je rozpoznawać, jak weryfikować informa...
źródło: comment_GUnGStGeqALOkkJbWJnBELE2rGa3MuDg.jpg
  • 44
@Breaux: Bo SA jest dobre. Ta tabelka, chociaż sporządzona przez organizację naukową jest stronnicza, a przede wszystkim subiektywna. SA pomimo, że sam nie robi peer review, to bazuje tylko na artykułach PR, co można przeczytać na ich FAQ (pomijam dział opinie z oczywistych powodów). Dodatkowo, chociaż jest to czasopismo popularnonaukowe, to ma ono większy IF, liczbę cytowań i eigenfactor niż new scientist, który jest tu znacznie wyżej.