Wpis z mikrobloga

W wyroku tym Trybunał Sprawiedliwości stanął na stanowisku, że sprzedaż kryptowalut stanowi usługę podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Transakcje takie – w opinii Trybunału – podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT.


@inFakt: Ej no to się zdecydujcie w końcu
@inFakt: Tyle pisania i taki mały błąd, a nadal pozostawi ślad w osobach które nie ogarniają jak to rozliczyć.

"W wyroku tym Trybunał Sprawiedliwości stanął na stanowisku, że sprzedaż kryptowalut stanowi usługę podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Transakcje takie – w opinii Trybunału – podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT"
@inFakt:
"Uzyskiwanie przychodów ze sprzedaży kryptowalut nie jest obojętne z punktu widzenia opodatkowania podatkiem dochodowym"

nie prawda

"Pojawiało się również stanowisko, że dochody uzyskiwane z tytułu sprzedaży bitcoinów można zaliczyć w deklaracji podatkowej do tzw. dochodów z innych źródeł."

nie prawda - rozliczamy źródła przychodu, jakim są prawa majątkowe, a nie inne zrodla
@budyn @MelomanBTC @invtraveler
W artykule jest poprawnie napisanie - sprzedaż kryptowalut podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. A podlega opodatkowaniu to oznacza, że nie jest obojętny z punktu widzenia podatku VAT, czyli może być albo opodatkowany albo zwolniony z opodatkowania. I kryptowaluty właśnie są z takiego opodatkowania zwolnione.
@inFakt: Nie wiem jak to lepiej napisać, ale w takiej formie jest to niezrozumiałe. Może stanowi usługę podlegajaca pod ustawe VAT, ale jest na jej podstawie zwolniona z podatku? Dla mnie "stanowi usługę podlegajaca opodatkowaniu" jest przeciwstawne do "podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT"
@budyn: dzięki za sugestię - ten tekst umieściliśmy na blogu w wersji dla księgowych - ale być może warto przygotować łatwiej strawną wersję dla przedsiębiorców - podziałamy;)
@inFakt: Jeśli chce odprowadzić podatek dochodowy po sprzedaży bitcoinów, to musze pokazać w jaki sposób je zdobyłem? Czy nie jest to istotne i urząd skarbowy nie obchodzi skąd pozyskałem te 100btc?