Wpis z mikrobloga

Panorama Drogi Mlecznej w rozdzielczości 152 megapikseli. Mozaika 12 kadrów, każdy po 2 minuty naświetlania. Składane w programie Microsoft ICE.
Poniżej wersja pomniejszona, tutaj link do pełnej rozdzielczości: http://bartoszwojczynski.com/pano/zwardon-drogamleczna

#namrabcontent <- zapraszam do obserwowania

#astronomia #astrofotografia #astrofoto #fotografia #kosmos #mojezdjecie
namrab - Panorama Drogi Mlecznej w rozdzielczości 152 megapikseli. Mozaika 12 kadrów,...

źródło: comment_3qNDmQ05pvXAiHUxoedqdmB5aParTGcU.jpg

Pobierz
  • 22
@sorek: Nikon D810A, Samyang 24 mm, ISO 800, f/2. Zdjęcia przed złożeniem mozaiki są korygowane w Lightroomie pod względem dystorsji, dzięki czemu połączenie ich jest trywialne - program do panoram nie musi się "domyślać" zniekształceń obiektywu ani winietowania. DeepSkyStacker jest używany raczej do składania wielu ujęć tego samego rejonu nieba. Co prawda jest tam tryb mozaiki, ale nie mam pojęcia, jak poradziłby sobie z tak dużym polem widzenia.
@sorek: Info jest w pierwszym komentarzu - 2 minuty na każdy fragment panoramy :-)
f/1,4 ma trochę za dużą komę, niż jestem w stanie zaakceptować. f/2 nie przekłada się na 2-krotny spadek jasności, bo znika również dużo winietowania obecnego na pełnej dziurze.
@namrab:

Mozaika 12 kadrów, każdy po 2 minuty naświetlania.

Mam wątpliwości. Obiektyw podążał za ruchem gwiazd. Czemu więc ziemia nie jest rozmyta? Zaznacz poprawną odpowiedź:

A. Były 24 kadry, w tym 12 wykonane bez ruchu.
B. Było 12 kadrów, w tym 6 wykonanych bez ruchu.
C. Żadne z powyższych.

Podasz bliższe szczegóły?
@namrab: Może głupie pytanie może mondre nie wiem ale czy da się coś zbliżonego zrobić smartfonem? Kupiłem p10 ostatnio i w trybie manualnym mogę max ustawić iso: 50-3200, naświetlanie 30 sek., przy f2.2. Nie znam się na tym
@bubr32: Rozumiem że to żart? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Gdzie jakiś smartfon huawei a gdzie nikon. Twój huawei nie ma ani matrycy ani optyki żeby osiągnąć chociaż zbliżony efekt.
@sorek: Korzystam ze Star Adventurera. Generalnie wszystkie małe montaże nie mają żadnych problemów z kilkuminutowymi ekspozycjami nawet do 100-150 milimetrów, na dłuższych ogniskowych trzeba już sprzętów coraz lepszej jakości.
@pawvic: Zdjęcie jest złożeniem dwóch rzędów po cztery kadry każdy. Każdy z elementów w dolnym rzędzie to złożenie dwóch ujęć, jednego z nieruchomym niebem i jednego z nieruchomą ziemią. Górny rząd to tylko niebo, bo nie było żadnych elemetów krajobrazu. Więc
@namrab: Czyli nie tylko numerki mają znaczenie. Dzięki za odpowiedź. Zainteresowałem się tematem jak kupiłem sobie nikona p900 z 83x optycznym zoomem do strzelania w samoloty ale tam mimo optyki (która i tak okazała się niewystarczająca) mam zbyt małe możliwości nastawienia naświetlania. 15 sekund to zbyt mało.
@bubr32: f2.2 w telefonie jest zbyt ciemna by uchwycić dobrze drogę mleczną. Ja bawię się tak czasem Galaxy S7 z f1.7 i tutaj ostatnio z 10s naświetlaniem w moich stronach gdzie niebo jest mega ciemne złapałem gwiazdy do 8.5 magnitudo oczywiście nie bez szumów, bo tego jest mnóstwo :). Za to bardzo fajne zdjęcia gromad gwiazd przez okular teleskopu wychodzą, na wyświetlaczu wyglądają niemalże jak obrazy widoczne gdy przykładam oko do
@mactrix: Na ilość zbieranego światła bezpośrednio wpływa średnica optyki, czyli ogniskowa podzielona przez liczbę f. Zdjęcie wykonane obiektywem 85 mm f/2 (apertura 42,5 mm) pokaże o wiele więcej szczegółów, niż zdjęcie z obiektywu 24 mm f/2 (apertura 12 mm). Aparaty w telefonach mają o jeszcze krótsze ogniskowe, więc nawet przy szerszej przysłonie zbierają mniej światła.

Może być tło, nie widzę problemu ;)
@namrab: Ja nie mam żadnych obiekcji ku temu co piszesz ( ͡° ͜ʖ ͡°), aparat telefonu wykorzystuję jedynie w celu szeroko pojętych eksperymentów i zabawy, bo nigdy ani w części nie odda tego co profesjonalny sprzęt fotograficzny. Jednak fajnie zobaczyć Mgławicę Oriona łapiącą blady ceglasty kolor po kilkusekundowym naświetlaniu albo niemalże kopię widoku z okularu 40x Gromady Podwójnej :). Niemniej jednak jeszcze nie bawię się w astrofoto,