Wpis z mikrobloga

Po majowym weekendzie i krótkim urlopie wracamy do gry. Poniżej startupowa prasówka zaległy tydzień

24-30 kwietnia 2017:

1. Korea Płd: Ticket Monster [1], jeden z największych e-commersów w tym kraju, zebrał $115M od inwestorów. Obecna wycena jest niższa niż przed rokiem, gdy jego wartość sięgała $1,5 mld. Kasę chcą przeznaczyć na wejście w temat dostarczania zakupów spożywczych.

[1]: http://www.ticketmonster.co.kr/home

2. Robinhood to aplikacja tradingowa [2], która nie pobiera żadnych opłat za wykonywanie transakcji - co jest niespotykane w tej branży i stało się przyczyną tak dynamicznego wzrostu popularności. Powstali w Palo Alto w 2013, a w poprzednim tygodniu doczekali się wsparcia na poziomie $110M. Wyceniani są już na $1,3 mld.

[2]: https://www.robinhood.com/

3. Coraz więcej jest tych jednorożców, nie odnosicie takiego wrażenia? Zgarniają one największe rundy finansowania i furę kasy. Jak się okazuje i tak, i nie. Analiza bazy danych Crunchbase [3] która od 2004 roku skatalogowała w sumie 46 tysięcy rund inwestycji (Seed, Aniołów Biznesu, Serie A+, pre-IPO, czy finansowanie długiem) ujawnia, że łączne finansowanie "startupów" do chwili obecnej wynosi $323 miliardy, z czego na nasze tekturowe jednorożce poszło $65 miliardów, co daje niemal równe 20%. Pareto pewnie miałby coś do powiedzenia w tej sprawie.

[3]: http://bit.ly/2pXg76R

4. EverFi [4] to dostarczyciel skalowalnych narzędzi edukacyjnych do szkół w modelu SaaS, takich jak edukacja finansowa w formie content marketingu, którą uczelnie wdrażają jako osobne produkty i usługi na swoich stronach, czy system do raportowania prac wolontariuszy i wiele innych, otrzymał $190M, a w sumie już przeszło $250M, na budowę największej tego typu sieci narzędzi w USA - w myśl ich motto: "make learning scalable to millions."

[4]: http://everfi.com/about/

5. W międzyczasie chiński rywal Ubera - Didi [5], zebrał skromne $6 mld od japońskiego SoftBanku,który inwestuje gigantyczne środki w dziesiątki startupów (chyba środki z lokat przeznaczają na te wejścia, ich fundusze wydają się nie mieć dna!). Ta nowa runda inwestycyjna sprawiła, że Didi stał się najwyżej wycenianym chińskim startupem, którego wartość osiągnęła $50 mld. Po co? Celem budowa "sustainable global mobility ecosystem" [6].

[5]: http://www.xiaojukeji.com/en/index.html
[6]: http://bit.ly/2qDIFP0

6. Ciekawostka - Chris Sacca [7], założyciel Lowercase Capital stwiedził, że odchodzi na emeryturę i przestaje bawić się w startupy, mimo tego, że ma ledwie 42 lata. Gdyby jeszcze zaliczył duże wpadki, można byłoby to zrozumieć. Jednak był on jednym z pierwszych inwestorów w takich projektach jak: Twitter, Uber, Instagram czy Kickstarter, także decyzja tym bardziej dziwi. Swoje powody opisał w liście pożegnalnym na stronie funduszu [8].

[7]: http://bit.ly/2jfkiDa jego historia
[8]: http://bit.ly/2q60kzE jego pożegnanie

7. Technologiczne debiuty na giełdzie w USA wychodzą w tym roku imponująco. Jest ich rekordowo dużo, bo aż dziewięć, a zebrały one w sumie z rynku $37,5 mld. Największym z nich jest Snapchat, drugie miejsce ma MuleSoft, trzecie - Okta. W 2017 mówimy o debiucie co dwa tygodnie (dokładnie 13 dni), gdy w całym 2016 jeden debiut przypadał na dwa miesiące (co 66 dni). [9]

[9] http://bit.ly/2pvMfNE szerszy komentarz Crunchbase

-----

#startupcribs #prasowka #technologia #swiat #biznes #pieniadze #ciekawostki #informatyka #infopigula

Chcesz otrzymywać takie zestawienie przez Facebooka, obserwuj mój profil -> https://www.facebook.com/StartupCribsPL

Chcesz być wołany do następnych wpisów? Zapisz się do mirkolisty -> https://mirkolisty.pvu.pl/list/lA2W44nhEpDCPemP
  • 4