Wpis z mikrobloga

Siema, ogarnia ktoś funkcje wymierną z parametrem, której rozwiązania musimy podpiąc pod zbiór? Mam tu takie 2 zadania i nie wiem jak je ugryźć, zbiory z f. wymiernej policzyłem, ale nie wiem jak dalej postąpić. Próbowałem odjąć jedną od drugiej, ale to nigdzie nie prowadzi, delta >0 i wzory vietea też mi nie dały odpowiedzi z tyłu książki. Ktoś, coś?

#matematyka #szkola
Pobierz
źródło: comment_zLw6csjUmIOuxnPX11YRpEB0ilgHGhdo.jpg
  • 7
6.142 m e (-~ ; 0 ) _ (1 ; +~)
6.143 m e 《3 ; + ~)
Takie są odp, ale mi chodzi o logiczne rozwiazanie i dojscie do tego zbioru.
@MeetU: No właśnie Ci piszę. W pierwszym liczysz wpierw zbiór spełniający tą drugą nierównośc. Wychodzi Ci zbiór otwarty. Wiesz, że współczynnik przy x^2 jest ujemny więc zbiorem rozwiązań tej pierwszej nierówności musi być albo zbiorem pustym albo punktem albo odcinkiem domkniętym. Więc musisz sprawdzić trzy przypadki delty. Gdy jest mniejsza od zera, to wiadomo, że się zawiera, jak jest zerowa, to trzeba sprawdzić czy pierwiastek się zawiera. a gdy jest większa
Do tego właśnie doszedłem. Chodzi o te pierwiastki, -2 0

Dla delta =0 podobie, ale jak to ugryźć? Wzory vietea próbowałem x1x2 <4 x1x2>0 ale nie wychodzi. Przy normalnym -b itd. Mam pierwiastek, co się nie skróci . O to mi dokładnie chodzi.