Wpis z mikrobloga

#okulary #soczewki #kiciochpyta

Dzisiaj byłam na badaniu wzroku. Wyszło -1 w obu oczętach :(

Nie mam doświadczenia w tej dziedzinie, ale chciałabym wiedzieć, jak oceniacie rozwiązanie: soczewki do pracy (okulary zgubię, dużo podróży i spotkań w różnych miejscach) i okulary po pracy.

Jakieś #protip dla laików? Na co zwracać uwagę przy wyborze? Jakie soczewki na początek? Dniowe? 14-dniowe? Od razu na miesiąc? Co z okularami? Plastik? Metal?
  • 27
@blogger: mówiłam, ale powiedział żeby przemyśleć, czy np. w domu potrzebuję soczewki, czy mogę w okularach dać oczom odpocząć. Nigdy nie nosiłam soczewek - umówiłam się na wizytę za tydzień - mamy przymierzyć soczewki i zobaczyć, czy mogę je nosić.

@vkzk: czyli innymi słowy - jeśli chodzi o materiał okularowy, to bardziej kwestia gustu? :-)
@aldrig: Zaprzyjaźniony optometrysta zawsze mi odradzał jednodniowe, bo są po prostu gorszej jakości- są ok do zakładania na kilka godzin (ja zakładam na siłownię i po treningu idą do kosza), ale dużo bardziej męczą oczy przy noszeniu całodniowym na co dzień. Udaj się do jakiegoś optyka lub własnie do optometrysty i powiedz, że chcesz się przebadać pod soczewki kontaktowe, powinien wtedy zrobić rozszerzone badanie pod kątem wilgotności oka, astygmatyzmu i wszelkich
@aldrig: najgorsze to przemóc się żeby sobie wsadzić palec do oka xD
potem jest już z górki :)
oczywiście jeśli siedzisz przy kompie powyżej 8 h dziennie to lepiej sobie po tym czasie zdejmować bo przy dłuższym chodzeniu w nich (powyżej 12 h) zaczyna się czuć że się je nosi - oczywiście nie będę Ci musiał mówić że trzeba je KONIECZNIE zdejmować na noc bo można w najgorszym wypadku całkiem stracić
@aldrig: Powiem tak to i to
Soczewki wygoda (początki trochę denerwują)
Okulary spoko bo oczy tak się nie męczą przy długim użytkowaniu
Tak wgl to na początku możesz szybko się męczyć w okularach/soczekawach
@blogger palec jak palec.Ja palcem moglem dotykac galki ocznej,ale soczewka jednak kula przy pierwszym zakladaniu.

@aldrig pomysl z naprzemiennym uzywaniem soczewek i okularow(w domu) jest najrozsadniekszym jaki jest.Przy dluzszym uzytkowaniu soczewek mozesz czuc dyskomfort.A oko tez to doceni.Soczewka jest jednak cialrm obcym na oku i zadne hiper super przepuszczalne i nawilzone soczewki tego nie zrekapensuja.
Ogolnie soczewki bedziesz miala pewnie o mocy -0,75D
@dan3k: mam mieć badanie pod soczewki w przyszłym tygodniu. Zobaczymy co wyjdzie :-) Jeśli będę mogła je nosić to zakupię 30dniowe idąc za twoją radą. Nie wiedziałam, że jest aż taka różnica w jakości soczewek. Dziękuję, że zwróciłeś na to uwagę!

Pytanie: co oznacza, że soczewka jest miękka? Spojrzałam na stronę optyką i to, co mają - firm nie podają, raczej bazują na parametrach. Wybacz tłumaczenie, nie znam "branżowego" słownictwa. W
@aldrig dokładnie tak, musi ci być wygodnie i musisz się w nich czuć dobrze. Dobrze by było żeby optyk dopasowak ci je tak żeby nie spadały bo będziesz się wkurzac :D
@blogger: po dłuższych lotach samolotem używam maści do oczu (krople mnie nie nawilżają po 12h w samolotowej klimie), nie mam problemu z nakładaniem jej na oko :-) myślę więc, że nie będzie problemu z soczewkami.

Pani w sklepie optycznym powiedziała, że są soczewki, w których można spać, ale "i tak mogą wędrować po gałce ocznej pod powiekami". Przeraziło mnie to na tyle, że już mam zakodowane, żeby nie kłaść się z
@vkzk: byłam u optyka i wzięłam 4 pary do domu. Można "wypożyczyć" zerówki, żeby zobaczyć jak się będzie w nich czuć w ciągu dnia.

Nie byłam w stanie stwierdzić po 30 sekundach w okularach, czy są wygodne czy nie. Będę testować w weekend :-)
@aldrig: to nie zazdroszczę warunków, ale u mnie podobnie :(
Generalnie wszystkie soczewki są miękkie, ale pewnie ze względu na grubość lub kształt część z nich ma tendencję do łatwego sklejania się (składania się w pół) nawet pod własnym ciężarem na palcu przy zakładaniu. Nie ma to absolutnie żadnego wpływu na komfort ich noszenia czy ich stan 'fizyczny'(nie psują się od tego), ale szczególnie na początku, gdy już sama próba 'wsadzenie
@aldrig: Po prostu czujesz zmęczenie, ja na początku nie mogłem w okularach siedzieć dłużej niż 3h bo mnie to męczyło, wystarczyło zdjąć okulary na trochę i było ok. Po kilku dniach organizm już normalnie działa. Choć trzeba się przemęczyć
Mówię o sobie także nie musisz tego tak samo odczuwać
@aldrig no pewnie,ze taki nawyk mozesz wyrobic,cos na ksztalt sciagania stanika po powrocie do domu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Moc sie rozni bo soczewka jest na oku,okulary w odleglosci ok 5-6cm od zrenicy.
W soczewkach nie powinno sie spać,niby takie sa,ale to tak jak spac w gaciach,w ktorych caly dzien sie chodzilo..
Pani w sklepie optycznym powiedziała, że są soczewki, w których można spać, ale "i tak mogą wędrować po gałce ocznej pod powiekami". Przeraziło mnie to na tyle, że już mam zakodowane, żeby nie kłaść się z soczewkami.


@aldrig: na pewno są - nawet w tych miesięcznych na opakowaniu jest napisane że ostatecznie chyba ze dwie noce można w nich przespać - sam kiedyś w nich raz po pijaku zasnąłem i serdecznie
@dan3k: dziękuję. Chyba po prostu spytam optyka, czy mogę jakieś soczewki "przymierzyć" u nich (w sensie przetestować jakaś zerówkę zanim zamówię, nieużywaną ofc).

@EmPfLiX: ok. Spytam optyka, co zalecają do "przyzwyczajenia się". Przy badaniu, mierzeniu szkieł, czuć było różnicę w oczach - inaczej się "ustawiały" przy 0, -0.25, -0.5, -0,75 i -1.

@guma888: idealne porównanie :-)