Wpis z mikrobloga

Interesujący rozkład miejscowości o białych i czerwono-ruskich nazwach na pograniczu Polski i Białorusi oraz Ukrainy. Pozostałość po historycznych krainach dawnej Rzeczpospolitej, kiedy to jej częścią była Białoruś (czy też Ruś Biała) oraz Ruś Czerwona. Oddziela je od siebie Polesie (widać wyraźną przerwę, w której brak tego typu miejscowości).
Pomysł na grafikę i wykonanie moje, mapa oczywiście z Google ;)
Sigman - Interesujący rozkład miejscowości o białych i czerwono-ruskich nazwach na po...

źródło: comment_ZhzDNxro0TF3P95bZlkEUw4N7QbqoFse.jpg

Pobierz
  • 68
@Sigman: Można dodać jeszcze wieś Biele na drodze z Bielska Podlaskiego do Białegostoku. Jeżeli chodzi o Bielsk Podlaski, to są dwie teorie powstania nazwy - albo od zalanych, podmokłych, bagiennych terenów, które nazywano białymi, albo od rzeki, która przepływała przez miasto - Białki, lub nazywanej inaczej rzeki Białej.

A tak poza tym, to b. ciekawe spostrzeżenie.
@tell_me_more: Najdawniejsza ustalona ich przynależność była przynależnością do Polski i zapewne to miał kolega na myśli pisząc "pierwotnie". Wcześniejsze ich istnienie w ogóle nie jest dowiedzione, chociaż oczywiście można domniemywać, że ktoś tam mieszkał.
@Justycjariusz: w tamtych czasach przynależność do państwa to w ogóle naciągana sprawa, ludzie z Rusi i Polski różnili się tym, że jedni będą za jakiś czas podbici przez drużynę Mieszka a drudzy - Jarosława :) Nawet język był praktycznie taki sam.

Dlatego nie widzę problemu w nazywaniu tych terenów Rusią.
@tell_me_more: Nie, nie jest naciągana. Byłoby naciągane gdybym napisał, że ówcześni chłopi poczuwali się do jakiejś narodowości. Państwa i wojny między nimi były jak najbardziej realne. To tak jak napisać, że w XX wieku ludzie z Lwowa byli raz podbici przez Piłsudskiego, a raz przez Stalina, a różnicy większej nie ma bo polski i rosyjski są podobne w brzmieniu.