Wpis z mikrobloga

#strategie #banished #banishedporady

Cześć Mirki ! :) Zakupiłem grę Banished na Steam i spędziłem w niej już 12 godzin rozgrywki. Zaznaczam, że gram bez modów, ponieważ chciałem poznać tytuł. Mam kilka pytań do bardziej doświadczonych graczy, które mnie frapują, pierwsze z nich dotyczy balansu zapotrzebowania na jedzenie w mojej wiosce. Ogólnie lubię wyzwania, więc od początku ustawiłem poziom trudności na najwyższy (rozumiem, że poziom odpowiada wyłącznie za zasoby z którymi startujemy, a nie za zapotrzebowanie na surowce w późniejszych etapach gry ?). Obecnie zmagam się z następującym problemem. Mam w swojej osadzie obecnie 47 dorosłych i 10 dzieci, tak więc populacja wynosi 57 osób. Na ten moment posiadam 12 rybaków, 8 zbieraczy, oraz 8 myśliwych. Razem 28 wieśniaków jest odpowiedzialnych za dostarczanie żywności, jest to prawie 50% populacji. Czy to nie jest lekka przesada ? Tak jak pisałem wyżej - lubię wyzwania, ale na ten moment dotarłem do takiego punktu w grze, że nie mogę należycie się skupić na tworzeniu nowych dóbr i wydobywaniu innych surowców, ponieważ większość osadników, którzy osiągają "dorosłość" - muszę zatrudniać do trzech w/w zawodów, związanych z pozyskiwaniem jedzenia. Kolejna sprawa, to nie wiem od czego zależy konsumpcja ? Na początku potrafiłem mieć nadwyżkę na poziomie 3 500 - 5 000 jednostek, przy kolejnych 10 osobach więcej w osadzie, nagle zapasy spadły do niepokojąco niskich wartości na poziomie ~ 500 - 1 000. Wiem, że dostarczenie naszym osadnikom jedzenia, to 50% sukcesu w tej grze, więc postawiłem sobie za cel, aby utrzymywać wysokie zapasy, na "czarną godzinę".

Grałem w różne strategię, stąd moje ostatnie pytanie wynika z poprzednich obserwacji. Czy balans w tej grze jest niezbyt rozsądny (sztucznie zawyżony ?), czy gra faktycznie jest trudna/wymagająca, a ja się zwyczajnie czepiam ? Jakie są wasze opinie ? Jeśli bramka nr jeden, to czy są mody, które moglibyście z czystym sumieniem polecić ?
  • 11
Nie jeszcze nie zbudowałem, ale widzę w domach, że wieśniacy nie zabierają jakiś oszałamiających ilości jedzenia. Rozumiem, że market odpowiada za odpowiednia dystrybucję zasobów ?
@Bor3wicz: tak jak kolega mowi wyzej market dystrybuuje dobra w bardziej zrownowazony sposob.
Do okolo 100 ludnosci jedzenie sa w stanie zorganizowac zbieracze i mysliwi. Tylko trzeba im zostawic odpowiedenie polacie lasu. Ja buduje w prwnej odleglosci od wioski chate lesniczego, zbieracza i mysliwego i staram sie na terenie wyznaczonym przez te 3 budynki nic nie budowac. 3-4 takie obszary dostarcza jedzenie i drewno dla wioski do 150 mieszkancow.
@nalej_mi_zupy: @drugiekonto: Oddziałują ? Staram się budować w ten sposób, aby w obszarze leśniczówki była chata zbieraczy i myśliwego, oraz stosuje politykę zrównoważoną dot. drzewostanu, aby na bieżąco las był zalesiany, bo zdaje sobie sprawę, że w przeciwnym wypadku spadnie produktywność w w/w zawodach dostarczających jedzenie.

W takim razie postawię zaraz market i zobaczę, jak to będzie wyglądało w dalszej części rozgrywki. A kiedy najlepiej zainwestować w koczowników i starać
@Bor3wicz że dwa lata temu w to grałem. Nie pamiętam już dokładnie. Wiem, że na reddicie był wpis o tym.

I złota rada dla Ciebie. Nie przyjmuj uchodźców. Przenigdy. Rozpieprzają gospodarkę. Chyba, że była jakieś aktualizacje od tego czasu i się coś pozmieniało w mechanizmach.
@nalej_mi_zupy: Czyli oni nie będą w przyszłości stanowić siły pracowniczej ? Jeśli mają przyjechać do mojej wioski tylko po socjal, to faktycznie im zamknę bramy xD Czy ratusz ma jakieś inne zastosowanie ?

Wracając do rynku, w końcu go wybudowałem i będę teraz śledzić poziom pożywienia. Jeżeli chodzi o zasięg rynku, to jak mam go interpretować ? Jest to zasięg handlarzy skąd mogą ściągać dobra, czy jest to zasięg rynku, skąd
@Bor3wicz: Zadbaj o narzędzia i ubrania. Co 100 mieszkańców stawiaj jednego kowala i krawca. Na 400 mieszkańców mam 70% ekipy od jedzenia. 9 drwali od dostarczania drewna na opał. Buduj małe enklawy na których środku masz market. Mimo tego że market ogarnia magazynowanie absolutnie nie usuwaj zwykłego magazynu jedzenia. Musi być chociaż 1 na całe miasto, gra ma bug że jak go usuniesz to jedzenie przestanie płynąć przez miasto. Nie przesadzaj