Wpis z mikrobloga

Czy niebieski jest niebieskiemu równy? Czy dwoje ludzi widzą ten sam kolor w różny sposób?

Jak zbudowane jest oko każdy powinien wiedzieć. I każdy powiedzieć, że soczewka odwraca obraz do góry nogami i taki obraz leci do mózgu, który go ponownie odwraca do góry nogami.

Tak więc, będąc uczeni od małego, że niebieski to kolor nieba, tak samo będziemy nazywać kolor skóry smerfów i wody w Adriatyku. Jednakowoż kolorów nie można opisać inaczej niż... kolorami (ciepły/zimny w tym przypadku to też pojęcia dot. kolorów).

Można przeprowadzić samemu eksperyment i założyć na 5 minut okulary anaglifowe, a następnie po zdjęciu ich zauważyć, iż każde nasze oko inaczej interpretuje barwy. W tym przypadku różnica wynika ze zmęczenia/"przyzwyczajenia" czopków w oku. Skoro, więc dwoje oczu u jednego właściciela może widzieć inaczej to dlaczego nie dwoje różnych ludzi?

Zapraszam do dyskusji

#pytanie #rozkminy #gruparatowaniapoziomu #optyka
Zatwardzenie - Czy niebieski jest niebieskiemu równy? Czy dwoje ludzi widzą ten sam k...

źródło: comment_VFpyiRTRD1LCxQY6jbPpz3gnXZ3PYGYe.jpg

Pobierz
  • 7
Heh, to mi przypomniało jak pracowałem na nocki i raz miałem takie rozbieżności jak po tych okularach. Jedno oko widziało światło latarni jako żółte, "normalne", a drugie zupełnie na zielono. Przestraszyłem się wtedy konkretnie, bo trwało to parę godzin, ale samo przeszło na szczęście.