Wpis z mikrobloga

Który pomiar powinien być dokładniejszy ?


@mchmjszk: To zależy co chcesz zmierzyć. Licznik mierzy obroty koła (jednego! jakbyś mierzył dwa, wyniki były by rozbieżne), które względnie dobrze aproksymują przebyty dystans, a Strava przy pomocy GPS mierzy odległości między punktami pomiarowymi która względnie dobrze mierzy przebyty dystans. Tylko trochę inaczej. I żaden nie jest dokładny bo czegoś takiego jak dokładny pomiar trasy nie ma.

https://en.wikipedia.org/wiki/Coastline_paradox
@dran2: najabrdziej chodzi mi o dokładny przebieg roweru,
według stravy + endomondo = 210,72
według licznika 237
Różnica robi się dosyć spora i na pewno będzie się zwiększać .

Da się w takim razie jakoś w stravie zmienić odległość między odcinkami ?
Da się w takim razie jakoś w stravie zmienić odległość między odcinkami ?


@mchmjszk: nie, musiałbyś użyć innej apki, najlepiej takiej, z której możesz eksportować do stravy (na pewno locus i oruxmaps, ale są też inne).
Tutaj różnica jest dość duża jak na tak mały dystans. Może narysuj sobie tą trasę na gpsies.com, albo brouter web i zobacz ile tam wyszło?
Aplikacje mają to do siebie, że np. nie zliczają ruchu
@mchmjszk: Zrób kredą ślad na oponie i asfalcie w tym samym miejscu. Przejedź 2 obroty. Zmierz miarką budowlaną. Podziel /2. Wpisz do licznika. Nie wiem z jaką dokładnością mierzy Strava ale możesz spróbować jeszcze nagrywać GPX Locusem. Robi zrzut co 10m/5s. Można go przestawić nawet na 1m/1s.
@mchmjszk: Na 99% masz źle ustawiony licznik. Jeżeli ustawiałeś na podstawie wielkości opony/obręczy bez uwzględnienia wysokości bieżnika i ciśnienia w oponie a nie jak kolega @Primoza sugeruje za pomocą kredy i miarki, to możesz mieć pomiar z licznika bardzo mocno zakłamany. Jest jeszcze dość prosta metoda z nitką i taśmą samoprzylepną, ale ta z kredą jest IMO dokładniejsza.
zrobię ten pomiar z kredą


@mchmjszk: możesz zrobić więcej niż 2 obroty koła, wtedy wynik powinien być jeszcze dokładniejszy. No i nie trzeba mazać opony, tylko zacznij od miejsca gdzie wentyl jest na dole i to zaznacz na ziemi.
Na obwód wpływa właśnie rodzaj opony, szerokość balona, ciśnienie, temperatura, masa rowerzysty, ale to i tak nie byłoby różnicy prawie 2km na trasie ~20 kilometrów. Jestem ciekaw jakie będziesz miał wnioski po
@brachistochrona: zrobiłem pomiar z 2 obrotami (tylko tyle miejsca mam pod biurem) i wyszło mi 2090mm według tabelki jest 2100 to chyba dobrze zmierzyłem. Zaraz zmienię w liczniku i po pracy zobaczę czy coś się poprawiło, bo według ich tabelki koło 28" ma 2265mm
@brachistochrona: jak to przeczytałem to rzeczywiście chaotycznie napisałem tylko nie mogłem juz edytować.
Według tabelki koło powinno miec 2096mm mi po pomiarach wyszło 2090mm.
Według tabelki sgimy 28" cali z ustawień to 2265mm.

Czyli ustawiłem na 2265mm a w rzeczywistości jest to 2090mm