Wpis z mikrobloga

@reflex1: gratulacje. Teraz możesz też wyjechać na dłuższy urlop poza Szwajcarię i nie zabiorą ci permitu! Sam już chciałbym się o paszport starać, ale trochę lat mi jeszce brakuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@reflex1: ha, myślałem że to ogólnoszwajcarskie.. My co roku składamy prośbę o rozliczenie normalne i odpisujemy m.in. III filar. Wy w GE nie możecie na B odpisać III filaru?
@reflex1 @manedhel co rozumiecie jako normalne płacenie podatków?
W banku mi mówiono, że jak wezmę trzeci filar to będę mógł odpisać to od podatku. Jestem na B też, ale w sumie to gość z banku mógł nie pomyśleć o tym, albo celowo tak mi mówił.
@Rarka ja odpisuje to i jeszcze kilka rzeczy w VS, tylko musze prośbę o rozliczenie dodatkowo złożyć. Axa gdzie mam III filar dostarczyla wszystkie dokunenty. Ale skoro w GE się nie da to warto sie dowiedzieć w kantonie. W VD też się dało.
@manedhel:
III filar to i w GE możesz odpisać (i jeszcze kilka rzeczy), ale nie tyle co z C.
@Rarka: Normalne płacenie, czyli trochę jak w Polsce, że możesz odpisać od groma rzeczy, jak dojazdy do pracy, składki związkowe, alimenty, kursy, ubezpieczenie zdrowotne, i jeszcze sporo innych.
@reflex1 @manedhel tak szczerze mówiąc to nie do końca wiem co można w Polsce odpisywać będąc na etacie, bardziej kojarzę świat programistów gdzie każdy kombinuje ile się da.
Tutaj też raz do roku się dostaje odpowiednik PITu od pracodawcy i wysyła go do urzędu (razem z dowodami tych kosztów które chcesz odliczyć)? Jestem na normalną umowę o pracę, podatki mi pracodawca płaci, ja dostaje netto na konto.
@Rarka: pracodawca płaci odciaga podatki z pensji, jak masz coś do odliczenia, np ten 3. Filar to dostarczasz dodatkowo odpowiednie dokumenty (tylko uwaga bo termin na to może byc inny, tj wcześniej niż termin skladania deklaracji podatkowej) i koło sierpnia dostajesz zwrot zaplaconego podatku na konto.
@Rarka: Główna różnica jest taka, że z B to szef płaci za Ciebie podatki (i Ty się musisz upominać o zwroty), z C to Ty się sam rozliczasz (+sporo więcej możesz odpisać).
@reflex1 @manedhel czyli z C jest podobnie jak z własną działalnością w Polsce. I mówisz, że normalny Szwajcar raczej dostaje pensje brutto i raz do roku płaci podatek? Ciekawe, popytam o to jutro.
To panowie, jak już tak dobrze pomagacie, to może jakieś złote rady na znalezienie mieszkania? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Daję każdemu swoje dwie pensje (więcej nie mam), list od szefa odnośnie skrócenia okresu próbnego z