Wpis z mikrobloga

2 963 - 1 = 2 962

Tytuł: Paragraf 22
Autor: Joseph Heller
Gatunek: powieść
★★★★★★★★

"Panowie (...) Jesteście oficerami Armii Stanów Zjednoczonych. Oficerowie żadnej armii na świecie nie mogą tego o sobie powiedzieć. Zastanówcie się nad tym."

Akcja dzieje się w trakcie II wojny światowej. Fabuła opisuje losy amerykańskich żołnierzy z jednostki lotniczej stacjonującej na włoskiej wyspie. Głównym bohaterem jest bombardier Yossarian, który przez swój paniczny strach przed śmiercią, robi wszystko, aby uniknąć udziału w kolejnych obowiązkowych lotach bojowych. Oprócz niego w książce przewija się wiele innych charakterystycznych postaci, od dowódców, po najniższych stopniem żołnierzy. Każda z nich ma inne spojrzenie na wojnę i różne sposoby na jej przetrwanie.

Ciężko opisać tę książkę tak, aby oddać właściwie jej klimat. Powieść jest specyficzna. Na początku wydawało mi się, że jest to komedia. Dialogi i sytuacje są momentami absurdalne. Jednak im dalej się zagłębiałam w książkę, tym bardziej odczuwałam, że to, co czytam, jest śmiertelnie poważne. Książka od początku do końca jest równa, tzn. nie ma słabszych czy lepszych fragmentów. Z jednej strony pod koniec już mnie trochę nudziła, ale z drugiej strony, byłam pod wrażeniem, że autorowi udało się utrzymać przez prawie 500 stron taki sam poziom bez chwili wytchnienia. To, co mi się najbardziej podobało w "Paragrafie 22" to bohaterowie. Postacie były wyolbrzymione, trochę jak w kreskówkach, ale każda reprezentowała swój własny styl. Dzięki ich charakterom autor przedstawił czym tak naprawdę jest wojna - okazją do robienia swoich własnych interesów, kariery, bezmyślnego wydawania i wypełniania rozkazów...
Nie nazwałabym "Paragrafu 22" arcydziełem, ale na pewno wrzuciłabym go na listę książek, które warto przeczytać w swoim życiu:)

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
budgie - 2 963 - 1 = 2 962

Tytuł: Paragraf 22
Autor: Joseph Heller
Gatunek: powi...

źródło: comment_ykB7S7WA1gRKhbFFiPF8GpO0PSpiAEwc.jpg

Pobierz
  • 16
@budgie Podobno reszta książek Hellera jest słaba ale Paragraf to druga najlepsza książka jaką w życiu czytałem. Mimo tego że czytałem to 3 razy. Polecam bardzo przeczytać ją więcej niż raz, zyskuje bardzo dużo za drugim i trzecim razem
Nie nazwałabym "Paragrafu 22" arcydziełem


@budgie: Ja mam inaczej - dla mnie to absolutne arcydzieło i najlepsza książka jaką czytałem. Od kiedy ją skończyłem inne książki nie wciągają mnie już tak jak kiedyś.

@walker84: A pierwsza? :)