Wpis z mikrobloga

Mam internet u lokalnego dostawcy #logitus w #gdansk i od dzisiaj nie mogę łączyć się z moim nasem z zewnątrz (nagle postanowili schować klientów za natem ( ͡° ʖ̯ ͡°) ). Może ktoś z #upc potwierdzić, że tam jest normalnie, tzn każdy ma swoje zewnętrzne (nie koniecznie stałe) ip? O ile to nie błąd to w poniedziałek składam rezygnację.
  • 13
  • Odpowiedz
@StretchyFrog: To ogólnie sprawa dość prosta, przy ipv4 jest na luzie, przy ipv6 już nie. Ale v6 można zdjąć, jeśli masz potrzebę :) Co do dostępności publicznie to jest ok, co do awaryjności to prawdę powiedziawszy sporo zależy od rejonu.

Horizon? jako źródło internetu nie testowałem, bo mam modem + horizon do TV. Jeśli chodzi o sam system, to ciężko mi go obiektywnie ocenić, ma fajne funkcje, działa raczej normalnie, ale
  • Odpowiedz
@StretchyFrog: Też właśnie miałem problem, bo przestał mi się łączyć z zewnątrz. Zajrzałem w ustawienia routera i zgadnij co.
Jest w całości na IPv6! Nie ma nawet zewnętrznego adresu IPv4. Zakładka z przekierowywaniem portów zniknęła. Musieli po cichu coś zaktualizować. Zobacz, czy także nie masz czegoś takiego.
  • Odpowiedz
@StretchyFrog: W ipv6 każdy adres jest zewnętrzny. Właściwie to wręcz zwiększyli i uprościli mechanikę.
Już nie potrzeba przekierowania portów, bo nie istnieją NATy. Bez problemu przerobiłem mój serwer na ipv6.
Przy czym teraz inni także potrzebują być już w całości na ipv6, żeby się połączyć.
  • Odpowiedz