Wpis z mikrobloga

#linux #ubuntu #mint #arch #manjaro
Po walce z Linuxami, zamulaniem Ubuntu (przez obniżanie zegara procka), po godzinach frustracji, jestem na Manjaro Gnome. Działa to szybciej niż Antergros chyba... póki co mi się podoba. Ciekawostka: ubuntu wywalił z repozytoriów susue image writter. Blokują instalację nawet przez .deb (łącznie z instalatorem debów). Inaczej się obrazu nie zrobi, musiałem się grzebać z tym ręcznie bowiem dd nie działa przy obrazach archowych w ubuntu;/ Jakiś randomowy program z githuba mi zrobił po kilku godzinach i dziesiątkach restartów. To dopiero frustracja przy procku obciętym do 1ghz ;/ Repozytorium ubuntu w porównaniu do AUR jest gówniane tak szczerze. Ten system jedzie chyba tylko na marketingu i starym fejmie ;/
Z Debianowych systemów, tylko Debian, ale na serwer. Na desktopy Antergros, Arch przez Architekta, Manjaro czy inne archowowe.
Wiem, że Wam będzie działać i zaraz napiszecie "ale mi działa", no co z tego, skoro na moim sprzęcie się #!$%@? ;(

Ten Gnome3 z Waylandem jest piękny i #!$%@? jakbym miał z 30 rdzeni :D
grubasnasilowni - #linux #ubuntu #mint #arch #manjaro
Po walce z Linuxami, zamulanie...

źródło: comment_cfjAg2qKFNkq7FKmXWHTWSgwMcMX38tb.jpg

Pobierz
  • 28
@d1l4x: nie mogę wrócić na Windowsa;/ przynajmniej na tym sprzęcie. Chipset Intela mam uszkodzony i nie odtwarza dźwięku po HDMI. Jedynie Linux potrafi dawać obraz po HDMI, a dźwięk przez kartę realtek. Takich cudów na Windowsie nie mam. Na siłę wciska Intel High Definition Audio lub nie wykrywa żadnych urządzeń dźwiękowych.
Kilka miesięcy się pomęczę i kupię maca.
@grubasnasilowni: polecam sprawdzenie Void Linuxa. Dystrybucja dość niszowa ale ma świetną filozofię bycia minimalną - np. używa systemu runit zamiast ciężkiego i #!$%@?ącego systemd, ma swój szybciutki menadżer pakietów xbps. Przerzuciłem się na niego z Archa i nie mam zamiaru wracać. Nie ma AUR'a ale jest coś podobnego i nie spotkałem się jeszcze z brakiem jakiegoś pakietu. Domyślnie nie ma żadnego DE ale można łatwo zainstalować Gnome'a. Cały system śmiga jak
@Pieniek: ja mam i7 i 8gb ramu, ale ubuntu wyrzucil jakiś temperature error i obciął do 1ghz oO
nie miałem czasu, więc kombinowałem z USB tego manjaro - tylko ci debile usunęli najlepszy zamiennik DD w historii (susue image writer), argumentując to społeczności, że "za wolno działa". Ubuntowy zamiennik nagrywa tylko obrazy debianowe. DD na ubuntu też sobie nie radzi z obrazami archowymi. Co to za system, raz wleziesz, to Cię
@uppss: wszystkie systemy na to cierpiały, a Windows dodatkowo ciągnie API z WinXP. Gdyby powiedzieli "basta", może Windows stałby się tak samo szybki. Niestety przekształcili się w "usługę", gdzie nasrali paintów 3D, obsługi VRey, jakis dziwnych procesów, eh... aż się dziwię jak te linuxy potrafią teraz zapierdzielać. Przed Windows 8.1 było tak samo jak teraz na Gnome, nie mówiąc o XFCE.
@uppss: Po przeszło rocznym korzystaniu z Antergosa openSUSE ponownie zagościło na moim laptopie. Rolling release to zbyt duże ryzyko, że maszyna, której się używa do realnej pracy nagle zrobi plask i część programów nie będzie działać. Leap i oficjalne repozytoria. Wydoroślałem :D
@grubasnasilowni: jak ze wsparciem dla kart graficznych? Masz zintegrowana czy integra + dedykowana? Pół roku temu próbowałem Manjaro na moim laptopie, ale potrafił obsługiwać tylko zintegrowana kartę. Nie mogłem znaleźć sterowników które umożliwiałyby przełączanie się na kartę nvidii. Bumblebee to słabe rozwiązanie, a zauważyłem ze nvidia-prime jest dostępne tylko na PPA. Zmieniło się coś może w tym temacie? Bo jak narazie to tylko w pełni sprawnie na Linux Mint mogę pracować,
Dystrybucja dość niszowa ale ma świetną filozofię bycia minimalną - np. używa systemu runit zamiast ciężkiego i #!$%@?ącego systemd, ma swój szybciutki menadżer pakietów xbps. Przerzuciłem się na niego z Archa i nie mam zamiaru wracać.


@Pieniek: trochę słaby ten minimalizm, jak w repo siedzą pakiety kompilowane ze wszystkimi opcjami powłączanymi… To już sam Debian pod tym względem lepszy.
@baniorz_z_modzela: mam nvidia + intel z optimusem, obsługuje standardowo sterowniki (otwarte i zamknięte), decydujesz jakie chcesz i to działa już podczas instalacji, zmiana sterowników trwa tyle co ściągnięcie ich ;)
@qdt2k: ale przecież możesz nie aktualizować programów, nikt Cie nie zmusza w porównaniu do windowsa, ja tam nigdy nie aktualizuję systemu, tylko takie rzeczy jak przeglądarki - czemu? Właśnie dlatego, że chcę mieć stabilne środowisko. Spróbuj Windows 10, tam po
@grubasnasilowni: To wtedy takie podejście przeczy idei rolling release. Od nieaktualizowania są LTSy i tym podobne.
Dodatkowo openSUSE pięknie obsługuje snapy i zawsze można przywrócić stan sprzed aktualizacji.