Wpis z mikrobloga

@dasistfubar: dlaczego wyższe? Barierki 1100 mm, norma spełniona, kasa przytulona.

Mnie za to zastanawia idea schodów pożarowych. Czemu polskie budownictwo nie przewiduje takich zewnętrznych klatek schodowych (a przynajmniej bardzo rzadko) a jest to klasyka amerykańskiego budownictwa, na zdjęciach widać że w Meksyku też funkcjonuje.
Orientuje się ktoś co decyduje o potrzebie zastosowania dodatkowych zewnętrznych schodów pożarowych? Domyślam się że chodzi o jakieś inne przepisy obowiązujące w tych krajach, ale... why? :)
@jednostronnyelementspajajacy: no ale jak cena? Przecież to jest dodatkowa klatka, to nie jest jedyne wejście do mieszkań, więc to tylko dodatkowe koszta. A jeśliby to BYŁO jedyne wejście, to zajebista oszczędność na ogrzewaniu, kiedy drzwi wejściowe wychodzą Ci bezpośrednio na zewnątrz i nie ma wewnętrznej klatki schodowej :)
No i w przypadku takiego wieżowca jakie super bezpieczeństwo przy najmniejszym wietrze, weź tu wracaj #!$%@? od sąsiada z góry :)

@dasistfubar:
@PerkoS jak cie ciekawi to ogarnij warunki techniczne jakie musza spelniac budynki, u nas musza chyba byc jakas konkretna ilosc drog ewakuacyjnych na projektowana liczbe ludzi w budynku - stad 2 klatki czesto w szkolach, winda sie nie liczy jako droga ewakuacyjna. Btw nie wiem czego zazdroscic, mnie zawsze brzydzily te budynmi z czerwonej cegly (w starych filmach pokazywane jako siedlisko imigrantow - tanie mieszkania, czesto brak windy, w zime w 6
@Evert: aż tak nie ciekawi - głośno myślę, od tego mamy mirko :) Muszą mieć konkretnie #!$%@? te przepisy (lub przynajmniej musieli mieć w latach, kiedy te budynki powstawały), skoro u nas po 10 mieszkań na klatce w 15-piętrowych blokach jest ok dla jednej klatki schodowej, a u nich w 4-piętrowych slumsach musi być dodatkowa, przez którą każdy może Ci oknem wejść na chatę :)

BTW. widzę, że w jednym z
@PerkoS chodziło głownie o pieniadze, pewnie przepis wielkosci klatki shodowej omijali przez te wyjscie ewakuacyjne - mniej klatki - wieksze mieszkania, z tymi 10 mieszkaniami to bym sie nie zapedzal ale po 5 to obecnie funkcjonuje