Wpis z mikrobloga

Pielęgniarka pomaga palić papierosa pacjentowi choremu na polio. Pacjent leży w "żelaznych płucach", USA 1949.

"Pierwsze żelazne płuco zostało opracowane przez Phillipa Drinkera i Louisa Shaw, którzy w ramach Instytutu Rockefellera zajmowali się rozwojem aparatury resuscytacyjnej. Urządzenie zostało po raz pierwszy użyte u człowieka 12 października 1928 roku w Children’s Hospital w Bostonie. Nieprzytomna dziewczynka umieszczona w żelaznym płucu odzyskała przytomność po mniej niż minucie. Ten spektakularny sukces spowodował ogólnoświatową akceptację wynalazku[3]. Powszechne użycie żelaznych płuc to lata 50. i 60. XX wieku, kiedy ofiary polio dotknięte porażeniem mięśni (w tym przepony) były z powodu zaburzeń oddychania umieszczane w tych urządzeniach celem ratowania życia. Seryjna produkcja została podjęta przez bostońskiego przedsiębiorcę Warrena E. Collinsa w roku 1928[4].

Ogromny rozwój zastosowania żelaznych płuc w połowie XX wieku spowodował wzrost zainteresowania innymi technikami wentylacji. W 1952 roku w Danii wybuchła epidemia polio. Szpitale w tym kraju posiadały jedynie 7 żelaznych płuc. Ponieważ liczba pacjentów z niewydolnością oddechową wymagających wentylacji znacznie przekraczała liczbę dostępnych żelaznych płuc, w szpitalu Blegdams w Kopenhadze zastosowano worki samorozprężalne obsługiwane przez studentów medycyny. Sukces tej terapii spowodował wzrost zainteresowania budową respiratorów generujących ciśnienie dodatnie"

Film opowiadający historię urządzenia

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #fotohistoria #gruparatowaniapoziomu #technologia #medycyna #myrmekochoria
myrmekochoria - Pielęgniarka pomaga palić papierosa pacjentowi choremu na polio. Pacj...

źródło: comment_o30LVhkBS9aZV9eNOClQ9MCZ7PGXEbHH.jpg

Pobierz
  • 4
@myrmekochoria: Co ciekawe, niektórzy z chorych z niewydolnością oddechową wywołaną polio wciąż używali w XXI wieku żelaznych płuc - dużo bardziej nadają się do ciągłej wentylacji niż współczesny respirator mechaniczny (wentylacja z dodatnim ciśnieniem jest "na odwrót" niż fizjologiczna). Pamiętam na youtube video gościa co używał respiratora podłączonego do tracheostomii jak wychodził z domu, a w domu leżał w płucu.
@myrmekochoria: A idea wentylacji ujemnym ciśnieniem wciąż znajduje zastosowanie w medycynie przy niektórych rzadkich schorzeniach (tyczących się głównie bezdechu sennego) jak np. klątwa Ondyny i współcześnie produkuje się do tego urządzenia - takie "zbroje" na klatkę piersiową zamiast wielkiej komory:) Wyglądają mniej strasznie i umożliwiają dużo normalniejsze życie. Poza tym są dużo mniej traumatyczne we wspomaganiu oddychania niż np. maski CPAP - część ludzi nie jest w stanie się przyzwyczaić do
kyaroru - @myrmekochoria: A idea wentylacji ujemnym ciśnieniem wciąż znajduje zastoso...

źródło: comment_2QpBCTLXEmWtVMxH3eRzyt8RXeLNGubH.jpg

Pobierz